Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
kursy operatorów maszyn ziemnych budowlanych i drogowych Mława
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Dzierzgowo. W nowym budżecie 3 mln zł na inwestycje


30 grudnia radni gminy Dzierzgowo jednogłośnie przyjęli uchwałę budżetową na rok 2017. Za przygotowanie projektu budżetu odpowiadał pełniący obowiązki wójta Zdzisław Morawski.  Jej podjęcie poprzedziły dyskusje na wszystkich komisjach, co zaowocowało tym, że co do jej kształtu w trakcie sesji niemal nie było uwag.Przyjęty przez radnych plan finansowy zabezpiecza wszystkie potrzeby gminnych jednostek, ale również przewiduje znaczne nakłady na inwestycje, głównie drogowe.

Dochody gminy zaplanowano na 14 636 910,13 zł a wydatki na 15 540 297,59. Powstały w ten sposób deficyt budżetowy pokryty będzie kredytem w wys. 700 tys. zł i wolnymi środkami w wys. 203 307,46 zł.

– To budżet ambitny, jest w nim sporo inwestycji w przeciwieństwie do lat wcześniejszych, zebraliśmy wszystkie dochody i przeanalizowaliśmy, są też efekty wymogów rady, która dyscyplinowała nas, żebyśmy oszczędzali. Już efekty się pojawiły, już mamy sporo własnych środków, które tutaj angażujemy jako udziały własne do inwestycji – mówił Zdzisław Morawski omawiając założenia budżetu.

 W planowanym budżecie znalazły się przede wszystkim inwestycje drogowe. Odcinki dróg Dobrogosty – Kitki oraz Umiotki – Wydrzywilk dotychczas żwirowe, przebudowane byłyby przy udziale środków z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. W sumie zaplanowano tu budowę łącznie ponad 4 km dróg a wartość kosztorysowa to kwota 2,1 mln zł. Ponadto zaplanowana jest budowa ok. 500 m nowej nawierzchni na drodze w Nowym Łączynie (wartość ok. 190 tys zł), przebudowa 1,35 km drogi Kitki – Kolonie (wartość ok. 444 tys. zł) i przebudowa ok. 500 m. drogi w Żabokliku (wartość ok. 235 tys. zł).  W inwestycjach drogowych ujęte zostały też środki w wys. 100 tys. zł, z tytułu udziału w przebudowie drogi powiatowej Rzęgnowo – Szemplino. Oprócz zadań drogowych, rada przeznaczyła 30 tys. zł na rozbudowę i modernizację budynku garażowego OSP Dzierzgowo, środki na opracowanie dokumentacji remontu budynku gminy.

Inwestycyjność tegorocznego budżetu podkreślił również przewodniczący rady Jarosław Kowalski.

– Przez ostatnie 6 lat zbudowaliśmy 2,2 km dróg. W 2017 roku zaplanowaliśmy łącznie prawie 6,5 km dróg bitumicznych w jednym roku – podkreślał przewodniczący rady.

Podobnego zdania była radna Magdalena Nowicka. –Ten budżet jest dowodem, że można udowodnić, że przy niskim budżecie można przeznaczyć około 3 mln zł na inwestycje. … W marcu spłynie również ok. 300 tys nadwyżki, to też przeznaczymy na inwestycje – mówiła radna.

W dalszej części dyskusji wśród sołtysów pojawiły się wnioski o budowę drogi w Starym Łączynie oraz naprawy nawierzchni dróg żwirowych. Ostatecznie radni jednogłośnie przyjęli uchwałę w kształcie zaproponowanym w jej projekcie.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

54
KOMENTARZE

avatar
1500
Ktosik
Gość
Ktosik

Inwestycje? 460 000 zł na budynek gminy i 80 000 na szkołę? Sprawiedliwie. Budynek gminy był chyba remontowany nie tak dawno, a skoro szkoła nie była remontowana przez kilkadziesiąt lat, to proporcje tych „inwestycji” powinny być odwrotne. Za 80 tys. to możecie sobie elewację zrobić, ale nie wiem czy wystarczy. A co chcecie przebudować za 5 tys. zł na drodze w Dzirzegówku? Przejście dla pieszych? Gdzie te szumnie zapowiadane inwestycje? Gdzie środki unijne? Wystąpiliście o takie dofinansowania? Wiecie jak się to robi?

