Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

5 zł zamiast 60. Gmina szuka oszczędności w oświacie


Do symbolicznej wysokości Rada Gminy Lipowiec Kościelny obniżyła nauczycielom wysokość dodatków mieszkaniowych, które będą im wypłacane od 1 stycznia 2017 roku. Radni w głosowaniu nie byli jednomyślni. Uchwałę poparło ośmiu radnych, czterech było przeciw, trzech wstrzymało się od głosu.  Obecni na sesji przedstawiciele nauczycieli nie kryli swojego rozgoryczenia i oburzenia, a ZNP zaopiniował ten projekt negatywnie.  

Dotychczas nauczyciele szkół dla których organem prowadzącym jest gmina otrzymywali co miesiąc dodatek mieszkaniowy w wysokości od  60 do 105 zł na osobę. Po tej decyzji rady zostanie on obniżony do wartości 5 lub 10 zł .

Dlaczego taka drastyczna decyzja?

„Decyzja podyktowana jest coraz trudniejszą sytuacją finansowa gminy oraz zwiększającymi się z każdym rokiem wydatkami na bieżącą działalność oświaty. Mamy cztery szkoły podstawowe – w Lipowcu Kościelnym, Łomi,  Turzy Małej i Zawadach – oraz Gimnazjum w Lipowcu Kościelnym. Gmina chciałaby utrzymać istniejącą sieć szkół jak najdłużej, zdając sobie sprawę z oczekiwań mieszkańców. Chcemy również inwestować w rozwój oświaty, aktualnie trwają prace projektowe dot. budowy sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Zawadach, której szacunkowa wartość  wynosi ok. 2 mln zł. Wszystko to pociąga za sobą wydatki finansowe coraz trudniejsze do udźwignięcia przez budżet gminy” – czytamy w uzasadnieniu uchwały rady gminy.

W dalszej części uzasadnienia uchwały rysuje się mało optymistyczna perspektywa.

„Dodatki mieszkaniowe nie przystają do aktualnej rzeczywistości, nie są składnikiem średnich wynagrodzeń nauczycieli, z każdym rokiem spada liczba dzieci w szkołach i obniżana jest kwota subwencji oświatowej. W styczniu 2016 roku gmina wypłaciła ok. 78 tys zł dodatków uzupełniających” – czytamy dalej.

Tu nie chodzi o pieniądze, tylko o naszą godność.

Takie argumenty nie przekonały nauczycieli gminnych szkół, których delegacja pojawiła się na tej sesji.

– Państwo macie  piękne prezenty (obecni na sesji radni i sołtysi otrzymali świąteczne paczki – red.), a nam chcecie dać 5 zł. To dla nas, ludzi z wyższym wykształcenie,  jest obraźliwe. Dlaczego mamy mieć  5 zł, a nie, np. złotówkę  – dopytywał o sposób wyliczenia kwoty dodatku Małgorzata Dobrosielska.

Żal z powodu niedoceniania pracy nauczycieli wyraziła Anna Trzciałkowska.

– Jako nauczyciel legitymuję się 30-letnim stażem, ale dotąd nie otrzymałam z urzędu gminy nawet podziękowania za moją pracę – mówiła nauczycielka. Wskazywał przykłady, kiedy to nauczyciele z własnej kieszeni finansują różne działania jak choćby wydawanie gazetki szkolnej.

– Tu chodzi nie o pieniądze, tylko o naszą godność – konkludowała Anna Trzciałkowska.

– Jeżeli komuś obniża  się  wynagrodzenie, to znaczy, że uważa się, iż on źle pracuje  – wspierał koleżanki Jarosław Mierzwiak, nauczyciel gimnazjum.

Poglądy nauczycieli w kwestii dodatku podzielił wiceprzewodniczący rady gminy Rafał Wośko (nauczyciel). Zaproponowane w uchwale kwoty dodatku ocenił jako „krzywdzące i upokarzające”.

Przedłożonego radnym projektu uchwały bronił przewodniczący rady Jerzy Wałkuski.

– Nie decydujemy o wynagrodzeniach nauczycieli, lecz tylko o wysokości dodatku mieszkaniowego, co należy do kompetencji rady – argumentował. Odniósł się również do pojawiających się w wypowiedziach nauczycieli pytań o przeznaczenie oszczędności i zarzutów niegospodarności w gminie, deklarując, że powstałe w ten sposób oszczędności będą „dobrze wykorzystane”.

RK

Nauczycielom przysługują – oprócz wynagrodzenia za pracę – także inne świadczenia pieniężne o charakterze socjalnym, m.in właśnie dodatek mieszkaniowy.  Nauczyciel zatrudniony na terenie wiejskim oraz w mieście liczącym do 5000 mieszkańców ma prawo do lokalu mieszkalnego na terenie gminy, w której położona jest szkoła, a także do dodatku mieszkaniowego, którego wielkość uzależniona jest w zależności od stanu rodzinnego nauczyciela. Wysokość tego dodatku ustala rada gminy na wniosek wójta.

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

24
KOMENTARZE

avatar
1500
Mikolaj
Gość
Mikolaj

Wesolych Swiat! I Szczesliwego Nowego Roku.!

