Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Spółdzielcza reforma na horyzoncie


Prawo spółdzielcze w Polsce mimo blisko 30 nowelizacji wciąż nie cieszy się zbyt dobrą opinią, a do mediów od lat docierają kolejne doniesienia o nieprawidłowościach w działaniu spółdzielni. Wiele wskazuje na to, że w tym roku może czekać nas ponowna reforma prawa spółdzielczego. Z pewnością niewiele to pomoże w tragicznej sytuacji spółdzielni „Zacisze”, której głównym składnikiem majątku są długi, ale może mieć duży wpływ na mieszkańców innych mławskich spółdzielni.


ksp Mława
Reklama

Pierwszą istotną próbą zmiany prawa spółdzielczego w tej kadencji był przedłożony 26 lipca 2016 projekt wiceprzewodniczącej Klubu Poselskiego Kukiz 15 Agnieszki Ścigaj. Projekt ten zakładał kilka dość rewolucyjnych zmian w prawie spółdzielczym. Między innymi Zarząd miałby mieć możliwość zwołania Walnego Zgromadzenia w terminie nie krótszym niż 24 godziny. Członkowie spółdzielni mieliby umożliwiać głosowanie na walnym drogą elektroniczną (projekt nie określa dokładnie w jaki sposób), a uchwał o odwołaniu Członków Zarządu miałyby wymagać merytorycznego uzasadnienia. Koncepcje te mogłyby mieć rację bytu w przypadku spółdzielni socjalnych, ale dla spółdzielni mieszkaniowych byłyby dość niebezpieczne. Projektowi sprzeciwiły się środowiska stojące po każdej ze stron spółdzielczej barykady. Ostatecznie został on wycofany 19 stycznia 2017 z powodu tragicznej śmierci posła Rafała Wójcikowskiego (projekt utracił minimalną wymaganą liczbę popierających go posłów).

W międzyczasie jednak 7 września 2016 pojawił się projekt przygotowany przez Ministerstwo Infrastruktury. Ten wciąż aktualny jest jednak znacznie mniej kontrowersyjny. Za najbardziej dyskusyjną zmianę należy wskazać w nim umożliwienie jednej osobie posługiwania się na walnym nieograniczoną liczbą pełnomocnictw. Może to w pewnych okolicznościach skutkować nadużyciami. Inne zmiany, jak na przykład uregulowanie przekazywania przez spółdzielnie funduszu remontowego nowo powstałym wspólnotom, są po prostu konsekwencją dawnych wyroków Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego.

Z punktu widzenia członków spółdzielni najciekawszym projektem jest jednak najnowszy z nich. 20 stycznia 2017, dzień po wycofaniu projektu Agnieszki Ścigaj, do sejmu trafił projekt poseł Ruchu Kukiz 15 Jarosława Sachajko. Projekt ten jest znacznie szerszy niż poprzednie i wprowadza wiele rewolucyjnych zmian. Między innymi:

– jawność wynagrodzenia członków zarządu,

– powstanie z mocy prawa wspólnoty, jeśli w nieruchomości wyodrębni się w nim co najmniej 20% lokali (aktualnie 100%),

– możliwość uczestniczenia (bez prawa głosu) członka spółdzielni w każdej części walnego zgromadzenia,

– członkowie zarządu wybierani są poprzez konkurs i każdy wybór musi być zatwierdzony przez walne zgromadzenie,

– za odmowę wykonania obowiązku nałożonego przez ustawę członkowie zarządu podlegają grzywnie nie mniejszej niż 5 tys.,

– rada nadzorcza musi podjąć czynności kontrolne na wniosek 10 członków spółdzielni we wnioskowanym przez nich zakresie,

– za szkody wyrządzone spółdzielni lub członkowi spółdzielni, członkowie zarządu odpowiadają osobistym majątkiem.

Wymienione powyżej zmiany to jedynie mały wycinek proponowanych reformy. Autorem projektu nie jest sam poseł Sachajko, lecz jest on wynikiem konsultacji społecznych ze środowiskiem spółdzielców. Ogólnie zmiany uchwalone nawet w obecnym kształcie znacznie wzmocniłoby pozycję członków spółdzielni i dały spółdzielcom nowe narzędzia w walce z patologicznymi działania zarządów.

Oczywiście ostateczny kształt zmian zależy w zasadzie wyłącznie od decyzji Prawa i Sprawiedliwości. Przed wyborami partia rządząca wielokrotnie nawoływała do reformy prawa spółdzielczego. Obecnie procedowane projekty pozwolą nam zweryfikować, na ile były to szczere deklaracje.

Ciekaw jestem, jak na zmiany w prawie spółdzielczym zapatrują się mieszkańcy Mławy, a w szczególności działających tutaj spółdzielni? Zapraszam do dyskusji.

Więcej informacji na temat projektów można szukać w linkach poniżej:

Projekt posłanki Agnieszki Ścigaj
http://orka.sejm.gov.pl/Druki8ka.nsf/0/F0542F3C5B7E13B1C12580250040E483/%24File/818.pdf

Projekt Ministerstwa Infrastruktury
https://legislacja.rcl.gov.pl/docs//2/12289758/12378166/12378167/dokument243697.pdf

Projekt posła Jarosława Sachajko
http://orka.sejm.gov.pl/Druki8ka.nsf/Projekty/8-020-468-2017/$file/8-020-468-2017.pdf

ŁP

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
3 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
wojciech
wojciech
4 lata temu

W spółdzielniach mieszkaniowych ażeby zarząd miał zaufanie musi być kontrola wydatków finansowych w pierwszej kolejności bez tego zawsze będzie po staremu Trzeba przywrócić kontrolę finansową Najwyższej Izbie Kontrolnej aby to było wiarygodnie nie może być jak teraz że” kontroluje” prezes prezesa a kontrola jest z Krajowej Rady Spółdzielczej to jest układ „mafijny”, który należy raz na zawsze wypalić do końca.

yyyy
yyyy
5 lata temu

no może wreszcie coś z tym dzia..stwem zrobią

Tade
Tade
5 lata temu
Reply to  yyyy

juz czas skonczyc z wiecznymi prezesami ,ktorzy znaja wszystkie sztuczki jak wyprowadzic pieniadze spoldzielcow .Panstwo w Panstwie

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x