Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Rok 2017 rokiem Sary Lipskiej


Rada Miasta Mława wyrażając szacunek i uznanie dla osoby i dokonań artystycznych ustanowiła rok 2017 rokiem Sary Lipskiej. O podjęcie takiej decyzji zwróciło się do rady miejskiej Towarzystwo Miłośników Twórczości Tekli Bądarzewskiej.

ZS nr 1 kursy Mława
Reklama


Sara Lipska to polska artystka pochodzenia żydowskiego. Zajmowała się malarstwem, rzeźbą, projektowaniem mody.  Urodziła się 7 grudnia 1882 w Mławie, zmarła 28 listopada 1973 r. w Paryżu. Pochodziła z zamożnej chasydzkiej rodziny. W 1904 r. rozpoczęła studia na Wydziale Rzeźby Szkoły Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni Xawerego Dunikowskiego. Rozgłos zyskuje już w latach 1911 – 1912 wystawą  w Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych. Wkrótce po tym wyjeżdża do Paryża, gdzie mieszka już do końca życia. Projektuje kostiumy dla baletu Diagilewa „Ballets Russes”, zajmuje się również projektowaniem wnętrz ilustruje książki. W Polsce pozostaje artystką i osobą mało znaną.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x