Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Plbiscyt Najlepszy Radny Miasta Mława bieżącej kadencji
Logo

Mławianie właściwie wykorzystywali zwolnienia lekarskie


Podczas kontroli prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich przeprowadzonych w 2016 roku w całym oddziale ZUS w Płocku, w 3 procentach sprawdzonych przypadków osoby nie stosowały się do zaleceń lekarskich. Na tym tle korzystnie wypada Mława. Kontrolujący po sprawdzeniu w ubiegłym roku 592 zwolnień, nie stwierdzili żadnego przypadku nadużycia.

KSP Mława nabór

W całej Polsce kwota cofniętych lub zmniejszonych świadczeń po kontroli zwolnień lekarskich w całym 2016 roku wyniosła 203,8 mln zł. Rok wcześniej kwota była mniejsza o 8 mln zł.

– Kontrole, które w 2016 roku przeprowadził Oddział ZUS w Płocku, ujawniły pewne nieprawidłowości. Okazuje się, że na 3491 osób, które sprawdzono w kontekście właściwego wykorzystania zwolnienia lekarskiego, 102 nie stosowały się do zaleceń lekarskich. Takim zaleceniem może być np. konieczność leżenia w łóżku, a zdarzały się sytuacje, w których kontrolerzy ZUS zastawali chorego np. przy remoncie mieszkania. Tego typu nieprawidłowości powodowały cofnięcie zasiłków, co w skali całego roku dało ponad 113 tys. zł. oszczędności. Mławianie właściwie wykorzystywali zwolnienia lekarskie, statystyki jasno to wskazują. Na 592 osoby skontrolowane żadnej nie cofnięto zasiłku – podaje Piotr Olewiński, regionalny rzecznik prasowy ZUS.

– Drugim rodzajem kontroli, które prowadziliśmy w ubiegłym roku, jest sprawdzanie, czy lekarz wystawiający zwolnienie lekarskie prawidłowo ocenił stan zdrowia ubezpieczonego oraz czas, na jaki wystawiono zwolnienie. Badanie chorego przeprowadzali lekarze orzecznicy ZUS. W 2016 r. płocki oddział na 6,3 tys. kontrolowanych ZLA wydał dokładnie 228 decyzji, które cofnęły zasiłki na kwotę 88 tys. zł. Kontrole te ograniczyły absencję z prawem do zasiłku o 1378 dni, ponieważ jeżeli badanie wykazało nieprawidłowość zwolnienia, to wypłata zasiłku została wstrzymana i nazajutrz ubezpieczony stawiał się do pracy – dodaje rzecznik.

JK

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

Jeszcze nie ma komentarzy, bądź pierwszy!

avatar
1500
wpDiscuz