Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Powiat zaplanował sieć szkół ponadgimnazjalnych przystosowaną do nowych przepisów


Powiat mławski jako jeden z pierwszych  określił plan sieci szkół ponadgimnazjalnych i szkół specjalnych dla których jest organem prowadzącym. Sieć ta uwzględnia również szkoły publiczne prowadzone przez inne niż powiat organy, nie obejmuje jednak szkół niepublicznych.


ksp Mława
Reklama

Jest to pierwszy, wstępny projekt sieci szkół. Po jego zaopiniowaniu przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty i związki zawodowe powiat do końca marca 2017 r. ustali ostateczną sieć szkół ponadgimnazjalnych i specjalnych. W przyjętym na sesji rady powiatu w dniu 26 stycznia br. projekcie nie zmienia się ani liczba placówek, ani ich umiejscowienie.

Obowiązek podjęcia uchwały w sprawie projektu dostosowania sieci szkół wprowadza zmieniona ustawa o przepisach wprowadzających prawo oświatowe. Według niech powiaty określają w uchwale plany sieci szkół publicznych ponadpodstawowych, ponadgimnazjalnych i specjalnych na okres od 1 września 2017 do 31 sierpnia 2019. Ponadto określa przekształcenia lub włączenia publicznych szkół, dzień rozpoczęcia działalności przez te szkoły,  rok szkolny, w którym rozpoczyna się kształcenie w klasie I i dzień zakończenia działalności gimnazjum specjalnego.

W dostosowanej sieci szkół pojawią się czteroletnie licea ogólnokształcące. W Mławie będą to: I LO im. St. Wyspiańskiego, II LO przy ul. Warszawskiej, II LO przy ul. Piłsudskiego, Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych przy ul. Z. Morawskiej. Na terenie powiatu znajdą się licea: LO im. Ppłk. Torfa Załęskiego w Strzegowie oraz LO w Radzanowie. W dotychczas istniejących liceach trzyletnich zakończenie kształcenia przewidziane jest na rok szkolny 2021/2022.

Kolejnym rodzajem szkół w sieci będą pięcioletnie technika, w Mławie powstałe na bazie dziś już istniejących. Technikum Nr 1 im. Jerzego Ciesielskiego, Technikum nr 2 im. Antoniny Mrozowskiej Technikum nr 3 (przy dawnym ZS nr3), Technikum nr 4 (przy dawnym ZS nr4). Zakończenie kształcenia dotychczasowych czteroletnich techników zaplanowane jest na rok szkolny 2022/2023.

W obecnych jeszcze ZS nr 1, ZS nr 2 i ZS nr 3 pojawią się trzyletnie szkoły branżowe I stopnia.

Ostatnim rodzajem szkół ujętych w sieci są Szkoły specjalne. W porównaniu do dziś istniejącej sytuacji, zniknie tylko z dniem 31 sierpnia 2017 Gimnazjum Specjalne, a klasy dotychczasowego gimnazjum dokończą podjęty cykl kształcenia w nowej szkole.  W to miejsce pojawi się ośmioletnia Szkoła Podstawowa Specjalna, ponadpodstawowa trzyletnia szkoła branżowa I stopnia oraz trzyletnia szkoła specjalna przysposabiająca do pracy. Wszystkie te placówki zlokalizowane będą w dotychczasowej siedzibie na ulicy Słowackiego.

Czy tak ostatecznie będzie wyglądać sieć szkół na terenie naszego powiatu z całą pewnością nie wiadomo.

– Do końca nie jestem przekonany, że to co dzisiaj państwu tu przedstawiam będzie przyjęte w całości przez kuratora oświaty – mówił dyrektor wydziału oświaty Jan Marek Wtulich przedstawiając radnym projekt uchwały.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x