Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Budżet uchwalony. Powiat zaplanował zadania na rok 2017


W nadchodzącym roku powiat planuje głównie inwestycje drogowe. Takie decyzje podjęli radni powiatowi  przyjmując  na sesji w dniu 28 grudnia ubiegłego roku budżet na  rok 2017 oraz wieloletni plan finansowy.  W głosowaniu nad uchwałą budżetową nie było jednomyślności – dwóch radnych wstrzymało się od głosu.

ZS nr 1 kursy Mława
Reklama


Budżet na 2017 rok, jest budżetem z deficytem, co oznacza, że zaplanowane wydatki przekraczają planowane dochody. Dochody budżetu zaplanowano na  69 mln 690 tys. zł, a wydatki – 71 mln 590 tys. zł. Powstały w ten sposób deficyt w wysokości 1 mln 900 tys. zł zostanie pokryty kredytem.

W uchwalonym budżecie zostały zabezpieczone środki na realizację zadań powiatu wykonywanych w jednostkach organizacyjnych, w tym wynagrodzenia dla pracowników oraz wydatki na bieżące funkcjonowanie placówek. W zakresie wynagrodzeń to wzrosną one w roku 2017 – dla nauczycieli o 1,3 %, a dla administracji o 2%.  Przy czym zaplanowane jest również wyrównanie wynagrodzeń najmniej zarabiających pracowników administracji i obsługi do wysokości najniższego wynagrodzenia krajowego powiększonego w wskaźnik 2%.

Wśród zadań powiatowych najwięcej środków przeznaczone zostaje na zadania oświatowe, gdzie zapisano kwotę 29,9 mln zł., a na zadania z zakresu pomocy społecznej, polityki społecznej i wsparcia rodzin powiat wyda 9 mln 651 tys. zł. Te zadania dotyczą głównie wydatków w jednostkach takich jak Domy Dziecka, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie i Powiatowy Urząd Pracy.

Wśród zadań inwestycyjnych w oświacie powiat planuje jedno zadanie wieloletnie, a mianowicie utworzenie Centrum Edukacji Zawodowej Energii Odnawialnej w Budownictwie, na które to w latach 2017-2018 planuje wydać kwotę 253,6 tys. zł.

Kolejnym zadaniem oświatowym jest wykonanie dokumentacji na budowę sali gimnastycznej przy Zespole Szkół nr 4 w Mławie, co kosztować będzie 60 tys. zł.

Główne jednak inwestycje jakie powiat planuje na rok 2017 i kolejne lata mają charakter drogowy. Łącznie powiat zamierza na ten cel przeznaczyć kwotę ponad 10,5 mln zł.

W planowanych inwestycjach jednorocznych, które powinny zakończyć się do 31 grudnia 2017 roku znalazły się trzy zadania:

– Przebudowa dwóch mostów w Głużku wraz z dojazdami, tu wysokość  kosztu zaplanowano na 2 mln 420 tys. zł.

– Przebudowa odcinka trasy Staroguby – Strzegowo w Strzegowie.  To zadanie kosztowałoby 700 tys. zł.

– Przebudowa ulic  Raciążskiej i Siemiątkowskiego w Radzanowie ma kosztować 500 tys. zł.

Przebudowy dróg zaplanowane na bieżący rok mają kosztować łącznie 3 620 201 zł, w tym gminy na terenie których znajdują się wspomniane drogi  dołożą do tych inwestycji  łącznie 1 mln 265 tys. zł.

Na drogowe zadania wieloletnie przeznacza się 6 552 590,10 zł. Ujęte tu zostały następujące inwestycje:

– Przebudowa drogi Szemplino – granica województwa – Brzozowo Maje-Rzęgnowo-Grójec-Klewki etap II o wartości niemal 1,8 mln zł, w tym wkład gminy Dzierzgowo w wys. 100 tys. zł.

– Przebudowa drogi Bogurzynek – Mdzewo wraz z remontem mostu na rzece Sewerynce w miejscowości Kowalewo. Tu wartość inwestycji na lata 2016 – 2018 określono na ponad 16 mln 742 tys zł, w tym pomocy finansowej na to zadanie udzieli gmina Wiśniewo w wys. ok. 261 tys. zł oraz gmina Strzegowo w wys. prawie 632 tys. zł.

