Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Budżet uchwalony. Powiat zaplanował zadania na rok 2017


W nadchodzącym roku powiat planuje głównie inwestycje drogowe. Takie decyzje podjęli radni powiatowi  przyjmując  na sesji w dniu 28 grudnia ubiegłego roku budżet na  rok 2017 oraz wieloletni plan finansowy.  W głosowaniu nad uchwałą budżetową nie było jednomyślności – dwóch radnych wstrzymało się od głosu.

Budżet na 2017 rok, jest budżetem z deficytem, co oznacza, że zaplanowane wydatki przekraczają planowane dochody. Dochody budżetu zaplanowano na  69 mln 690 tys. zł, a wydatki – 71 mln 590 tys. zł. Powstały w ten sposób deficyt w wysokości 1 mln 900 tys. zł zostanie pokryty kredytem.

W uchwalonym budżecie zostały zabezpieczone środki na realizację zadań powiatu wykonywanych w jednostkach organizacyjnych, w tym wynagrodzenia dla pracowników oraz wydatki na bieżące funkcjonowanie placówek. W zakresie wynagrodzeń to wzrosną one w roku 2017 – dla nauczycieli o 1,3 %, a dla administracji o 2%.  Przy czym zaplanowane jest również wyrównanie wynagrodzeń najmniej zarabiających pracowników administracji i obsługi do wysokości najniższego wynagrodzenia krajowego powiększonego w wskaźnik 2%.

Wśród zadań powiatowych najwięcej środków przeznaczone zostaje na zadania oświatowe, gdzie zapisano kwotę 29,9 mln zł., a na zadania z zakresu pomocy społecznej, polityki społecznej i wsparcia rodzin powiat wyda 9 mln 651 tys. zł. Te zadania dotyczą głównie wydatków w jednostkach takich jak Domy Dziecka, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie i Powiatowy Urząd Pracy.

Wśród zadań inwestycyjnych w oświacie powiat planuje jedno zadanie wieloletnie, a mianowicie utworzenie Centrum Edukacji Zawodowej Energii Odnawialnej w Budownictwie, na które to w latach 2017-2018 planuje wydać kwotę 253,6 tys. zł.

Kolejnym zadaniem oświatowym jest wykonanie dokumentacji na budowę sali gimnastycznej przy Zespole Szkół nr 4 w Mławie, co kosztować będzie 60 tys. zł.

Główne jednak inwestycje jakie powiat planuje na rok 2017 i kolejne lata mają charakter drogowy. Łącznie powiat zamierza na ten cel przeznaczyć kwotę ponad 10,5 mln zł.

W planowanych inwestycjach jednorocznych, które powinny zakończyć się do 31 grudnia 2017 roku znalazły się trzy zadania:

– Przebudowa dwóch mostów w Głużku wraz z dojazdami, tu wysokość  kosztu zaplanowano na 2 mln 420 tys. zł.

– Przebudowa odcinka trasy Staroguby – Strzegowo w Strzegowie.  To zadanie kosztowałoby 700 tys. zł.

– Przebudowa ulic  Raciążskiej i Siemiątkowskiego w Radzanowie ma kosztować 500 tys. zł.

Przebudowy dróg zaplanowane na bieżący rok mają kosztować łącznie 3 620 201 zł, w tym gminy na terenie których znajdują się wspomniane drogi  dołożą do tych inwestycji  łącznie 1 mln 265 tys. zł.

Na drogowe zadania wieloletnie przeznacza się 6 552 590,10 zł. Ujęte tu zostały następujące inwestycje:

– Przebudowa drogi Szemplino – granica województwa – Brzozowo Maje-Rzęgnowo-Grójec-Klewki etap II o wartości niemal 1,8 mln zł, w tym wkład gminy Dzierzgowo w wys. 100 tys. zł.

– Przebudowa drogi Bogurzynek – Mdzewo wraz z remontem mostu na rzece Sewerynce w miejscowości Kowalewo. Tu wartość inwestycji na lata 2016 – 2018 określono na ponad 16 mln 742 tys zł, w tym pomocy finansowej na to zadanie udzieli gmina Wiśniewo w wys. ok. 261 tys. zł oraz gmina Strzegowo w wys. prawie 632 tys. zł.

