Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Nastka, Janusz, Nurek, Feliks – pamiętamy!


17 grudnia w rocznicę egzekucji, pod tablicą upamiętniająca czworo zamordowanych w 1942 roku żołnierzy AK  zapłonęły znicze.


To inicjatywa Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Mławskiej i Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej w Mławie, którzy co roku, w sposób skromny ale konsekwentny zapraszają do zapalenia „Zniczy Pamięci” przed tablicą znajdującą się przy ul. Chrobrego.

Pod tablicą historię pomordowanych wspominał prof. Ryszard Juszkiewicz.

17 grudnia 1942 r. przy rynku miejskim niemieccy okupanci dokonali egzekucji przez powieszenie czworga żołnierzy Armii Krajowej:

Jadwigi Michaliny Czechowskiej ps. „Nastka” – kuriera Komendy Obwodu AK,

Jana Wasiłowskiego ps. „Janusz” – szefa II oddziału Komendy Obwodu,

 Bronisława Żebrowskiego ps. „Nurek” – inspektora Inspektoratu II AK,

Eugeniusza Jastrzębowskiego ps. „Feliks”.

Egzekucja odbyła się w obecności spędzonych przez hitlerowców mieszkańców Mławy i okolic. Powieszeni zachowali się godnie i wykazali się patriotyczną postawą. Jan Wasiłowski i Michalina Czechowska przed wykonaniem egzekucji krzyknęli: „Niech żyje Polska!”

Skazani zostali aresztowani w sierpniu 1942 r. na skutek zdrady Franciszka Zielińskiego ps. „Włóczęga”,byłego żołnierza AK, który został agentem Gestapo i zadenuncjował wielu członków ruchu oporu: z Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
3 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Niezlomni
Niezlomni
4 lata temu

Niezlomni dzialacze majacy wielkie zaslugi na rzecz wolnej Polski. Ich zycie bylo poswieceniem sie Ojczyznie

Fotograf
Fotograf
4 lata temu

Swietna fotorelacja oddajaca ducha tej uroczystosci.

AKa
AKa
4 lata temu

Chwala bohaterom, ktorzy walczyli o wolna Polske.

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x