– Przebudowa drogi DK nr 7 – Dąbek – Konopki wraz z remontem mostu na rzece Dunajczyk w miejscowości Konopki. To zadanie w latach 2016 – 2018 ma kosztować ponad 15 mln 610 tys. zł, a udziały gmin Stupsk i Wiśniewo to łącznie kwota ponad 1 mln 90 tys. zł.

Oprócz inwestycji drogowych warto zwrócić jeszcze uwagę na realizowaną w latach 2017 – 2018 kompleksową informatyzację Szpitala w Mławie wraz z wdrożeniem e-usług dla pacjentów. To zadanie kosztować będzie łącznie ok. 5,3 mln zł. wkład własny powiatu to kwota 829 tys. zł, w tym pomoc finansowa miasta Mława w wys. 200 tys. zł.

Uchwalona przez radnych uchwała budżetowa to jednak wstępny plan, zwłaszcza w przypadku zadań, na których realizację samorząd ubiegał się będzie o pozyskanie środków zewnętrznych w ramach różnych dostępnych możliwości. Zarówno uchwałę budżetową jak i Wieloletni Plan Finansowy samorządy zmieniają w ciągu roku, dostosowując je do realnych możliwości.

W dyskusji nad projektem uchwały budżetowej, zwłaszcza radny Chodubski podnosił kwestię braku inwestycji powiatowych w samej Mławie, mówiąc m.in. o realności zamiarów przebudowy ulic Lelewela i ciągu ulicy Kościuszki wraz z budową ronda. Zwracał również uwagę na nieuregulowanie w budżecie sprawy  podwyżek dla najniżej zarabiających pracowników administracji i obsługi, którym to problemem zajmowała się zarówno rada powiatu jak i komisja rewizyjna.

Ostatecznie tylko radni Chodubski i Łukasik nie poparli projektu budżetu w przedłożonym kształcie, wstrzymując się od głosu.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
6 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
ZORG
ZORG
4 lata temu

a co z budżetem obywatelskim? głosowanie było, a teraz próbujemy się wymiksować z konkursu?

ramzes
ramzes
4 lata temu

Panie Starosto, a co z tematem ronda i przebudową ulicy Kościuszki i Lelewela? Wycięto iglaki na Lelewela (dziwnym zbiegiem okoliczności w momencie wybudowania obok budynku mieszkalno-usługowego), co mnie akurat cieszy jako kierowcę i pieszego. Argumentowano to m.in. planowaną przebudową ulic itd. Na jakim etapie jest obecnie ta przebudowa? Temat był gorący, zbierano opinie mieszkańców, prezentowano projekt i nagle cisza. Można prosić o jakieś informacje na ten temat? Skoro wydatkowane są publiczne pieniądze (np. na ten projekt) to mieszkańcy mają prawo wiedzieć coś na ten temat.

blow
blow
4 lata temu
Reply to  ramzes

Ramzes, gdybyś uważniej śledził informacje z miasta i powiatu to byś wiedział, że owa inwestycja jest zaplanowana na rok…uwaga…2018. Co Ty na to? Zaskoczony?

xyz
xyz
4 lata temu

Co za twór to Centrum Edukacji Zawodowej Energii Odnawialnej ? Chyba coś podobnego do powołanego za rządów PO pełnomocnika ds. energii jądrowej, który miał do roku 2020 wybudować w Polsce elektrownie jądrową. Elektrownie powstają ale na Białorusi, Litwie, Łotwie. A u nas, jak to w Polsce skończyło się na powołaniu mini ministerstwa, zatrudnieniu kolesiów, którzy zarabiali krociowe pensje. Podejrzewam, że też chodzi o zatrudnienie paru kolesiów.

xkx
xkx
4 lata temu
Reply to  xyz

Tu chodzi o Centrum, które ma powstać obok hali sportowej przy budowlance, w starej sali gimnastycznej. Ma ono służyć do praktycznej nauki nowo powstałego kierunku technik urzadzen i systemow energetyki odnawialnej 🙂

bibliotekarz
bibliotekarz
4 lata temu
Reply to  xyz

a może niech zaloża CENTRUM CHOWU BEZZAPACHOWEGO KUR I KURNIKARSTAWA

6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x