Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Andrzej Dusiński odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności


20 lutego, z okazji 36 rocznicy zarejestrowania Niezależnego Zrzeszenia Studentów, Prezes IPN Jarosław Szarek, w imieniu Prezydenta RP odznaczył Krzyżami Wolności i Solidarności grupę byłych działaczy NZS.


ksp Mława
Reklama

Krzyż Wolności i Solidarności jest nagrodą dla działaczy opozycji wobec dyktatury komunistycznej, którzy w okresie od 1 stycznia 1956 r. do 4 czerwca 1989 r., z wyłączeniem okresu od 31 sierpnia 1980 r. do 12 grudnia 1981 r., na terytorium Polski co najmniej przez 12 miesięcy byli aktywnymi członkami nielegalnych organizacji, które stawiały sobie za cel odzyskanie przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL, lub też prowadzili zagrożoną odpowiedzialnością karną lub represjami działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności a także respektowania praw człowieka w PRL.

Wśród odznaczonych znalazł się mławianin – Andrzej Dusiński. Jako student Politechniki Warszawskiej był współzałożycielem NZS na Wydziale Inżynierii Lądowej w roku 1980. Nie zaprzestał działalności  po wprowadzeniu stanu wojennego 13 grudnia 1981 roku  wchodząc do podziemnych struktur NZS i Solidarności. Brał udział w akcjach  ulotowych, manifestacjach ulicznych, rozlepianiu plakatów wyrażających sprzeciw wobec represji jakie spadły na społeczeństwo a przede wszystkim zajął się kolportażem prasy i wydawnictw podziemnej Solidarności i NZS. Nawiązał  kontakt z kolegami z mławskiego liceum i w ten sposób wydawnictwa drugiego obiegu trafiały przez Włodka Samulskiego na Uniwersytet Gdański czy przez Wojtka Kowalika do UMCS w Lublinie. Utrzymywał kontakt z działaczem mławskiej Solidarności Janem Łukasikiem. Zaopatrywał w prasę podziemną Profesora R. Juszkiewicza.

Andrzej Dusiński założył i przez długi czas prowadził nielegalną bibliotekę wydawnictw niezależnych, która funkcjonowała w latach 1982-1986 na Wydziale Inżynierii Lądowej PW.  Kiedy przekazywał ją młodszym kolegom z Uniwersytetu Warszawskiego liczyła ponad 500 tomów. Pieniądze na zakup książek studenci zdobywali sprzedając „cegiełki” – miniaturowe znaczki z podobizną Lecha Wałęsy.  A. Dusiński współpracował z Grupami Oporu „Solidarni”, organizacją stworzoną  przez jednego z założycieli i pierwszego przewodniczącego NZS, legendę opozycji demokratycznej, Teodora „Teosia” Klincewicza. Członkami Grup byli m.in. jego koledzy z akademika.

W grudniu 2012 roku Andrzej Dusiński otrzymał wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie zorganizowanym przez IPN na  dziennik, pamiętnik lub wspomnienia dotyczące lat 80. XX w, ze szczególnym uwzględnieniem okresu stanu wojennego. Swój dziennik prowadził od 1979 do 1989 roku.

Po 1989 roku Andrzej Dusiński nie brał udziału w życiu politycznym. Zaangażował się w działalność na rzecz środowiska inżynierskiego. Przez kilkanaście lat kierował społecznie ciechanowskim oddziałem Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Komunikacji RP, organizując m.in. wiele konferencji naukowo-technicznych wysoko ocenianych przez kolegów drogowców. Za tę działalność, oprócz licznych odznak stowarzyszeniowych, został wyróżniony przez Prezydenta RP Brązowym Krzyżem Zasługi a przez Marszałka Województwa Mazowieckiego medalem „Pro Masovia”.

Andrzej Dusiński od lat zawodowo zajmuje się projektowaniem dróg. Wiele jego projektów zostało zrealizowanych również na terenie naszego miasta.

red.

fot. archiwum prywatne

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
3 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Małgosia
Małgosia
5 lata temu

Drogi Andrzeju! Jesteśmy z Ciebie b. dumni! Zachowałeś się wówczas ‚jak trzeba”. Gratulujemy tak pięknego odznaczenia z rąk naszego pana Prezydenta! Rodzina z Elbląga

z bliska
z bliska
5 lata temu

GRATULACJE!!!—-Panie Andrzeju, i dużo zdrowia w obecnej rzeczywistosći, w której z pewnością jest się Panu trudno odnaleść, bo rej wodzą, działacze kombatanci w osobach Pana Łukasika, Piękna uroczystośc, tylko ludzie wręczający to odznaczenie nie odpowiedni, do tej uroczystej chwili, stratą dla Mławy jest i szkodą że nie podtrzymał Pan swej aktywnosci po studiach. Ale dobre i to ze mamy takich ludzi w swym środowisku, którzy wiedzą czym jest Wolnośc i Solidarność, bo wielu obecnym dzialaczom mławskiej SOLIDARNOSCI tej wiedzy brakuje.

Jarosław
Jarosław
5 lata temu

Gratulacje!!!!

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x