Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Szreńsk. Ani w przyszłym roku nie zaczniemy reformy, ani w następnym


Radni gminy Szreńsk zdecydowaną większością głosów odrzucili wniesiony pod obrady sesji rady gminy projekt uchwały o projekcie  dostosowania sieci szkół gminnych do nowego ustroju szkolnego. W uchwale najbardziej kontrowersyjny okazał się zapis o wprowadzeniu „ośmioletnich szkół podstawowych”  


Obowiązek podjęcia uchwały w sprawie projektu dostosowania sieci szkół wprowadza zmieniona ustawa o przepisach wprowadzających prawo oświatowe. W myśl tych przepisów samorząd do końca marca 2017 r. ustala na swoim terenie sieć szkół dostosowaną do zasad wprowadzonych reformą. Aby tego dokonać potrzebne jest wykonanie czterech kroków.

Krok 1: Rada gminy podejmuje uchwałę w sprawie projektu dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego.

Krok 2: Przedkłada podjętą uchwałę do zaopiniowania kuratorowi oświaty w celu uzyskania pozytywnej opinii w zakresie zgodności z prawem rozwiązań zaproponowanych w uchwale oraz zapewnienia wszystkim dzieciom i młodzieży możliwości realizacji obowiązku szkolnego i obowiązku nauki. Uchwałę opiniują też związki zawodowe.

Krok 3: Kurator oświaty wydaje wiążącą dla samorządu opinię. W przypadku negatywnej należy uwzględnić wniesione zastrzeżenia.

Krok 4: Pozytywna opinia kuratora oświaty upoważnia do podjęcia w terminie do końca marca 2017 r. uchwały w sprawie dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego.

Szreńscy radni nie zrobili tego pierwszego kroku. W dyskusji powrócił temat podejmowanych w latach ubiegłych prób zmian w sieci szkół, poprzez likwidację małych szkół podstawowych w Miączynie i Proszkowie. Wówczas na takie rozwiązanie nie zgodzili się rodzice i nauczyciele, a ich stanowisko podzielił kurator oświaty. Tak więc gmina Szreńsk ma nadal trzy szkoły: Zespół Placówek Oświatowych w Szreńsku (a w nim przedszkole, szkoła podstawowa i gimnazjum) oraz szkoły podstawowe w Proszkowie i w Miączynie. Wydatki oświatowe w gminie sięgają 5 mln zł, z czego subwencja oświatowa pokrywa jedynie ok. 60 %.

– Taką próbę zreformowania sieci szkół, w jakiejś części dostosowując ją do środków jakie otrzymujemy, co w całości jest niemożliwe, ale może przynajmniej tak zreformować, żebyśmy zamknęli się w środkach jakie dziś wydajemy na oświatę. Już próbowaliśmy zreformować, nie udało się – mówił wójt Marek Nitczyński.

Oburzenie radnych zabierających głos w dyskusji wywoływał też brak konsultacji reformy z samorządami i brak znajomości problemów, z jakimi w oświacie borykają się małe gminy.

– Ja mogę głosować za tą uchwałą jeśli wszystkie słowa „ szkoły ośmioletnie” zostaną wykreślone. Jako przewodniczący komisji budżetowej muszę zdać sobie z tego sprawę, że jeśli to przyjmę moim moralnym obowiązkiem jest dać pieniądze na każdy remont, na wszystkie dodatkowe lekcje, tak żeby nauczyciele mieli pracę – mówił Sławomir Mówiński przewodniczący Komisji Budżetu i Finansów oraz Planowania.

– Czas najwyższy sobie powiedzieć, że ani w przyszłym roku nie zaczniemy reformy, ani w następnym. Nie wierzcie w cuda, że coś się zmieni. – dodał radny Mówiński.

Ostatecznie za odrzuceniem projektu uchwały zagłosowało ośmiu radnych, dwóch było za, dwie osoby wstrzymały się od głosu.

Taka decyzja rady gminy nie powoduje wstrzymania rządowej reformy oświatowej. Zmiany w sieci szkół wejdą bowiem z mocy prawa.

RK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x