Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Społeczna Szkoła Podstawowa Wyspianum Mława nabór na rok 2017/2018
Logo

Mława. Brakuje rąk do pracy


W powiecie mławskim w utrzymywał się spadkowy trend stopy bezrobocia. Co prawda styczeń 2017 sprawił, że urząd pracy miał zarejestrowane o 133 osoby bezrobotne więcej niż w grudniu 2016 roku, ale pracownicy nadal są pilnie poszukiwani. Takie zapotrzebowanie występuje przede wszystkim w branży elektronicznej.

KSP Mława nabór

Nabór pracowników prowadzi przede wszystkim nowa spółka koreańska w Mławie – Heesung Electronics Poland. Chce zatrudnić inżynierów produkcji, techników, monterów podzespołów i zespołów elektronicznych, pracowników magazynowych. Takie nabory spółka prowadzi  przy współpracy z powiatowym urzędem pracy, ale również za pośrednictwem agencji zatrudnienia.

 – Już od dłuższego czasu stosujemy zasadę organizowania giełd pracy. Ostatnie Targi Pracy dla branży elektronicznej miały miejsce 10 lutego. Firmy i agencje biorące udział zgłosiły zapotrzebowanie na około 150 pracowników. My zaprosiliśmy na nie około 200 osób bezrobotnych, ale giełda jest dostępna również dla osób poszukujących pracy – mówi Witold Żerański dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Mławie.

Dlaczego jednak nie udaje się nawet w takiej bezpośredniej formie jaką są targi pracy znaleźć  pracowników chętnych do podjęcia pracy w tej branży?

  – Skorzystanie osób bezrobotnych z oferty pracy w branży elektronicznej – przede wszystkim na tych najniższych stanowiskach – jest bardzo utrudnione ze względu na kłopoty z dojazdem z terenu powiatu. W tej branży bowiem praca odbywa się w systemie zmianowym, a oferowane stawki są na poziomie wynagrodzenia minimalnego –  wyjaśnia dyrektor Żerański.

 W 2016 stopa bezrobocia sukcesywnie spadała. W styczniu 2016 roku zarejestrowanych w urzędzie pracy było 3861 osób, w tym 2006 kobiet. W grudniu tych osób było już 2753, w tym 1497 kobiet. Co prawda stopa bezrobocia w powiecie mławskim jest i tak wyższa niż w kraju czy w województwie mazowieckim, tym niemniej utrzymywał się stały trend spadkowy. Czy rok 2017 przyniesie dalszy spadek liczby osób bezrobotnych, a pracownik będzie na rynku pracy deficytowy i poszukiwany? Na odpowiedź na to pytanie musimy jednak poczekać.

JK

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

9 - liczba komentarzy w artykule "Mława. Brakuje rąk do pracy"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
Zawiedziony obywatel Polski
Gość

Pracodawco Ukrainiec wyjedzie a my Polacy zostaniemy wtedy to co zyskaleś z leni Ukraińców stracisz na szukanie specjalistów z Polski powodzenia w przyszłości

Obywatel
Gość

Godna płaca, szanowanie pracownika a nie przerzucanie z firmy do firmy aby nie podpisać stałej umowy a pracownicy będą. Pracodawcy wolą jednak zatrudnić obcokrajowca za mniejszą stawkę i pracującego po 12,16 godzin, korzystając jednocześnie z ulg podatkowych.

Pompom
Gość

Ludzi wina jeden drugiego by zjadł hołota i nic więcej nie brak kamer bo sami się gniebio za te miliony dzikie polaczki

Pluch
Gość

Niech firmy zaczną szanować ludzi. Przykład firmy DY gdzie najważniejsza ilość a polak jest traktowany gorzej nic nie wiadomo co. Jak podniosą place i pracownicy będą traktowani będą wiedzieć że na drugi dzień nikt nie będzie wymuszal ilości względem mobbingu to i chętni się znajdą.

Czytelniczka
Gość

Niech zaczną szanować pracowników to będą ich mieli,a tak ludzie nie wytrzymują psychicznie w tych koreańskich zakładach wiem coś o tym przekonałam się na własnej skórze.Liczy się ilość a nie jakość i człowiek !

wpDiscuz