nik
Gość
nik

Taki budżet śmierdzi popeliną. To budżet wyborczy. To nieszczęście dla gminy bo my będziemy go finansować!

nik
Gość
nik

Skąd te cudowne rozmnożenie kasy przed wyborami? Jeszcze niedawno na pensje dla pracowników brakowało taka gmina była biedna. A tu nadwyżki. Drogi budują. Jak nigdy!
To znaczy co się do tej pory działo z kasą? Kradli i nikt tego nie widział?

Rada Sołecka
Gość
Rada Sołecka

Właśnie co się działo z kasą? Pensje zapłacone? 3 mil na inwestycje więc kto przez te 6 lat trwonił kasę – doili to naszą gminne co poniektórzy. Dziś rada jest PE bo odcięła pasożytów od kasy która tak naprawdę powinna trafiać do mieszkańców np. fundusze sołeckie a nie do portfeli wiemy KOGO!!!

uuuuu
Gość
uuuuu

ustalono budżet na nowy rok ciemniaku

N.L.
Gość
N.L.

PRECZ Z KOMUNĄ, BALCEROWICZ MUSI ODEJŚĆ

Ela
Gość
Ela

Ci którzy powinni współpracować z nim to tylko kłody pod nogi mu rzucali ,a on ich do Rady wprowadził i teraz drogi pod dom sobie fundują za gminną kasę.Szkoda ,że ludzie są tak krótkowzroczni i niewdzięczni

uuuuu
Gość
uuuuu

Moja krowa ktora chodzi po łące jest mądrzęjsza od Ciebie. Radnych wybieraja mieszkańcy a nie Wójt.

znajoma
Gość
znajoma

Czy mądrzejsza jest krowa któż to wie… Wiemy, że radnych wybierają mieszkańcy, ale w przypadku niektórych bardzo ich wspierał wójt i organizował kampanię, ale tego już nie pamiętają. szkoda.

znajoma
Gość
znajoma

Brawo „niezapomniany” masz słuszną rację. Robert był dla wszystkich, tylko dla niego nic nikt nie zrobił.

N.A
Gość
N.A

precz z kurnikami

Ela
Gość
Ela

z tym postulatem to zwróć się do Rady i Pana pełniącego obowiązki Wójta oni chyba o tym wszystko najlepiej wiedzą

niezapomniany
Gość
niezapomniany

Do czego się posunie PSL. Czy wam niewstyd szarpać osobę zmarło do parszywej kampanii . Nazywanie się przyjaciele? A co pomogliscie Robertowi był wam potrzebny do zbierania głosów i rozwiązania plakatów . Wstyd Panowie doskonale wiedzieliście o wszystkim i nic nie zrobiliście wstyd a on w was wierzył

99999
Gość
99999

Hi hi pan przewodniczączy tyle lat spał w radzie a teraz działa o a pani radna to pewnie sama od listopada tak pracowała że dofinansowania załatwiła na te inwestycję pod jej dom

123
Gość
123

A jednak były pozyskiwane środki ,wolne środki też zostały i to 200 tys .Ale ale kredycik jednak będzie ,a tak Rada przeciwna była zadłużaniu się gminy,Śmieszni jesteście

Ja2
Gość
Ja2

o i pani Radna Przyznała spłyną nadwyżki i projekty dróg były już w 2016 roku przygotowane i wnioski też były złożone jak wójtem był pan J. to jednak coś robił ,a Rada oszczerstwa mówiła,a teraz zasługi sobie przypisuje.Panie przewodniczący to co pan przez tyle lat w radzie robił ,że nie dopilnował pan prac ,żeby powstawały takie dobre budżety jak ten obecny,chyba się Pan obijał.A teraz mamy kolejną dobrą zmianę!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Blisko
Gość
Blisko

