Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Razem trzeba odnowić pomnik pod Białutami


Białuty to wieś w sąsiedniej gminie Iłowo-Osada. To około 14 kilometrów od Mławy. W lesie w pobliżu tej miejscowości  znajduje się miejsce gdzie spoczywa ponad 12 tysięcy zamordowanych przez  hitlerowców więźniów niemieckiego  obozu w Działdowie.

ZS nr 1 kursy Mława
Reklama


O tym fakcie przypomina stojący tam od 1955 roku pomnik. Być może, że tam pogrzebano ciała obu biskupów płockich, błogosławionych Antoniego Juliana Nowowiejskiego i Leona Wetmańskiego – od 2009 roku oficjalnych, obok św. Katarzyny Aleksandryjskiej,  patronów miasta Działdowo.  Z inicjatywą odnowy tegoż pomnika wystąpił wójt gminy Iłowo – Osada Sebastian Cichocki. W jego zamyśle miałoby to być wspólne działanie okolicznych samorządów i instytucji państwowych.

Koszt tego przedsięwzięcia szacowany jest na 100 tys. zł. Po restauracji nie zmieniłby się kształt monumentu ani napisy na nim umieszczone. Odnowiona będzie sama płyta, a na postumencie zamiast  zniszczonych  lastrykowych płytek,  pojawią się  granitowe. Alejka prowadząca od leśnej drogi do pomnika, będzie wyłożona kostką kamienną, ukształtowana będzie otaczająca zieleń.

Gmina Iłowo przeznaczy na ten cel 40 tys. zł. O wsparcie finansowe wójt Sebastian  Cichocki zwrócił się do wszystkich  samorządów w powiecie działdowskim oraz do starostwa mławskiego i Miasta Mława. Ponadto wystąpił o dotację do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Liczy, że w tej sprawie nie spotka się z odmową.

Skąd wzięła się ta inicjatywa?

– Nie wszystkie nasze pomniki czy groby polskich bohaterów są w należytym stanie. Popatrzmy jak Niemcy troszczą się  o cmentarze swoich żołnierzy poległych w latach I i II wojny światowej, także te na ziemi polskiej, jak choćby w niedalekiej Mławce – mówi wójt Sebastian Cicholski.

Białucki memoriał  powstał w 1955 r. Pomnik zaprojektował olsztyński architekt Bolesław Wolski. Jego główną część stanowi płyta z piaskowca z zarysem Krzyża Virtuti  Militari. Na  niej umieszczona jest inskrypcja: „Ofiarom hitlerowskich zbrodni  w hołdzie społeczeństwo Warmii i Mazur w X-tą rocznicę wyzwolenia”. Płyta umiejscowiona  jest na betonowym postumencie w kształcie zbiorowej mogiły. Obecnie za   postumentem stoi też pomiędzy dwoma masztami duży drewniany krzyż i nieco dalej drewniana kapliczka stanowiąca jednocześnie ołtarz polowy.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
3 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Ktoś...
Ktoś...
4 lata temu

Ciekawe czy burmistrz poprze, 🙂
Burmistrz popiera raczej inne działania…

PPP
PPP
4 lata temu

POPIERAM

miglanc
miglanc
4 lata temu
Reply to  PPP

z jakiej racji popierać , każda gmina jak ma chęć to sama odnawia , buduje itd.

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x