Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

5 zł zamiast 60. Gmina szuka oszczędności w oświacie


Do symbolicznej wysokości Rada Gminy Lipowiec Kościelny obniżyła nauczycielom wysokość dodatków mieszkaniowych, które będą im wypłacane od 1 stycznia 2017 roku. Radni w głosowaniu nie byli jednomyślni. Uchwałę poparło ośmiu radnych, czterech było przeciw, trzech wstrzymało się od głosu.  Obecni na sesji przedstawiciele nauczycieli nie kryli swojego rozgoryczenia i oburzenia, a ZNP zaopiniował ten projekt negatywnie.  


Dotychczas nauczyciele szkół dla których organem prowadzącym jest gmina otrzymywali co miesiąc dodatek mieszkaniowy w wysokości od  60 do 105 zł na osobę. Po tej decyzji rady zostanie on obniżony do wartości 5 lub 10 zł .

Dlaczego taka drastyczna decyzja?

„Decyzja podyktowana jest coraz trudniejszą sytuacją finansowa gminy oraz zwiększającymi się z każdym rokiem wydatkami na bieżącą działalność oświaty. Mamy cztery szkoły podstawowe – w Lipowcu Kościelnym, Łomi,  Turzy Małej i Zawadach – oraz Gimnazjum w Lipowcu Kościelnym. Gmina chciałaby utrzymać istniejącą sieć szkół jak najdłużej, zdając sobie sprawę z oczekiwań mieszkańców. Chcemy również inwestować w rozwój oświaty, aktualnie trwają prace projektowe dot. budowy sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Zawadach, której szacunkowa wartość  wynosi ok. 2 mln zł. Wszystko to pociąga za sobą wydatki finansowe coraz trudniejsze do udźwignięcia przez budżet gminy” – czytamy w uzasadnieniu uchwały rady gminy.

W dalszej części uzasadnienia uchwały rysuje się mało optymistyczna perspektywa.

„Dodatki mieszkaniowe nie przystają do aktualnej rzeczywistości, nie są składnikiem średnich wynagrodzeń nauczycieli, z każdym rokiem spada liczba dzieci w szkołach i obniżana jest kwota subwencji oświatowej. W styczniu 2016 roku gmina wypłaciła ok. 78 tys zł dodatków uzupełniających” – czytamy dalej.

Tu nie chodzi o pieniądze, tylko o naszą godność.

Takie argumenty nie przekonały nauczycieli gminnych szkół, których delegacja pojawiła się na tej sesji.

– Państwo macie  piękne prezenty (obecni na sesji radni i sołtysi otrzymali świąteczne paczki – red.), a nam chcecie dać 5 zł. To dla nas, ludzi z wyższym wykształcenie,  jest obraźliwe. Dlaczego mamy mieć  5 zł, a nie, np. złotówkę  – dopytywał o sposób wyliczenia kwoty dodatku Małgorzata Dobrosielska.

Żal z powodu niedoceniania pracy nauczycieli wyraziła Anna Trzciałkowska.

– Jako nauczyciel legitymuję się 30-letnim stażem, ale dotąd nie otrzymałam z urzędu gminy nawet podziękowania za moją pracę – mówiła nauczycielka. Wskazywał przykłady, kiedy to nauczyciele z własnej kieszeni finansują różne działania jak choćby wydawanie gazetki szkolnej.

– Tu chodzi nie o pieniądze, tylko o naszą godność – konkludowała Anna Trzciałkowska.

– Jeżeli komuś obniża  się  wynagrodzenie, to znaczy, że uważa się, iż on źle pracuje  – wspierał koleżanki Jarosław Mierzwiak, nauczyciel gimnazjum.

Poglądy nauczycieli w kwestii dodatku podzielił wiceprzewodniczący rady gminy Rafał Wośko (nauczyciel). Zaproponowane w uchwale kwoty dodatku ocenił jako „krzywdzące i upokarzające”.

Przedłożonego radnym projektu uchwały bronił przewodniczący rady Jerzy Wałkuski.

– Nie decydujemy o wynagrodzeniach nauczycieli, lecz tylko o wysokości dodatku mieszkaniowego, co należy do kompetencji rady – argumentował. Odniósł się również do pojawiających się w wypowiedziach nauczycieli pytań o przeznaczenie oszczędności i zarzutów niegospodarności w gminie, deklarując, że powstałe w ten sposób oszczędności będą „dobrze wykorzystane”.

RK

Nauczycielom przysługują – oprócz wynagrodzenia za pracę – także inne świadczenia pieniężne o charakterze socjalnym, m.in właśnie dodatek mieszkaniowy.  Nauczyciel zatrudniony na terenie wiejskim oraz w mieście liczącym do 5000 mieszkańców ma prawo do lokalu mieszkalnego na terenie gminy, w której położona jest szkoła, a także do dodatku mieszkaniowego, którego wielkość uzależniona jest w zależności od stanu rodzinnego nauczyciela. Wysokość tego dodatku ustala rada gminy na wniosek wójta.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
24 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Mikolaj
Mikolaj
6 lata temu

Wesolych Swiat! I Szczesliwego Nowego Roku.!

Kokosz
Kokosz
6 lata temu

Jak będą tak belfrzy biadolić to ich zastąpią magistrami zza wschodniej granicy bo to ostatnio modny trend i co wówczas? Zasiłek lub emigracja Wesołych świąt

Rumcajs
Rumcajs
6 lata temu
Reply to  Kokosz

Na taśmie to cię zastąpią bez problemu, ale belfrów to nie bardzo, bo ci zza Buga języka polskiego nie znają.

