Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

„Dzielnicowy – służy, pomaga… myślę, że lubi swoją pracę”


To jeden z komentarzy jakie pojawiły się pod postem dotyczącym pracy dzielnicowych na profilu facebook Policja Mława. W związku z dużym zainteresowaniem ostatnim konkursem Najpopularniejszy Dzielnicowy 2016, w którym to głosowało blisko 4,5 tysiąca internautów, postanowiliśmy przybliżyć nieco specyfikę pracy dzielnicowego.


Obchód – to podstawa

Dzielnicowi, na terenie miasta Mława oraz gmin powiatu, pełnią służbę w formie obchodu, znaczy to tyle, że zdecydowaną większość czasu służby spędzają w swoim rejonie – rozmawiając z mieszkańcami, przyjmując zawiadomienia, rozwiązując problemy i spory międzysąsiedzkie, udzielając porad prawnych, nadzorując rodziny objęte procedurą Niebieskiej Karty, kontrolując miejsca zagrożone tj. grupowania się małoletnich, spożywania alkoholu, pojawiania się aktów wandalizmu itp.

Najczęstsze zgłoszenia

Dzielnicowi interweniują najczęściej w przypadkach sporów międzysąsiedzkich, zakłócania ładu i porządku publicznego, ciszy nocnej, nieprawidłowego parkowania, kradzieży, przemocy domowej, alkoholizmu, problemów wychowawczych. Na terenie miejskim są to często problemy z sąsiadami na osiedlu lub w bloku, natomiast na terenie wiejskim – chodzi najczęściej o tzw. spory o miedzę, które czasami wiążą się z użyciem siły przez strony konfliktu.

Zwaśnione rody i trudne sprawy

Jak opowiadają dzielnicowi, najtrudniejsze są konflikty, dotyczące rodów zwaśnionych od pokoleń, gdzie nie ma i nigdy nie było mowy o kompromisie czy chęci porozumienia. W takich sprawach dzielnicowy musi wykazać ogromną cierpliwość. Policja jest traktowana często przez strony konfliktu jak narzędzie „odegrania się”. Sceny zatem jak z filmu „Sami swoi” nie są wcale taką rzadkością. Jeden z dzielnicowych z terenu gminy opowiada nawet o sporze o kota, między sąsiadami. Kot został potraktowany przez pokrzywdzonego sąsiada jako dowód rzeczowy, zwierzę zostało przez niego zamknięte w klatce. Nie chciał oddać kota sąsiadom, póki Ci nie naprawią szkody. Interwencja dzielnicowego przywróciła kotu wolność a spór sąsiedzki udało się zażegnać na zasadzie porozumienia.

Najtrudniejsze jednak sytuacje, wymagające dużej cierpliwości, dotyczą osób cierpiących na zaburzenia psychiczne. Jeden z dzielnicowych z terenu Mławy opowiada, że przez pewien czas dzwoniła do niego codziennie starsza kobieta, która chciała po prostu z kimś porozmawiać, „wygadać się”, opowiada także o przypadku kobiety, która notorycznie zgłaszała interwencje na wszystkich swoich sąsiadów. Inny przypadek dotyczył kobiety chorej psychicznie, która twierdziła, że jest naświetlana przez sąsiada prądami i sterowana falami radiowymi.

Problemy zgłaszane dzielnicowym dotyczą również zachowań kompulsywnych czy nałogowych, tj. uzależnienia od hazardu, zbieractwo czy zakupoholizm, przez które cierpią rodziny.

Każdy dzień w pracy dzielnicowego jest inny i każdy wiąże się z trudnymi wyzwaniami. Jak mówią dzielnicowi – nie liczą na słowo „dziękuje”, ale jeśli się pojawia jest to wyjątkowa chwila i duża radość, że udało się skutecznie pomóc.

Kontakt z dzielnicowym ułatwia bezpłatna aplikacja Moja Komenda.

Numery telefonów dzielnicowych dostępne są także na stronie internetowej http://www.mazowiecka.policja.gov.pl/wml/

źródło: asp. Anna Pawłowska KPP Mława

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x