Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Mława. Brakuje rąk do pracy


W powiecie mławskim w utrzymywał się spadkowy trend stopy bezrobocia. Co prawda styczeń 2017 sprawił, że urząd pracy miał zarejestrowane o 133 osoby bezrobotne więcej niż w grudniu 2016 roku, ale pracownicy nadal są pilnie poszukiwani. Takie zapotrzebowanie występuje przede wszystkim w branży elektronicznej.


ksp Mława
Reklama

Nabór pracowników prowadzi przede wszystkim nowa spółka koreańska w Mławie – Heesung Electronics Poland. Chce zatrudnić inżynierów produkcji, techników, monterów podzespołów i zespołów elektronicznych, pracowników magazynowych. Takie nabory spółka prowadzi  przy współpracy z powiatowym urzędem pracy, ale również za pośrednictwem agencji zatrudnienia.

 – Już od dłuższego czasu stosujemy zasadę organizowania giełd pracy. Ostatnie Targi Pracy dla branży elektronicznej miały miejsce 10 lutego. Firmy i agencje biorące udział zgłosiły zapotrzebowanie na około 150 pracowników. My zaprosiliśmy na nie około 200 osób bezrobotnych, ale giełda jest dostępna również dla osób poszukujących pracy – mówi Witold Żerański dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Mławie.

Dlaczego jednak nie udaje się nawet w takiej bezpośredniej formie jaką są targi pracy znaleźć  pracowników chętnych do podjęcia pracy w tej branży?

  – Skorzystanie osób bezrobotnych z oferty pracy w branży elektronicznej – przede wszystkim na tych najniższych stanowiskach – jest bardzo utrudnione ze względu na kłopoty z dojazdem z terenu powiatu. W tej branży bowiem praca odbywa się w systemie zmianowym, a oferowane stawki są na poziomie wynagrodzenia minimalnego –  wyjaśnia dyrektor Żerański.

 W 2016 stopa bezrobocia sukcesywnie spadała. W styczniu 2016 roku zarejestrowanych w urzędzie pracy było 3861 osób, w tym 2006 kobiet. W grudniu tych osób było już 2753, w tym 1497 kobiet. Co prawda stopa bezrobocia w powiecie mławskim jest i tak wyższa niż w kraju czy w województwie mazowieckim, tym niemniej utrzymywał się stały trend spadkowy. Czy rok 2017 przyniesie dalszy spadek liczby osób bezrobotnych, a pracownik będzie na rynku pracy deficytowy i poszukiwany? Na odpowiedź na to pytanie musimy jednak poczekać.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
12 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Dan
Dan
3 lata temu

Słyszałem, że jak przyszli do Mławy specjalisci z Heesunga to jedna z pan od rekrutacji powiedziala im ze shift liderzy i masterzy w Mławie sa po to by poganiac bydło, tak szanuja ludzi..Nie idzcie tam pracowac!!!!

Mławianin
Mławianin
4 lata temu

Godna płaca ale również właściwa atmosfera i traktowanie ludzi to podstawa pozyskania dobrego pracownika,w imię zasady żyj i pozwól na to również innym.
Będąc na ostatnich targach pracy w Mławie usłyszałem od Pani która miała godnie reprezentować i zachęcać do pracy w firmie [wymoderowano] niesamowitą wypowiedź.Cytuję
„Znowu nam się zwali dziś ta hołota…..”.Czy muszę coś jeszcze od siebie dodawać?

minionek
minionek
4 lata temu
Reply to  Mławianin

Mocne… kobieta powiedziała co myśli ale może powinna poszukać innej pracy skoro ta ją męczy

Zawiedziony obywatel Polski
Zawiedziony obywatel Polski
5 lata temu

Pracodawco Ukrainiec wyjedzie a my Polacy zostaniemy wtedy to co zyskaleś z leni Ukraińców stracisz na szukanie specjalistów z Polski powodzenia w przyszłości

Obywatel
Obywatel
5 lata temu

Godna płaca, szanowanie pracownika a nie przerzucanie z firmy do firmy aby nie podpisać stałej umowy a pracownicy będą. Pracodawcy wolą jednak zatrudnić obcokrajowca za mniejszą stawkę i pracującego po 12,16 godzin, korzystając jednocześnie z ulg podatkowych.

Pompom
Pompom
5 lata temu

Ludzi wina jeden drugiego by zjadł hołota i nic więcej nie brak kamer bo sami się gniebio za te miliony dzikie polaczki

Pluch
Pluch
5 lata temu

Niech firmy zaczną szanować ludzi. Przykład firmy DY gdzie najważniejsza ilość a polak jest traktowany gorzej nic nie wiadomo co. Jak podniosą place i pracownicy będą traktowani będą wiedzieć że na drugi dzień nikt nie będzie wymuszal ilości względem mobbingu to i chętni się znajdą.

Czytelniczka
Czytelniczka
5 lata temu

Niech zaczną szanować pracowników to będą ich mieli,a tak ludzie nie wytrzymują psychicznie w tych koreańskich zakładach wiem coś o tym przekonałam się na własnej skórze.Liczy się ilość a nie jakość i człowiek !

Prawda
Prawda
5 lata temu

Moim skromnym zdaniem, to powinni zawiesic na jakis czas ulgi w SSE, by oduczyc pracodawcow od praktyk zatrudniania obcokrajowcow.
SSE, powstaly jako enklawy pracy w obszarach o wysokim bezrobociu, w roznych miejscach Polski.
Dlatego praca powinna byc dla Polakow, bo to nie Ukraina udziela ulg firmom zagranicznym. Zreszta zagraniczne koncerny, jakby nie bylo czesto siegaly i siegaja po kase i dotacje pochodzace z kieszeni polskich, a nie ukrainskich podatnikow.

Kornik
Kornik
5 lata temu
Reply to  Prawda

To jest największy absurd. Polskie firmy często małe rodzinne wyrabiają tu podatki nie mając żadnych przywilejów ani ulg. Jeśli Lg zatrudnia Polaków bądź Ukraińców z różnego rodzaju dotacji to powinni to raz na zawsze zakończyć. Niech płacą podatki i wtedy mają to w formie przywileju.

Jarząbek
Jarząbek
5 lata temu

Cóż, przedsiębiorcy dbają tylko o jak największe zyski, dla Ukraińców , Rosjan itp te stawki (najniższa krajowa) wydają się jeszcze atrakcyjne (zarabiać w Polsce, a wydawać w swoim państwie), tym bardziej, że nie mają możliwości emigracji dalej na zachód, gdyż ich państwa nie należą do Unii, ale dla nas już coraz nie, w miarę jedzenia apetyt rośnie, ceny również.
Pracodawcy powinni się zastanowić i zmienić swoją politykę póki jeszcze czas, bo jak dla mieszkańców ze wschodu otworzą się granice na zachód, to i oni będą przez Polskę przejeżdżać tranzytem.

Anonimowo
Anonimowo
5 lata temu

obecne stawki poziom najniższy krajowy. może dlatego?

12
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x