Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Trudno komuś napisać porządny anonim


Do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w ubiegłym roku wpłynęło jedynie pięć anonimowych zgłoszeń. Wszystkie były analizowane. Żadne z nich jednak nie zawierało informacji, na podstawie których można by wszcząć postępowanie – Trudno komuś napisać porządny anonim – trochę żartobliwie mówi Justyna Pydyn – Traczyk szefowa inspektoratu.


ksp Mława
Reklama

– Anonimy zwykle zawierają informacje błędne i nieprecyzyjne. Na ogół nie sprawdzają się. Czasem mamy też anonimowe telefony. Wtedy jednak są one raczej na zasadzie „chciałbym zapytać czy sąsiad może …” – dodaje.

Trochę odmienną formą informowania nadzoru budowlanego o różnych nieprawidłowościach są pisemne zgłoszenia. Tych wpływa znacznie więcej. Zawierają one już dane osoby zgłaszającej. Co prawda można sobie zastrzec ujawnienie danych wnoszącego pismo, ale zwykle osobom piszącym tego typu zgłoszenia bardziej zależy, by być stroną w postępowaniu, gdyż wtedy na bieżąco jest się informowany o jego przebiegu. Wcale nie są wyjątkowe takie sytuacje, że sąsiedzi donoszą na siebie wzajemnie. Wtedy lepiej jednak samemu swoje sprawy mieć naprawdę zgodne z przepisami.

– Mieliśmy taki przypadek, że sąsiedzi złożyli na siebie nawzajem doniesienia. W wyniku przeprowadzonego postępowania okazało się, że ten który zgłaszał, miał na swojej działce samowolę budowlaną i istotne odstępstwa od projektu. Z kolei u sąsiada, na którego donos był napisany do rozbiórki była połowa budynku. Obie strony poniosły wtedy konsekwencje – opowiada Justyna Pydyn Traczyk.

Jeżeli pismo wpływa od osoby, która może być uznana za stronę w postępowaniu administracyjnym, to wszczynane jest postępowanie z jej udziałem. Bywają też takie sytuacje, że postępowanie jest wszczynane, ale autor doniesienia jest z niego wyłączony.

– Zdarzają się wtedy przypadki, że autorzy pism składają zażalenia na postanowienie PINB w tej sprawie. Podnoszą wtedy głównie, że chcą wiedzieć co się ze zgłoszonym przez nich tematem dzieje – wylicza powiatowa inspektor nadzoru.

Warto też wiedzieć, że nadzór budowlany nie rozpatruje spraw związanych z naruszeniem granic. W sytuacji kiedy dochodzi do takiego przypadku w wyniku istotnych odstępstw od projektu lub samowoli budowlanej, nadzór zajmuje się jedynie tą kwestią. Inne roszczenia stron rozstrzyga sąd powszechny.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
3 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
vivi
vivi
1 rok temu

Podpierdzielam, że w heesung odbywa się mobbing. Ach no tak, to organów nie obchodzi

Donosik
Donosik
5 lata temu

A San geum kto podpierdzielił no kto?

Kargul
Kargul
5 lata temu

HAHA. Nie ma to jak dobry sąsiad

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x