Kokosz
Gość
Kokosz

Jak będą tak belfrzy biadolić to ich zastąpią magistrami zza wschodniej granicy bo to ostatnio modny trend i co wówczas? Zasiłek lub emigracja Wesołych świąt

Rumcajs
Gość
Rumcajs

Na taśmie to cię zastąpią bez problemu, ale belfrów to nie bardzo, bo ci zza Buga języka polskiego nie znają.

Kokosz
Gość
Kokosz

A ilu jest w naszym powiecie anglistów niepolskojęzycznych i świetnie dają sobie radę, a niektórzy Ukraińcy znają nasz język lepiej niż nie jeden Polak, któremu bliższy jest język nienawiści.

rodzic
Gość
rodzic

Na taśmie będą automaty. Dzieci na wsi trzeba edukować, nie muszą być parobkami!

Kokosz
Gość
Kokosz

Tylko kto tych wszystkich edukowanych przyjmie do pracy? Część z nich chciał nie chciał i tak będzie parobkami w Wipaszu, LG czy temu podobnym manufakturom.

Ktoś...
Gość
Ktoś...

Co Wy ciągle wszystko porównujecie do LG. Tu nie ma co porównywać pracy nauczyciela, lekarza sędziego czy nawet pracownika administracji do pracy pracownika na taśmie w LG.

Radni robiąc oszczędności powinni zacząć te oszczędności od siebie, czyli najpierw zmniejszyć swoje diety 15 – 20-krotnie, a potem zmniejszać innym jakieś tam dodatki.
Zostawiając nauczycielom dodatek w wys.5 czy 10 zł po prostu się ośmieszają, to jest zwykłe chamstwo, brak szacunku do drugiego człowieka.
Już lepsza by była likwidacja tego dodatku, tylko że zgodnie z przepisami pewnie tego nie można zrobić, a więc pokazano nauczycielom kto tu rządzi.

rodzic
Gość
rodzic

Likwidacja gimnazjów, brak szacunku dla nauczycieli. Tak zwija się oświata, zwłaszcza na terenach wiejskich. Brak słów …

ramzes
Gość
ramzes

A gdyby nauczyciele tego dodatku nie mieli wcale i jakby żyli? Z głodu pewnie by poginęli. Współczuje takiej sytuacji kiedy kasa w kieszeni się zmniejsza no ale bez przesady. W LG za najniższą krajową trzeba harować więcej niż nie jeden nauczyciel w szkole. Co taki pracownik ma powiedzieć? Co ma powiedzieć emeryt z tysiącem na miesiąc? Osobiście znam rodzinę w której 2 dorosłe osoby miały do dyspozycji 500zł na mies – facet inwalida z chorobą płuc a kobieta problem z krzepnięciem krwi. Gdyby nie pomoc dzieci to nie stać byłoby ich nawet na opłaty. Co oni mają powiedzieć? Nie popieram… Czytaj więcej »

jacek
Gość
jacek

za 18godz razy 45 w tygodniu czyli dwa dni pracy w tygodniu zarabiaja ze 3 razy wiecej niz np w LG tam tez co drugi po studiach jest troche pokory prosze Panie nauczycielki

bibliotekarz
Gość
bibliotekarz

ja nie mam żadnego dodatku . Nauczyciele wcale tak mało nie zarabiaja za 18 godz, w tygodniu, Ludzie po co to całe bicie piany. Co maja mówić inni , tez wyksztaceni jak zarabiaha 1,5 tys. kto im da dodatek i na co, nawet z opieki nie dostana. Nauczyciele wiecznie pokrzywdzeni . wstydu brak

Radny
Gość
Radny

Stawka musiala zostac tak ustalona by nie bila w kueszenie mieszkancoe

bez klasy
Gość
bez klasy

A czy diety radnych nie mają wpływu na kieszenie mieszkańców? Może tak radni i wójt zaczną od samych siebie z tym obcinaniem dodatków?

Wieczfnianka
Gość
Wieczfnianka

Po co tyle sporu o pare zlotych. Badzmy zyczliwsi dla siebie.

Jarząbek
Gość
Jarząbek

Radni chyba powinni zarazić się tą życzliwością do innych od Pani,
a oszczędności zacząć od obcięcia swoich diet do maximum 100zł

Gmina
Gość
Gmina

Moze gmina nie ma za duzo pieniedzy.

bez klasy
Gość
bez klasy

Pięć złotych dodatku? Nauczyciele powinni powiedzieć Radzie Gminy żeby te 5 złotych włożyli sobie tam gdzie słońce nie dochodzi. Powinni również zaproponować dodatek w wysokości 1 grosza lub odrzucić w całości jakikolwiek dodatek.

Czas przebaczenia
Gość
Czas przebaczenia

Nie ma co wojowac o to co jest w gminie.
Pogodzcie sie radni i wojtowie. Po co walczyc. Razem dzialajcie ze soba

Santa Claus
Gość
Santa Claus

Last Christmas I gave you my heart…

Mikolaj
Gość
Mikolaj

Ho ho. Wesolych Swiat. Troche sniegu i mrozku. Nie deszczu.

Sylwester
Gość
Sylwester

Czas na swiateczne zakupy. Na choinke i na spokoj

Wesolych Swiat
Gość
Wesolych Swiat

Wesolych Swiat zyczye gminie Lipowiec.

Tert
Gość
Tert

Wesolych Swiat. I tego co dobre.

Wojt
Gość
Wojt

Duza obnizka. He.