Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Hołd i kwiaty pod pomnikiem na Kalkówce


W niedzielę 15 stycznia pamięć o pomordowanych przez Niemców w styczniu 1945 roku 365 osobach uczcili parlamentarzyści, władze samorządowe, przedstawiciele organizacji kombatanckich, przedstawiciele służb mundurowe, członkowie  partii politycznych, mieszkańcy.   

ZS nr 1 kursy Mława
Reklama


 Przemówienia i złożenie kwiatów pod pomnikiem pomordowanych poprzedziła msza św. w intencji ofiar niemieckiego terroru odprawiona w kościele pw. Ducha Świętego przez ks. Kazimierza Ziółkowskiego dziekana mławskiego. W tym roku organizatorzy zrezygnowali z praktykowanej w poprzednich latach modlitwy podczas pieszego przemarszu z kościoła pod pomnik. Wszystkich chętnych na Kalkówkę zawiozły podstawione wcześniej autokary.

 – Spotkaliśmy się tutaj, aby oddać hołd naszym poległym bohaterom. Oddali to co mieli największe i najwartościowsze – swoje życie za naszą wolność. Wolności nie otrzymujemy raz na zawsze. Musimy umieć z niej korzystać – mówiła poseł Anna Cicholska.

Z kolei senator Jan Maria Jackowski apelował o pamięć o ofiarach niemieckiego terroru. Przypomniał, że w tym samym czasie podobnego mordu dokonano również w podziemiach ciechanowskiego ratusza.

Pamiętamy o ofiarach tego zbrodniczego ludobójstwa, modlimy się za nich, przywołujemy tę pamięć – mówił senator.

Z kolei burmistrz Sławomir Kowalewski mówią o rzece nienawiści, która między innymi doprowadziła do mordu na Kalkówce, nawiązał do aktualnej sytuacji na świecie.

– Na świecie w XXI wieku jest wojna. Giną ludzie, cywile, żołnierze. Produkowane są bomby, czołgi, karabiny. Szkoleni są ludzie do tego, żeby zabijać. Jaki jest sposób, żeby to zmienić? Ten sposób to zaczęliśmy w kościele… To nie czołgi, nie karabiny, nie żołnierze gotowi, żeby zabijać drugiego człowieka. To dobre relacje z sąsiadami – mówił Kowalewski.

Spotkanie pod mauzoleum zakończyło złożenie kwiatów przez delegacje obecnych na uroczystości.

JK

« 1 z 2 »

 

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x