kto zaproponował poprawki do budżetu które spowodowały nadwyżki? i Rada
Kto zaproponował złożenie wniosków raczej wymusił w ramach PROW – Rada
Kto zaproponował wykonanie projektów na drogi w 2016 – Rada
Kto wygospodarował ponad 400 tyś. z których powstała nadwyżka w 2016 – Rada
Kto odmówił podpisania porozumienia z powiatem na budowę drogi Maje przez wieś – Wójt

jeszcze blizej
Gość
jeszcze blizej

chyba jakis radny pisal ten komentarz

123
Gość
123

Drogi bliska nie wiem kiedy rada te wszystkie wnioski złożyła i kiedy takie propozycję składała bo na pewno nie na sesjach bo nigdy nie miała czasu zajmować się tym z tego co wiem to wnioski składają pracownicy gminy pod kierownictwem Wójta .Jeśli jesteś radnym to sobie nie przypisuj i się tak sobą nie zachwycaj ,a jeśli się mylę i nie jesteś Radnym to poczytaj protokoły z posiedzeń ,a to jest bardzo okrojona wersja ja bywam i słucham tego na żywo lepsze od Kabaretów

dzierzgowo
Gość
dzierzgowo

DZIERZGOWIAK ?Były wójt to zasługi miał większość wie w dobrych procentach i ci co się do tego przyczynili najlepsi jego koledzy,a dzisiaj narzekają na radę niech sami się uderzą porządnie w piersi

myślący
Gość
myślący

Każdy myślący nie da się ogłupić! Wiadomo, że te zasługi którymi się tu przechwalają w.w należą się byłemu wójtowi – ale on się już nie obroni. Chyba, że sekretarz z radnymi w miesiąc zrobili kosztorysy i uzyskali dofinansowanie :-)))))

Brednie
Gość
Brednie

Brednie brednie i jeszcze raz brednie !!!!!!!!!!!!!!!

dzierzgowo
Gość
dzierzgowo

to ty piszesz brednie. Wiesiek brawo zgadzam się łatwo podpiąć się pod czyjąś pracę ,bo on już nic nie powie,a wnioski i kosztorysy mieli gotowe ,a robić za kasę z kredytów żadna nowość .A tak oskarżali byłego wójta ,że długi robi a jak przejrzałem dokładnie dokumenty to tam strasznych długów brak.Panie M trochę wstyd,że nie jest pan szczery .

obserwator
Gość
obserwator

Oczywiście brednie to mówią radni, zwłaszcza Pani Radna, pan Sekretarz tyle lat pracuje w UG i bardzo dobrze wiem jak przebiega procedura ubiega się o dofinasowanie z PROW, panie wstydu Pan nie masz, jak można przepisywać sobie czyjeś zasługi, opamiętajcie się. Łatwo kogoś oskarżać ale chyba nie zdajecie sobie sprawy, że to wszystko za jakiś czas obróci się przeciwko wam i co wtedy ??????????

Wiesiek
Gość
Wiesiek

Wypowiedz Pana Zdzisława Morawskiego mnie bardzo dziwi. Pan Zdzisław od wielu lat pełni funkcję sekretarza gminy. Ma więc wiedzę na co, gdzie i kiedy składane były wnioski o dofinansowanie i kiedy były przyznawane środki.
Doskonale więc wie że część dróg którymi tak się chwali w nowym budżecie były przyznane gminie Dzierzgowo w czerwcu 2016 r. A ich realizacja stanowi kontynuację polityki Roberta Jelińskiego, który podpisał umowy o dofinansowanie.
poniżej link informujący o przyznanych środkach Gminie Dzierzgowo w ramach PROW:
http://www.prow.mazovia.pl/pl/aktualnosci/lista_operacji_dla_projektow.html

bolo
Gość
bolo

Może będę złośliwy ,ale mnie nasza rada przypomina Radnego z WILKOWYJ zawsze wszystko wie lepiej i działa zawsze społecznie ale z korzyścią dla siebie zupełnie jak u nas drogi tam gdzie mieszkają radni,pani Radna pod dom bo buciki ubrudzi

boja
Gość
boja

No co ty bolo? Wiem na pewno, że przy domach radnych będzie przerwa i nie położą tam asfaltu dopóki będą radnymi to im się nie należy

niemowa
Gość
niemowa

nie czytajcie uważnie przy domach radnych to ma być droga z granitu z chodnikiem obustronnym z pasem zieleni i ścieżko rowerowo.
Ale tu kretyni piszą nie macie nic na pana Rafała to radnych się czepiacie . Akurat ta pani i pan przewodniczący to szczerze zapracowali na te drogę !!!!!

