Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Czy PKP pobuduje dworzec przy Mława Miasto? To również zależy od nas


Wielokrotnie zapowiadana i planowana przez władze miasta budowa dworca w okolicy Osiedla Książąt Mazowieckich od  kilkunastu lat pozostaje w sferze deklaracji. Czy takie plany PKP oznaczają, że perspektywa budowy dworca Mława Miasto staje się wreszcie realna?


ksp Mława
Reklama

Spółka PKP SA przygotowuje się  do przebudowy 464 dworców kolejowych w całej Polsce. Wśród dworców które mają być modernizowane na linii 9 na odcinku Warszawa Wschodnia – Gdynia Główna Osobowa znalazła się również Mława Miasto. PKP zakłada finansowanie inwestycji ze środków unijnych, a więc kończyłyby się one do roku 2023.

Całość projektu dla tej linii obejmuje modernizację 10 dworców kolejowych: Gdańsk Główny, Gdańsk Oliwa, Gdańsk Wrzeszcz, Prabuty, Pruszcz Gdański, Pszczółki, Susz, Szymankowo, Tczew, Mława Miasto oraz budowę nowego dworca w Pomiechówku. Szacowany termin publikacji ogłoszenia o zamówieniu studium wykonalności to 16 kwietnia, a planowana wartość – 1,9 mln zł.

Jaki będzie możliwy zakres inwestycji w Mławie ? Tego w tym momencie nie wiadomo. – Na tym etapie jest zbyt wcześnie, aby podawać więcej szczegółów dot. tej inwestycji – mówi Maciej Bułtowicz z Biura Komunikacji i Promocji PKP S.A.

Zanim bowiem kolejarze przystąpią do opracowywania studium, prowadzone są konsultacje z władzami samorządowymi, pasażerami i lokalną społecznością. Jeżeli PKP uda się porozumieć z władzami miasta, to można spodziewać się, że niedługo w Mławie odbędą się warsztaty kreatywne dotyczące dworca w Mławie.

– Obecnie trwają rozmowy z władzami samorządowymi. W najbliższym czasie planujemy podpisanie stosownych porozumień z władzami miasta Mława. Na warsztaty przyjeżdżamy bez konkretnej wizji i koncepcji. Słuchamy co pasażerowie i społeczności lokalne mają do powiedzenia, jakie są potrzeby i jakie funkcje komercyjne i społeczne powinien mieć dworzec  – informuje Maciej Bułtowicz  z Biura Komunikacji i Promocji PKP S.A.

Kolejnym etapem są konsultacje w formie dialogu społecznego, założeń projektowych wypracowanych w ramach warsztatów kreatywnych. Dopiero po tym etapie będzie wiadomo, jaki zakres inwestycji PKP będzie chciała zrealizować w obrębie dotychczasowego przystanku Mława Miasto.

Jak wiemy z przekazów medialnych władze miasta dotychczas obstają przy koncepcji budowy dworca zintegrowanego z wielkopowierzchniową galerią handlową budowanych na koszt prywatnego inwestora. Czy nowa inicjatywa PKP zmieni podejście władz do koncepcji budowy dworca?  Zobaczymy.

Warto tu zauważyć, że propozycja PKP jest szansą dla Mławy, którą trzeba wykorzystać. Lepsze warunki dla podróżnych, to zachęta do większej powszechności korzystania z transportu kolejowego. Większy potok podróżnych, to argument dla przewoźników, którzy decydują, na jakich stacjach zatrzymują się ich pociągi. W Mławie bowiem wielokrotnie sygnalizowaliśmy problem marginalizacji miasta pod tym względem.

Oprócz budowy dworców PKP SA deklaruje również współpracę z samorządami w kilku obszarach. Chodzi np.o możliwości nieodpłatnego przekazywania nieruchomości, w szczególności gruntów z liniami kolejowym, na których realizowane będą lokalne przewozy pasażerskie, a także gruntów po zlikwidowanych liniach kolejowych, które są wykorzystywanie pod drogi lokalne, rowerowe i inne cele. Kolejny obszar dotyczy nieodpłatnego przekazywania nieczynnych dworów kolejowych, które otrzymują różne funkcje – głównie kulturalne. Propozycja  obejmuje też zbywanie innych  nieruchomości w trybie bezprzetargowym na rzecz samorządu. PKP chce też nieodpłatnie przekazywać niesprzedane zamieszkałe lokale mieszkalne i związaną z tym infrastrukturę techniczną.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Helix
Helix
5 lata temu

Ciekawe co na to miejscy radni. Prawdopodobnie chcą przemilczeć temat, tak jak było z przejazdem kolejowym w ul. Kościuszki a potem będą zwalać winę na PKP. Ja przed najbliższymi wyborami w ramach ustawowego dostępu do informacji publicznej zażądam treść wymiany korespondencji pomiędzy UM a PKP. Burmistrzu okłamywać już dłużej nie możesz więc weź się do roboty i udowodnij, że masz j.ja.

kot
kot
5 lata temu

niech budują , będzie blisko do stacji piechotą. jeszcze niech zrobią chodniki na Szreńskiej, będzie w obie strony elegancko

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x