Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Lipowiec Kościelny. Mieszkańcy są winni gminie prawie 164 tys. zł


Kwoty ponad 148 tys. zł sięgają łączne zaległości mieszkańców z różnych tytułów podatkowych w roku 2015. Za odbiór odpadów komunalnych mieszkańcy nie zapłacili należnych prawie 16 tys. zł. Takie są ustalenia komisji rewizyjnej, która przeprowadziła w kontrolę ulg, umorzeń, zwolnień i odroczeń podatkowych za rok 2015 oraz ściągalność zaległych zobowiązań pieniężnych z uwzględnieniem opłat za odbiór odpadów komunalnych


Z informacją o wynikach kontroli wspomnianej problematyki zapoznał radnych na lutowej sesji rady gminy przewodniczący komisji rewizyjnej Wiesław Cieślak.

Według ustaleń komisji w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2015 największe zaległości osób fizycznych w kwocie 98 385,48 zł są z tytułu podatku od nieruchomości. Drugą co wielkości pozycją jest zaległy podatek od środków transportowych, sięgający kwoty 26 458 zł, a potem kolejno:  z tytułu podatku rolnego – 21 150 zł oraz podatku leśnego – 2011 zł. Ogółem zaległe podatki od osób fizycznych stanowią kwotę 148 006 zł. Znacznie mniejsze zaległości wykazują osoby prawne. Tu zaległy podatek od nieruchomości w roku 2015 sięgnął kwoty 2031 zł, a podatek od środków transportu 765 zł. Za odpady komunalne zaległości mieszkańców na dzień 31.12.2015 wynoszą  – 15 928 zł.

Jednocześnie w roku 2015 do gminy wpłynęło 12 wniosków o ulgę z tytułu nabycia gruntów na kwotę 989 zł. Wszystkie zostały rozpatrzone pozytywnie. W sprawie umorzenia zaległości podatkowych od rolników wpłynęły 33 wnioski, z czego pozytywnie rozpatrzonych zostało 30 na kwotę 5484, zł plus odsetki 208 zł. Trzy na kwotę 827 zł rozpatrzono odmownie. Wpłynęło 5 wniosków od nierolnków na kwotę 524 zł, wszystkie rozpatrzono pozytywnie. Wydana jedna decyzja odroczeniowa na kwotę 21 143 zł. Ogółem umorzono należności na kwotę 6008 zł plus 298 zł odsetki.

W 2015 roku urząd gminy egzekwując należności wystawił 432 upomnienia i 111 tytułów wykonawczych.

– W zebranych danych można zauważyć tendencję zwyżkową w zaległościach podatkowych, która odbija się negatywnie na i tak skromnym budżecie. Należy więc zastanowić się nad możliwością zwiększenia efektywności działań związanych ze ściągalnością zaległości, aby nie dopuścić do dalszego ich wzrostu – podsumował wyniki kontroli przewodniczący komisji rewizyjnej Wiesław Cieślak.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x