Brzozowiak
Gość
Brzozowiak

czyś ty człowieku już się z kimś rozumem zamienił czym Radna mogła zasłużyć sobie na drogę ?Społecznie to oni nic nie robią biorą kasę jak się patrzy .A takie ustawianie to jest korupcja.Głosowałem na tą Panią Radną ,ale już ostatni raz,teraz wiem dlaczego pan J.im nie odpowiadał bo nie chciał drogi do jej pięknego domu zrobić i Panu Przewodniczącemu też dlatego był niedobry ,A te wszystkie projekty były już przygotowane za czasów pana J i to jemu podziękujcie bo to za jego czasów pracownicy składali wnioski i pozyskiwali środki ,a Radni mieli inne zadania szukać opon i spisów.Oto ich zasługa… Czytaj więcej »

Mocny
Gość
Mocny

A ja głosowałem i głosował będę!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Mało moi znajomi też głosowali i głosować będą!!! Co przeszkadza wam że się wzięła niektórym za d………? Oczywista sprawa, ze prawda nie ma miejsca,

obserwator
Gość
obserwator

Mocny ty się zastanów co ty piszesz. Za d… to się wezmą ale Pani Radnej na czele z Przewodniczącym i P. Sekretarzem. Gdzie tylko można to opinię UG wyrobiła a przecież też ją reprezentuję.

Xxl
Gość
Xxl

Wielka Pani Radna, takich to na pęczki.
Rozumy pozjadała

Ktosik
Gość
Ktosik

Tych niby znajomych będziecie na wybory swoimi prywatnymi samochodami wozić?

obserwator
Gość
obserwator

droga asfaltowa pod sam dom pani Radnej ,super za naszą kasę .Nasza super Rada

dzierzgowo
Gość
dzierzgowo

DZIERZGOWIAK? ddada taki sam jesteś bedzwał jak ten niby radny ale jakiego wybraliście takiego macie i basta

dzierzgowo
Gość
dzierzgowo

dzierzgowiak ?Pan radny bezradny So?????ki okręg Dzierzgówek-Ruda-Krery co na to, ma u siebie tyle dróg i nic siedzi jak na tureckim kazaniu nawet papy nie otworzy, żeby coś dla swej wioski zrobić to jeszcze głosuje przeciwko sobie i wyborcom co na niego głosowali .Tyle planów a tu nic.Jeszcze jedna myśl z zasłyszenia Pan sołtys z Nowego Łączyna to troszeczkę kultury do innych kandydatów na wójta a nie jak prawdziwy DWORAK???

ddada
Gość
ddada

Dołącz do dyskuJak ktoś może pisać mysli ze słyszenia chyba taki kretyn jak ty może pamiętnik sobie kup.
A co do pana sołtysa jest jeden co mówi prawdę takich tu trzeba!!!
A kim ty jesteś ze oceniasz poglądy innych ludzi Dzierzgówek wybrał radnego znaczną większością głosów więc odwal się od niego.
sji

mieszkaniec
Gość
mieszkaniec

Pan przewodniczący już jest w radzie tyyyyyyle lat i sam podkreśla przez 6 lat zrobili 2,2 km dróg…. Mógłby już się bardziej nie ośmieszać… Brak słów na tych wszystkich bezmózgowców co siedzą tam tylko po to, żeby dietkę brać…

aaaaa
Gość
aaaaa

co szkoda ci że panią dy…ktor od koryta odcięli i drogi robią.
Drodzy radni za każde oszczerstwa czy inne przewinienia w waszym kierunku przysługuje wam Ochrona prawna funkcjonariuszy publicznych

