Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
meblolux

16 szkół w powiecie będzie strajkować


Z około pięćdziesięciu szkół i placówek na terenie całego powiatu mławskiego trzydzieści sześć przystąpiło do sporu zbiorowego z pracodawcą (dyrektorem swojej szkoły lub placówki). W tych szkołach, w których Związek Nauczycielstwa Polskiego przystąpił do sporu, przeprowadzono referendum strajkowe. W 16 z nich zapadła decyzja o podjęciu strajku.

Słoneczne ogrody Mława

Od końca grudnia 2016 r. trwa ogólnopolski spór zbiorowy prowadzony przez Związek Nauczycielstwa Polskiego. Takie działania podejmują lokalne struktury związku również na terenie naszego powiatu. Prowadzenie sporu zbiorowego  to wieloetapowa procedura.

Rozpoczyna ją pisemne zgłoszenie żądań organizacji związkowej kierowanych do pracodawcy. Kolejnymi etapami są: rokowania, mediacje, strajk ostrzegawczy, arbitraż i strajk. Organizacja związkowa skierowała do dyrektorów szkół takie postulaty dotyczące nauczycieli, wychowawców oraz innych pracowników pedagogicznych i pracowników niebędących nauczycielami :

  1. Niedokonywania w okresie do 31 sierpnia 2022 r. wypowiedzeń stosunków pracy.
  2. Niedokonywanie w okresie do 31 sierpnia 2022 r. jednostronnych zmian na niekorzyść warunków pracy i niedokonywanie zmian podmiotowych w stosunkach pracy.
  3. Podwyższenia od 1 stycznia 2017 r. o 10% wynagrodzeń zasadniczych.
  4. Wzrostu od 1 stycznia 2017 r. udziału wynagrodzenia zasadniczego w ogólnym wynagrodzeniu.

Mediacje prowadzone w 36 szkołach na terenie powiatu przez Jana Salwę i Leszka Ośliźloka – mediatorów zaproponowanych przez ZNP, zakończyły się podpisaniem protokołów rozbieżności. W związku z tym przeprowadzone zostało wspomniane referendum.

– W 16 szkołach podjęto decyzję o przeprowadzeniu strajku. W 17 zadecydowano o nieprzystąpieniu do strajku, w trzech referendum było nieważne ze względu na zbyt niską frekwencję. Strajk w tych szesnastu szkołach będzie jednodniowy, polegający na całkowitym wstrzymaniu się od pracy. Datę strajku ustali Zarząd Główny ZNP, na pewno będzie to dopiero po zakończeniu ferii. Które szkoły będą strajkować nie chciałabym ujawniać, zanim ich organy prowadzące nie otrzymają takiej informacji – mówi Wiesława Falkiewicz – Prezes Zarządu Powiatowego Oddziału ZNP w Mławie.

JK

Udostępnij:
Media Expert Mława
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

6
KOMENTARZE

1500
brc

Założeniem referendum było opowiedzieć się, czy jesteś za strajkiem czy nie. Poparcie strajku w 16 szkołach wcale nie oznacza strajku.Mogę popierać strajk ale nie strajkować.

Janinka

niech ta pani weźmie się za robotę …bo od kiedy pamiętam siedzi w ZNP …. niech powie na czym polega ta praca co dobrego zrobiła dla oświaty

goro

Znam tą panią z okresu tworzenia gimnazjów. Wtedy była gorącą zwolenniczką 8-letnich szkół podstawowych.

nieNauczyciel

Trzymanie w ryzach to coś jak fala w wojsku, żeby nauczyciel mógł udawać, że wszystko jest w porządku? Przemoc w gimnazjum? A może zanim zaczniesz Matko gimnazjalisty powtarzać bzdury zasłyszane w TVPis, to poczytasz statystyki, gdzie jest największa przemoc i kiedy dzieci zaczynają brać narkotyki, polecam http://www.ibe.edu.pl/pl/o-instytucie/aktualnosci/525-przemoc-w-polskiej-szkole. A czy w podstawówce było tak super? Ja pamiętam trochę inaczej te osiem lat, w małej wiejskiej szkole, gdzie rządzili ośmioklasiści, a jeden nauczyciel uczył trzech lub czterech przedmiotów, wf mieliśmy na korytarzu, a jedynym wyposażeniem sali była tablica i kreda. A może pójdziemy dalej, wrócimy do klas jednoizbowych. Nie będzie potrzeba wtedy… Czytaj więcej »

Tylda

Starsze roczniki trzymały młodsze w ryzach? Błagam… Chodziłam do 8-klasowej podstawówki i nie wspominam jej źle, ale na porządku dziennym było okradanie młodszych uczniów przez 7-8 klasistów: zabieranie pieniędzy czy zabawek, poniżanie. Sporo dzieciaków, zwłaszcza chłopców, musiało w młodszych klasach odcierpieć swoje. Moim zdaniem dobrze, że wtedy skierowali starsze roczniki do gimnazjów.

Matka gimnazjalisty

O co chodzi ? O dobro uczniów, czy może o utrzymanie posadki ?! Nic nie jest dane w życiu na zawsze. ZNP zachowuje się jak święta krowa. Może będzie więcej nauczycieli niż uczniów (jak w niektórych szkołach na wsiach). Gimnazja to rozszerzenie programu szkoły podstawowej. A każdy stary, dobry nauczyciel wie, że dzieciom w głowach się poprzewracało idąc do gimnazjum. Największy odsetek inicjacji z narkotykami jest w gimnazjach, przemoc itd. Po 6 – letniej szkole podstawowej, dziecko myśli że jest już dorosłe idąc do gimnazjum :-). Krótki okres edukacji nie pozwala poznać dobrze ucznia. W ośmioletniej podstawówce starsze roczniki „trzymały”… Czytaj więcej »