– Przebudowa drogi DK nr 7 – Dąbek – Konopki wraz z remontem mostu na rzece Dunajczyk w miejscowości Konopki. To zadanie w latach 2016 – 2018 ma kosztować ponad 15 mln 610 tys. zł, a udziały gmin Stupsk i Wiśniewo to łącznie kwota ponad 1 mln 90 tys. zł.

Oprócz inwestycji drogowych warto zwrócić jeszcze uwagę na realizowaną w latach 2017 – 2018 kompleksową informatyzację Szpitala w Mławie wraz z wdrożeniem e-usług dla pacjentów. To zadanie kosztować będzie łącznie ok. 5,3 mln zł. wkład własny powiatu to kwota 829 tys. zł, w tym pomoc finansowa miasta Mława w wys. 200 tys. zł.

Uchwalona przez radnych uchwała budżetowa to jednak wstępny plan, zwłaszcza w przypadku zadań, na których realizację samorząd ubiegał się będzie o pozyskanie środków zewnętrznych w ramach różnych dostępnych możliwości. Zarówno uchwałę budżetową jak i Wieloletni Plan Finansowy samorządy zmieniają w ciągu roku, dostosowując je do realnych możliwości.

W dyskusji nad projektem uchwały budżetowej, zwłaszcza radny Chodubski podnosił kwestię braku inwestycji powiatowych w samej Mławie, mówiąc m.in. o realności zamiarów przebudowy ulic Lelewela i ciągu ulicy Kościuszki wraz z budową ronda. Zwracał również uwagę na nieuregulowanie w budżecie sprawy  podwyżek dla najniżej zarabiających pracowników administracji i obsługi, którym to problemem zajmowała się zarówno rada powiatu jak i komisja rewizyjna.

Ostatecznie tylko radni Chodubski i Łukasik nie poparli projektu budżetu w przedłożonym kształcie, wstrzymując się od głosu.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

6
KOMENTARZE

avatar
1500
ZORG
Gość
ZORG

a co z budżetem obywatelskim? głosowanie było, a teraz próbujemy się wymiksować z konkursu?

ramzes
Gość
ramzes

Panie Starosto, a co z tematem ronda i przebudową ulicy Kościuszki i Lelewela? Wycięto iglaki na Lelewela (dziwnym zbiegiem okoliczności w momencie wybudowania obok budynku mieszkalno-usługowego), co mnie akurat cieszy jako kierowcę i pieszego. Argumentowano to m.in. planowaną przebudową ulic itd. Na jakim etapie jest obecnie ta przebudowa? Temat był gorący, zbierano opinie mieszkańców, prezentowano projekt i nagle cisza. Można prosić o jakieś informacje na ten temat? Skoro wydatkowane są publiczne pieniądze (np. na ten projekt) to mieszkańcy mają prawo wiedzieć coś na ten temat.

blow
Gość
blow

Ramzes, gdybyś uważniej śledził informacje z miasta i powiatu to byś wiedział, że owa inwestycja jest zaplanowana na rok…uwaga…2018. Co Ty na to? Zaskoczony?

xyz
Gość
xyz

Co za twór to Centrum Edukacji Zawodowej Energii Odnawialnej ? Chyba coś podobnego do powołanego za rządów PO pełnomocnika ds. energii jądrowej, który miał do roku 2020 wybudować w Polsce elektrownie jądrową. Elektrownie powstają ale na Białorusi, Litwie, Łotwie. A u nas, jak to w Polsce skończyło się na powołaniu mini ministerstwa, zatrudnieniu kolesiów, którzy zarabiali krociowe pensje. Podejrzewam, że też chodzi o zatrudnienie paru kolesiów.

xkx
Gość
xkx

Tu chodzi o Centrum, które ma powstać obok hali sportowej przy budowlance, w starej sali gimnastycznej. Ma ono służyć do praktycznej nauki nowo powstałego kierunku technik urzadzen i systemow energetyki odnawialnej 🙂

bibliotekarz
Gość
bibliotekarz

a może niech zaloża CENTRUM CHOWU BEZZAPACHOWEGO KUR I KURNIKARSTAWA