Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Wystawa poświęcona Sarze Lipskiej w miejskiej biblioteceRok 2017 decyzją radnych miasta Mława został ogłoszony Rokiem Sary Lipskiej. W związku z tym w czytelni dla dorosłych MBP zorganizowana została mała wystawa poświęcona życiu i twórczości Sary Lipskiej.

Osoby zainteresowane postacią zapraszamy do odwiedzenia czytelni dla dorosłych MBP w celu obejrzenia wystawki i szerszego poznania kobiety z Mławy, która w stolicy Francji zrobiła karierę. Uprawiała rzeźbę i malarstwo, projektowała ubiory i wnętrza, robiła scenografię, współpracowała ze słynnymi Baletami Rosyjskimi Siergieja Diagilewa.

Sara Lipska (ur. 1882 r. w Mławie, zm. 28 listopada 1973 r. w Paryżu) – polska malarka pochodzenia żydowskiego. W 1904 r. rozpoczęła studia na Wydziale Rzeźby w warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych, studiowała w pracowni Xawerego Dunikowskiego, została jego uczennicą i muzą. Z tego nieformalnego związku w 1908 r. urodziła się Maria Xawera Dunikowska. W 1912 r. Sara wraz z córką opuszcza Warszawę i wyjeżdża do Paryża, gdzie spędza resztę życia.

źródło: MBP

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x