Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Alsen komputery kasy fiskalne Mława
Logo
Katolicka Szkoła Podstawowa w Mławie

Nie ma już budynku browaru, za to powstanie kolejny blok


Kilka dni temu został wyburzony dwupiętrowy, charakterystyczny budynek, położony nieco w głębi przy ulicy Kościuszki, jeden z dawnych mławskich browarów. W tym miejscu powstanie budynek wielorodzinny z funkcją handlową.

Słoneczne ogrody Mława

Kilka zdań o historii tego budynku znajdziemy na facebookowym profilu Mława miasto zabytkowe.

– Pod koniec XIX wieku wzmiankuje się o kilku browarach na terenie naszego miasta. Relikty jednego z nich znajdują się przy ul. Kościuszki. W odróżnieniu od pozostałych form przemysłowych rzeźni, elektrowni , browar mieścił się niemal na początku ulicy, patrząc od rynku. Budynki browaru zostały zaadaptowane i przeznaczone na funkcję mieszkalną. Jednym, z najbardziej okazałych jest obiekt znajdujący się w głębi posesji. Dwupiętrowy z poddaszem mieszkalnym. Okazała ceglana elewacja. Obiekt doskonale wpisuje się na listę mławskich ceglaków. Oceniając wartość artystyczną należy pamiętać, że pierwotne założenie budynku związane było z zabudową przemysłową – piszą autorzy.

 – Nowy właściciel obiektu uzyskał w sierpniu ubiegłego roku pozwolenie na rozbiórkę. Decyzja uzgadniana była z Mazowieckim Konserwatorem Zabytków. Co prawda sam budynek nie był wpisany do rejestru obiektów zabytkowych, ale z racji objęcia terenu ochroną konserwatora, takie uzgodnienia miały miejsce. Również w nowo planowanym budynku wielorodzinnym, który powstanie w tym miejscu warunkiem konserwatora zabytków jest nawiązanie projektu fasady do architektury rozebranego budynku – mówi Janusz Wiśniewski dyrektor wydziału infrastruktury w mławskim starostwie.

JK

Udostępnij:
Media Expert Mława
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

11
KOMENTARZE

1500
ewa

Mława to dziwne miasto…wciśnięte gdziekolwiek bloki z lokalami handlowymi.Niedługo na każdego mieszkańca będzie przypadał jeden lokal handlowy-oczywiście pusty.W innych miastach takie stare budynki to perełki architektoniczne a u nas najlepiej zburzyć i po kłopocie….

Prawda

No tak. Skarbnik mowi o doskonalej sytuacji finansowej. Zapomnial jednak dodac, ze niebawem nie bedzie czego juz sprzedawav, wiec i dochody sie skurcza wyraznie.
Burmistrz zas przerobi to na swoja modle i oglosi, ze miasto uplynnilo zbedny majatek. I bedzie to sukces medialny, wizerunkowy, polityczny oraz finansowy. Finansowy oczywicie wiadomo dla kogo i do czyjej kieszeni.

Strachu ;-)

Lepiej niech czerwony budynek stoi i straszy bądź będzie siedliskiem dla bezdomnych .Ogarnijcie się .Powstanie nowy blok gdzie zachowane zostaną fasady .
To prawda ze miasto siedzi w kieszenie developerów pewnie i w tej sytuacji tez tak jest,ale niektóre inwestycje dodają Mławie kolorów . Lepsze to niż drewniane chatki bądź stare sypiące się kamienice ,które nadaja się do wyburzenia . .

JFK

No i niestety zgadzam sie powiazania sa w zasadzie znane wszystkim. Wiec dyskusji w tej materii nie prowadzę cytujac klasyka wszyscy wszystko wiedzą Włodarz e nie wyciagaja wnioskow z uskomu wysypiska i brną w ścieżkę letniej wody. Firmy te po pozbyciu si przez nas obywateli czytaj dalej miasto zostały sprzedane za górę pieniędzy nie uzyskali byśmy takiego zysku ale pewnie jakis zysk do kasy miasta … I yeraz browar miasto czytaj my miało grunt poważna część inwestycji oraz tbs który przeprowadził by inwestycję oraz pewną urzedniczkę speca od developerki. Sredni zysk z bloku jak mowili mi znajomi to 3 miliony.… Czytaj więcej »

Prawda

Dzis sprzedaja, jutro wydaja na lewo i prawo. W przyszlosci dziaduja i ida w kredyty i coraz wieksze zadluzenie.
Powiedzmy wprost. Miasto przez elite jest sprzedane i teraz jestesmy tego naocznymi swiadkami

hehe

a co ma stać i straszyć

JFK

Poruszmy jeszcze temat sprzedaży tego budynkuz mieszkańcami. I scenach jak z warszawki

Mieszkaniec

Władza siedzi w kieszeni developerów…

Jarząbek

Burmistrz wyprzedaje wszystko, każdą piędź ziemi prywatnym inwestorom, dlatego skarbnik miasta chwali się wspaniałymi wynikami finansowymi, ale to może być podobna sprawa jak reprywatyzacja Warszawy przez rząd pani Gronkiewicz Waltz.

Magnus

Waskotorowke tez wladze maja w zamysle zrownac z ziemia. Nic tylko niszczyc historie- oto ich dewiza!

Kolo

Nie ma to jak zrównać z ziemią historię….