OBIEKTYWNY
Gość
OBIEKTYWNY

Właśnie Panie Przewodniczący co Pan robił do momentu nieszczęśliwego wypadku jak spotkał Gminę Dzierzgowo ?????? Za co brał Pan pieniądze przez tyle lat ??? Bo co Pana córka też pracuje w UG Dzierzgowo. Czytając protokoły to Pani Radna Nowicka ” najmądrzejsza” powinna startować na Wójta a nie tylko krzyczy i ośmiesza się na sesjach swoimi wypowiedziami. Tylko można współczuć mądrym i doświadczonym ludziom, którzy muszą tłumaczyć się z prawdy. Brak słów popieram ” mieszkańca „

mila
Gość
mila

Głupoty tu piszecie, Wójt wam nie pasował, rada wam nie pasuje, kandydaci wam też nie pasują, Czytając to co tu piszecie to nawet normalny człowiek wylądować może w wariatkowie. Proponuje podzielić gminne część do Gruduska druga do Wieczfni i po sprawie.

ola
Gość
ola

Startuj na radnego nie bierz dietki zrób 12 km dróg przecież to proste

Xxl
Gość
Xxl

Oj tak diety to biora na umor, kto to slyszal tyle sesji w roku, ale kasa idzie.
Lepiej by dzieciom szkolnym kupili upominki, slodycze.

ZXV
Gość
ZXV

Słodycze w szkole to chyba zakazane? A upominki to rodzice płacą na komitet. Szanowna rada rodziców niech też zacznie racjonalnie gospodarować pieniążkami bo tyle kasy się płaci a efektu nie widać.

Misiek
Gość
Misiek

Ciekawe co zostało zakupione za kasę z tych „Bali” co to były organizowane?

Ciekawy
Gość
Ciekawy

CO Z DROGĄ WASILY — KAPUSNIK? KOLEJNE 10 LAT BEDZIE W PLANACH? Ambitny plan 700tys długu

oczko
Gość
oczko

akurat są drogi ważniejsze niż W/W wydaje mi się że tam to tylko chodzi o połączenie pewnych koligacji rodzinnych!!! A co powiecie że już autobusy nie mogą dzieci dowieść do szkół, mleczarki nie mogą dojechać itd.

Fakt..
Gość
Fakt..

no tak, można wiele inwestycji robić jak się weżmie kredyt!!..a podobno były wójt tak miał gminę zadłużyć???…no i co to jest bagatela 700 tyś długu??Tylko kto za to wszystko zapłaci??Inwestycje drogowe ok..ale mierzyć trzeba siły na zamiary!..A jak już zamierza szanowna Rada brać kredyt,to może uwzględniłaby w swoich planach nasz rynek dzierzgowski???przynajmniej chodniki by się przydały!!!bo już nie wspomnę o drodze! .ale to działka powiatu! a niestety NASZ RADNY POWIATOWY wypiął się na nas,bo zamierza zostać wójtem gminy,a my znowu zostaniemy dzięki temu Panu bez radnego w powiecie!!…ale cóż!!! … drogi asfaltowe pod dom radnych są ważniejsze!! Także drogi CIEKAWY-TEŻ… Czytaj więcej »

Fakty
Gość
Fakty

Jak masz problem to było samemu startować jako radny powiatowy czy chociaż radny w gminie skoro masz tyle żalu i tyle do napisania, jak to mówią kozak w necie, p…. W świecie.

Fakt..
Gość
Fakt..

jakie oburzenie!!!! skoro Szanowna Rada potrafi tak pięknie bronić prawdy,to niech się nie oburza jak się prawdę im mówi!!! te drogi powinny być zrobione już dużo wcześniej,bo są naprawdę w fatalnym stanie ,ale asfalt pod dom Pani Radnej to lekka przesada..dlaczego myślicie o wszystkich ,tylko nie o mieszkańcach Dzierzgowa????

znajoma
Gość
znajoma

Do Starego Łączyna potrzebna jest droga, ponieważ tam powstaną kurniki i dojazd musi być. Tak jest w innych gminach.

wm
Gość
wm

Precz z kurnikami!!!

Stdd
Gość
Stdd

Stare Łączyno tak też jest droga potrzebna i mam nadzieje, ze warto się nad tym pochylić

nnnnn
Gość
nnnnn

ZWŁASZCZA JEŚLI CHODZI O KURNIKI