Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Wszawica. Problem może dotknąć każdą szkołę


fot.pixabay


ksp Mława
Reklama

Wydawać by się mogło, że ta choroba pasożytnicza kojarzy się wyłącznie  z dawnymi czasami, kiedy to zdobycze cywilizacji nie gwarantowały tak łatwego i powszechnej możliwości zadbania o czystość i higienę. Nic bardziej mylnego, wciąż jest to nawracający i powtarzający się problem w wielu szkołach i przedszkolach, również w tych mławskich.

– Skali problemu nie umiem określić, ale w wielu szkołach problem jest. Zgłoszenia o przypadkach wszawicy rzadko docierają bezpośrednio do Państwowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej. Najczęściej problem taki rozwiązują na miejscu dyrektorzy, nauczyciele i rodzice – mówi Ewa Sztuba dyrektor mławskiego sanepidu.

– My podczas kontroli w szkołach zwracamy zawsze uwagę na czystość i porządek w obiekcie, szczególnie w łazienkach. Czy jest papier toaletowy w kabinie, ewentualnie w zapasie u woźnej, czy jest mydło oraz bieżąca zimna i ciepła woda. Z tym w Mławie nie ma problemu – dodaje dyrektor Sztuba.

Szkoły stosują różne metody, by radzić sobie w sytuacji, gdy taki przypadek ma miejsce. Zawsze jest to sprawa delikatna. Chodzi o to by nie napiętnować dziecka, gdyż zwykle do choroby dochodzi poprzez zaniedbania rodziców. Obecnie nie ma w szkołach istniejącej niegdyś „instytucji” pielęgniarki czy higienistki, nie można też oficjalnie sprawdzać czystości włosów u dzieci. Występujące przypadki zauważa albo nauczyciel, często zgłaszają to inni rodzice, którzy to dostrzegli  lub ich dzieci same przyniosły wszy do domu.

– Wszawica rozwija się  w złych warunkach higienicznych, brudzie i nie zmienianej pościeli. Sanepid prowadzi w szkołach pogadanki profilaktyczne, przypominamy rodzicom o podstawowych zasadach higieny np. na zebraniach szkolnych. Tylko zwykle jest tak, że ci których to mogłoby dotyczyć rzadko są na nich obecni. Tam gdzie takie problemy już wystąpiły, a zwłaszcza jeżeli jest to rodzina wielodzietna to naprawdę ciężko tę chorobę wyplenić – podkreśla rolę profilaktyki dyrektor Ewa Sztuba.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
10 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
klemensa
klemensa
4 lata temu

pracuje w przedszkolu i niestety na 5 lat mojej pracy w ostatnich dwóch wszawica była już 3 razy, dwa razy zdarzyło się że i ja się zaraziłam, teraz używam hedrin ochrona bo naprawdę nie jest to miłe mieć wszy

Emi
Emi
5 lata temu

Ja swoim szkrabom nakladam odżywkę hedrin ochrona i jak narazie mamy spokój z wszami.

Zosia
Zosia
4 lata temu
Reply to  Emi

A trzeba tą ochronę nakładać codziennie?

Emi
Emi
4 lata temu
Reply to  Zosia

nakłada się ją po umyciu włosów, więc to zależy jak często myjesz włosy dzieciom(lub sobie, jeśli chodzi o ciebie).

dorota
dorota
4 lata temu
Reply to  Emi

ja też korzystam z ochrony i cała moja rodzina, dla odmiany głównie w okresie urlopowym, po tym jak dwa lata temu przywieźliśmy wszy..z kempingu, zawsze na wyjazdy w niesprawdzone miejsca mam w zapasie dla nas tę odżywkę..nie polecam walki z wszami pod namiotem..urlop zmarnowany i walka z wiatrakami w takich warunkach, po tej nauczce już zawsze jestem przygotowana.

perlinka
perlinka
5 lata temu

jestem w trakcie stosowania hedrinu ochrona, już pojawiły się pierwsze przypadki dzieci z wszami w przedszkolu córki, była chora co prawda ale nadal może je złapać także probujemy się uchronić, mam nadzieję że zadziała.

Ptaszyniec Mławski
Ptaszyniec Mławski
5 lata temu

Temat ważny i aktualny. Również w kontekście kurników.

Jarząbek
Jarząbek
5 lata temu

Wielka szkoda, że taka instytucje jak pielęgniarka czy higienistka oraz stomatolog zniknęły ze szkół.
Moim zdaniem to bardzo wielki błąd.
Tak, wszawica jest z brudu, a bród na ogół z ubóstwa lub jakiegoś nieprzystosowania rodzin czy też ułomności, a czy można by było sugerować, że tam gdzie brak jest warunków do utrzymania czystości (obojętne z jakich powodów) nie trzeba by było stworzyć warunków tym rodzinom, a szczególnie dzieciom, żeby mogły korzystać z publicznej łaźni, w której dla takich rodzin byłaby dostępna również pralka żeby mogły te dzieciaki z ich rodzicami wyprać bieliznę, pościel, ręczniki?

Jarząbek
Jarząbek
5 lata temu
Reply to  Jarząbek

Dodam jeszcze: biedne dzieciaki (te z wszawicą), serdecznie im współczuję, bo to nie ich wina

gosc
gosc
5 lata temu
Reply to  Jarząbek

Jestes nienormalny.

10
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x