Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Łaźni nie było, nie ma i chyba nie będzie


O tym, że w Mławie nie ma takiego miejsca, gdzie osoby bezdomne mogą się umyć i wykąpać wielokrotnie mówiła Grupa Zalewski zajmująca się pomocą właśnie tym ludziom, dla których domem są ulice miasta i to niezależnie od pory roku. Tymczasem ośrodek pomocy społecznej stoi na stanowisku, że nie należy to do jego zadań.


ksp Mława
Reklama

W tej sprawie kierowane były prośby do burmistrza oraz przewodniczącego rady miasta o podjęcie działań mających na celu ponowne uruchomienie łaźni miejskiej dla osób bezdomnych na terenie Mławy. Do prośby dołączono 490 podpisów mieszkańców za przywróceniem łaźni. Grupa Zalewski zorganizowała  też spotkanie w opuszczonym magazynie, na które zaproszono radnych miasta Mława i dziennikarzy, prosząc o wsparcie starań w walce o otwarcie łaźni. Ponieważ nie stawił się nikt z władz, poza radnym Henrykiem Kacprzakiem, postanowiono wystąpić do Rzecznika Praw Obywatelskich. Ten z kolei zwrócił się Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mławie o informacje i zajęcie stanowiska w przedstawionej sprawie. Z odpowiedzi udzielonej przez MOPS wynika, że ogólnodostępnej łaźni w Mławie nie ma i nie było. Funkcjonował jedynie prysznic w jednym z pomieszczeń MOPS, z którego według dyrektor Doroty Kaczorek – Magdalińskiej korzystały nieliczne osoby, w dodatku takie, które dostęp do bieżącej wody posiadały.

– Według oceny Ośrodka, z prysznica na przełomie ostatnich pięciu lat korzystały 2-3 osoby tygodniowo i w tej sytuacji w dalszym ciągu podtrzymuję, że zainteresowanie funkcjonowaniem tego typu usługi było znikome wbrew odczuciom Pana Mariusza Zalewskiego – czytamy w piśmie MOPS Mława skierowanym do Rzecznika Praw Obywatelskich.  Taka odpowiedź spowodowała, że Rzecznik nie przewiduje działań i uważa sprawę za zakończoną.

W związku z tym Grupa Zalewski wydała oświadczenie.

– Grupa Zalewski oświadcza, że odpowiedź pani Doroty Kaczorek-Magdalińskiej była kłamstwem wprowadzającym celowo Rzecznika Praw Obywatelskich w błąd.W odpowiedzi do Rzecznika pani dyrektor pisze, że z prysznica na przełomie ostatnich pięciu lat korzystały 2-3 osoby tygodniowo, a w czasie ubiegłorocznej lipcowej sesji rady miasta wypowiada się, że z łaźni przez ostatnie 2-3 lata korzystały już tylko trzy osoby. Stwierdza również, że w przedmiocie wpływu łaźni na rozwój bezdomności w mieście, niezgodność z ustawą o pomocy społecznej jest nieporozumieniem, choć na lipcowej sesji rady miasta sama udziela wypowiedzi, że zapoznała się z pismem stowarzyszenia dotyczącego uruchomienia łaźni i stwarzanie warunków żeby te osoby były na ulicy jest niezgodne z ustawą, bo wtedy gmina nie wypełnia swoich zadań ustawowych. Zaprzeczeniem, że z łaźni nie korzystały osoby bezdomne jest kolejnym kłamstwem pani Kaczorek, która doskonale wie, że takie osoby korzystały. Twierdzenie, że nie była to łaźnia tylko łazienka, choć  na ostatnich sesjach rady miasta sama pani Kaczorek używa nazwy łaźnia może świadczyć, że pani dyrektor jest zagubiona, przeinacza fakty i tworzy własne odpowiadające jej historie co w rezultacie rzutuje na kolejne rewelacje w postaci ankiet, z których wynika, że nałogowi alkoholicy w Mławie to już dzieci ze szkół podstawowych. Kłamstwa pani Kaczorek na temat łaźni są  również krzywdzące wobec wszystkich osób zaangażowanych w ponowne otwarcie łaźni dla bezdomnych, mediów, które informowały o problemach spowodowanych zamknięciem łaźni, a także samych osób bezdomnych – pisze Grupa Zalewski.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Mławie poproszony o komentarz wobec stanowiska Grupy Zalewski Patrol przesłał poniższą informację.

„Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Mławie podejmuje na bieżąco wszelkie określone przepisami prawa działania zmierzające do przeciwdziałania bezdomności. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2016 r. poz. 930 z późn. zm.) bezdomnym zapewniamy w pierwszej kolejności schronienie aby nie dopuszczać do sytuacji „życia na ulicy”. Schroniska dla bezdomnych zapewniają podstawowe potrzeby bytowe w zakresie wyżywienia, ubrania i środków higieny na podstawie zawartych porozumień. Osobom bezdomnym w przypadku trudności z dojazdem do schroniska organizowany jest transport. Jak wynika z powyższego problem bezdomności w mieście jest rozwiązywany. Podejmowane działania przez władze miasta i tut. Ośrodek przy wydatnym wsparciu właściwych instytucji i organizacji pozarządowych pozwalają  zaspokajać potrzeby osób bezdomnych. W 2016 r. koszty związane z opłacenie pobytu osób bezdomnych w schroniskach wyniosły ponad 60000,00 zł.”

Zarówno z nadesłanego stanowiska jak i wypowiedzi wynika jasno, że ośrodek pomocy społecznej nie przewiduje  stworzenia miejsca, gdzie osoby w trudnej sytuacji życiowej mogłyby się umyć i wykąpać, proponując w zamian możliwość skorzystania ze schroniska dla bezdomnych. Tak więc łaźni nie ma i chyba nie będzie. A gwoli ścisłości historycznej przypomnieć wypada, że miejska łaźnia funkcjonowała w Mławie nawet do lat siedemdziesiątych.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
5 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Renata
Renata
5 lata temu

Pani dyrektor może nich pani przeczyta jeszcze raz ustawę tylko tak ze zrozumieniem

yyyy
yyyy
5 lata temu

Niekoniecznie łaźnia jakaś profesjonalna, może takie rozwiązanie wystarczy http://www.toitoi.pl/katalog/produkty/hori-budowlany-kontener-sanitarny-kombi-maly/

afid
afid
5 lata temu

A i jeszcze jedno tyle podpisów mieszkancow i nie liczy sie masz głos??? , brawo chociaż dla jednego radnego!

afid
afid
5 lata temu

Taka pomoc, to żadna pomoc, w schroniskach przeciez są łazienki, mają miejsce do spania itp więc czemu bezdomni nie chcą tam iść, może poszukac jakieś pracy? Hmm.. Wiele osób ma problem alkoholowy i nie dają sobie pomóc… Może coś w tym kierunku? Ale należy pamiętać że bezdomny to człowiek któremu może nie wyszło w życiu i trzeba jakoś wyciągnąc rękę w tym kierunku bo tak naprawdę nie wiadomo co czeka nas samych…

Kris
Kris
5 lata temu

Najwidoczniej doszli z Mops do wniosku, że po tygodniu samo odpada. Potem wiosna i akweny nasze okoliczne sprostają temu zadaniu.

5
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x