Kokosz
Kokosz
6 lata temu
Reply to  Rumcajs

A ilu jest w naszym powiecie anglistów niepolskojęzycznych i świetnie dają sobie radę, a niektórzy Ukraińcy znają nasz język lepiej niż nie jeden Polak, któremu bliższy jest język nienawiści.

rodzic
rodzic
6 lata temu
Reply to  Kokosz

Na taśmie będą automaty. Dzieci na wsi trzeba edukować, nie muszą być parobkami!

Kokosz
Kokosz
6 lata temu
Reply to  rodzic

Tylko kto tych wszystkich edukowanych przyjmie do pracy? Część z nich chciał nie chciał i tak będzie parobkami w Wipaszu, LG czy temu podobnym manufakturom.

Ktoś...
Ktoś...
6 lata temu

Co Wy ciągle wszystko porównujecie do LG. Tu nie ma co porównywać pracy nauczyciela, lekarza sędziego czy nawet pracownika administracji do pracy pracownika na taśmie w LG.

Radni robiąc oszczędności powinni zacząć te oszczędności od siebie, czyli najpierw zmniejszyć swoje diety 15 – 20-krotnie, a potem zmniejszać innym jakieś tam dodatki.
Zostawiając nauczycielom dodatek w wys.5 czy 10 zł po prostu się ośmieszają, to jest zwykłe chamstwo, brak szacunku do drugiego człowieka.
Już lepsza by była likwidacja tego dodatku, tylko że zgodnie z przepisami pewnie tego nie można zrobić, a więc pokazano nauczycielom kto tu rządzi.

rodzic
rodzic
6 lata temu

Likwidacja gimnazjów, brak szacunku dla nauczycieli. Tak zwija się oświata, zwłaszcza na terenach wiejskich. Brak słów …

ramzes
ramzes
6 lata temu

A gdyby nauczyciele tego dodatku nie mieli wcale i jakby żyli? Z głodu pewnie by poginęli. Współczuje takiej sytuacji kiedy kasa w kieszeni się zmniejsza no ale bez przesady. W LG za najniższą krajową trzeba harować więcej niż nie jeden nauczyciel w szkole. Co taki pracownik ma powiedzieć? Co ma powiedzieć emeryt z tysiącem na miesiąc? Osobiście znam rodzinę w której 2 dorosłe osoby miały do dyspozycji 500zł na mies – facet inwalida z chorobą płuc a kobieta problem z krzepnięciem krwi. Gdyby nie pomoc dzieci to nie stać byłoby ich nawet na opłaty. Co oni mają powiedzieć?
Nie popieram też działań radnych z takimi prezentami, oczywiście jeśli rzeczywiście to prawda. Bo jeśli gmina ma oszczędzać to niech oszczędza nie tylko na pieniądzach pracowników ale i radnych.

jacek
jacek
6 lata temu

za 18godz razy 45 w tygodniu czyli dwa dni pracy w tygodniu zarabiaja ze 3 razy wiecej niz np w LG tam tez co drugi po studiach jest troche pokory prosze Panie nauczycielki

bibliotekarz
bibliotekarz
6 lata temu

ja nie mam żadnego dodatku . Nauczyciele wcale tak mało nie zarabiaja za 18 godz, w tygodniu, Ludzie po co to całe bicie piany. Co maja mówić inni , tez wyksztaceni jak zarabiaha 1,5 tys. kto im da dodatek i na co, nawet z opieki nie dostana. Nauczyciele wiecznie pokrzywdzeni . wstydu brak

Radny
Radny
6 lata temu

Stawka musiala zostac tak ustalona by nie bila w kueszenie mieszkancoe

bez klasy
bez klasy
6 lata temu
Reply to  Radny

A czy diety radnych nie mają wpływu na kieszenie mieszkańców? Może tak radni i wójt zaczną od samych siebie z tym obcinaniem dodatków?

Wieczfnianka
Wieczfnianka
6 lata temu

Po co tyle sporu o pare zlotych. Badzmy zyczliwsi dla siebie.

Jarząbek
Jarząbek
6 lata temu
Reply to  Wieczfnianka

Radni chyba powinni zarazić się tą życzliwością do innych od Pani,
a oszczędności zacząć od obcięcia swoich diet do maximum 100zł

Gmina
Gmina
6 lata temu

Moze gmina nie ma za duzo pieniedzy.

bez klasy
bez klasy
6 lata temu

Pięć złotych dodatku? Nauczyciele powinni powiedzieć Radzie Gminy żeby te 5 złotych włożyli sobie tam gdzie słońce nie dochodzi. Powinni również zaproponować dodatek w wysokości 1 grosza lub odrzucić w całości jakikolwiek dodatek.

Czas przebaczenia
Czas przebaczenia
6 lata temu

Nie ma co wojowac o to co jest w gminie.
Pogodzcie sie radni i wojtowie. Po co walczyc. Razem dzialajcie ze soba

Santa Claus
Santa Claus
6 lata temu

Last Christmas I gave you my heart…

Mikolaj
Mikolaj
6 lata temu

Ho ho. Wesolych Swiat. Troche sniegu i mrozku. Nie deszczu.

Sylwester
Sylwester
6 lata temu

Czas na swiateczne zakupy. Na choinke i na spokoj

Wesolych Swiat
Wesolych Swiat
6 lata temu

Wesolych Swiat zyczye gminie Lipowiec.

Tert
Tert
6 lata temu

Wesolych Swiat. I tego co dobre.

Wojt
Wojt
6 lata temu

Duza obnizka. He.

24
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x