Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Kariera Provident
Logo
MediaExpert Mława Praca Doradca Klienta

Lipowiec Kościelny. Mieszkańcy są winni gminie prawie 164 tys. zł


Kwoty ponad 148 tys. zł sięgają łączne zaległości mieszkańców z różnych tytułów podatkowych w roku 2015. Za odbiór odpadów komunalnych mieszkańcy nie zapłacili należnych prawie 16 tys. zł. Takie są ustalenia komisji rewizyjnej, która przeprowadziła w kontrolę ulg, umorzeń, zwolnień i odroczeń podatkowych za rok 2015 oraz ściągalność zaległych zobowiązań pieniężnych z uwzględnieniem opłat za odbiór odpadów komunalnych

Słoneczne ogrody Mława

Z informacją o wynikach kontroli wspomnianej problematyki zapoznał radnych na lutowej sesji rady gminy przewodniczący komisji rewizyjnej Wiesław Cieślak.

Według ustaleń komisji w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2015 największe zaległości osób fizycznych w kwocie 98 385,48 zł są z tytułu podatku od nieruchomości. Drugą co wielkości pozycją jest zaległy podatek od środków transportowych, sięgający kwoty 26 458 zł, a potem kolejno:  z tytułu podatku rolnego – 21 150 zł oraz podatku leśnego – 2011 zł. Ogółem zaległe podatki od osób fizycznych stanowią kwotę 148 006 zł. Znacznie mniejsze zaległości wykazują osoby prawne. Tu zaległy podatek od nieruchomości w roku 2015 sięgnął kwoty 2031 zł, a podatek od środków transportu 765 zł. Za odpady komunalne zaległości mieszkańców na dzień 31.12.2015 wynoszą  – 15 928 zł.

Jednocześnie w roku 2015 do gminy wpłynęło 12 wniosków o ulgę z tytułu nabycia gruntów na kwotę 989 zł. Wszystkie zostały rozpatrzone pozytywnie. W sprawie umorzenia zaległości podatkowych od rolników wpłynęły 33 wnioski, z czego pozytywnie rozpatrzonych zostało 30 na kwotę 5484, zł plus odsetki 208 zł. Trzy na kwotę 827 zł rozpatrzono odmownie. Wpłynęło 5 wniosków od nierolnków na kwotę 524 zł, wszystkie rozpatrzono pozytywnie. Wydana jedna decyzja odroczeniowa na kwotę 21 143 zł. Ogółem umorzono należności na kwotę 6008 zł plus 298 zł odsetki.

W 2015 roku urząd gminy egzekwując należności wystawił 432 upomnienia i 111 tytułów wykonawczych.

– W zebranych danych można zauważyć tendencję zwyżkową w zaległościach podatkowych, która odbija się negatywnie na i tak skromnym budżecie. Należy więc zastanowić się nad możliwością zwiększenia efektywności działań związanych ze ściągalnością zaległości, aby nie dopuścić do dalszego ich wzrostu – podsumował wyniki kontroli przewodniczący komisji rewizyjnej Wiesław Cieślak.

JK

Udostępnij:
Media Expert Mława
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

KOMENTARZE

1500