Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

W powiecie mławskim też szaleje grypa


W pierwszych dwóch tygodniach stycznia w powiecie mławskim na grypę zachorowało  2,1 tys. osób. Ponad połowa z nich to seniorzy.

ZS nr 1 kursy Mława
Reklama


Bardzo wyraźny wzrost przypadków zachorowań na grypę występuje w całej Polsce. Powiat mławski taki wzrost też odnotowuje. Pokazują to  dane udostępnione przez mławski sanepid.

Najliczniejszą grupę osób przychodzących w ostatnim czasie do gabinetów lekarskich z objawami grypopodobnymi stanowią seniorzy. W porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego jest ich aż ponad 11 razy więcej. W statystyce najmniejszy wzrost ilości  zachorowań występuje w przedziale wiekowym 15 – 64 lata.

– W tej chwili dysponujemy danymi za pierwsze dwa tygodnie stycznia. W tym czasie zachorowało 2196 osób, w tym 1151 to osoby powyżej 65 roku życia. W analogicznym okresie roku ubiegłego, łącznie było to 819 przypadków zachorowań i wówczas chorowały 103 osoby powyżej 65 roku życia – podaje Ewa Sztuba dyrektor Państwowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Mławie.

Dane statystyczne podane przez sanepid wskazują, że ogólna liczba zachorowań w roku 2016 (27225) była porównywalna z rokiem 2015, kiedy to chorowało 28947 osób. Czy rok 2017 będzie rekordowy?

Na razie liczba zachorowań we wszystkich przedziałach wiekowych jest wyższa niż rok temu. W przedziale wiekowym 0 – 4 lata w ubiegłym roku chorowało 115 osób – w tym 211, w grupie 5 – 14 lat 126 osób a w tym roku 247. Najmniejszy wzrost liczby chorych mamy w przedziale 15 – 64 w 2016 – 475, w 2017 – 587, ale pamiętać należy, że statystyka obejmuje jedynie osoby, które zgłosiły się do lekarza. Wyraźnie to zjawisko widać w mławskich szkołach, a zwłaszcza przedszkolach, gdzie bywa, że nawet połowa grupy jest nieobecna z powodu choroby. Na szczęście u nas grypa nie występuje w swojej najgroźniejszej dla zdrowia postaci.

– W powiecie mławskim z powodu grypy hospitalizowano tylko trzy osoby – dodaje dyrektor PSSE Ewa Sztuba.

Według Rzecznika Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jana Bondara z danych GIS wynika, że w Polsce od 8 do 15 stycznia zarejestrowano 160 tyś. zachorowań, a 600 osób trafiło w tym czasie do szpitali.

Jak nie dać się grypie? 

Zwłaszcza w okresie nasilających się przypadków infekcji należy regularnie wietrzyć pomieszczenia domowe i biurowe, omijać duże skupiska ludzi oraz starannie myć ręce, zapobiegnie to przenoszeniu wirusa. Wskazane jest też zasłanianie ust i nosa przy kichaniu.

Typowe objawy grypy to gorączka,  intensywny i silny ból głowy, ból mięśni i stawów, osłabienie oraz wyczerpanie. Zwykle towarzyszy im ból gardła, katar, kaszel i kichanie.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x