Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

My jako gmina dokładamy do programu 500+


slider-sawickaGłównym zadaniem sesji Rady Gminy Dzierzgowo zwołanej w dniu 5 grudnia było podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie. W uchwale tej przede wszystkich chodziło o znalezienie w budżecie gminy pieniędzy na wynagrodzenia dla nauczycieli i pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej tym razem na miesiąc grudzień. Ostatnie bowiem decyzje podjęte na sesji w dniu 14 listopada zabezpieczyły wypłaty w tych instytucjach jedynie na miesiąc listopad.


Kolejnej sesji nie można było zwołać wcześniej, gdyż po śmierci wójta, do czasu wyznaczenia przez Prezesa Rady Ministrów osoby tzw. komisarza, nikt nie miał uprawnień do przedłożenia radzie projektu uchwały do zatwierdzenia. Grudniową sesję zwołano więc w najszybszym możliwie terminie.

W przedstawionym przez skarbnik gminy Wiolettę Kujawę projekcie zmian w budżecie wynagrodzenia dla nauczycieli i GOPS zapewniono przesuwając środki pomiędzy działami i rozdziałami budżetu, przy czym największą kwotę, bo prawie 24 tys. zł zabiera się ze środków na wynagrodzenia w urzędzie gminy.

Dyskusję radnych nad projektem tej uchwały zdominował wątek dopłacania gminy do programu 500 +, który w swoim pytaniu podniósł radny Jerzy Krajewski.

– Słyszałem jako radny, że my jako gmina z budżetu dokładamy do programu 500+. Jest to nieprawne, bo tworząc program rząd obiecywał, że do programu 500+ żaden budżet gminy nie będzie dokładał. Czy dokładamy z budżetu gminy do 500 + czy nie? – takie pytanie skierował do pani skarbnik radny Krajewski.

Taką sytuację potwierdziła skarbnik gminy.

– W ramach budżetu GOPS-u dokładamy dlatego, że była przesunięta osoba z jednego stanowiska na inne z tym uposażeniem, które miała na poprzednim stanowisku – odpowiadała Wioletta Kujawa.

Dyskusję w tym temacie wsparł radny Krzysztof Czerwiński, podnosząc, że urzędy gmin do programu nie dokładają. Odniósł się również do podawanych powodów, z tytułu których brakuje środków na wypłatę w GOPS. Jeżeli braki w budżecie miałyby powstać z tytułu długotrwałych zwolnień lekarskich, to przecież po 33 dniach świadczenie wypłaca ZUS, a pieniądze pozostają w budżecie. Jako przewodniczący komisji rewizyjnej poinformował, że w ostatnim czasie GOPS był kontrolowany przez komisję.

W związku z zadawanymi pytaniami, na posiedzenie rady została zaproszona kierownik GOPS Danuta Sawicka. Według jej wyjaśnień problem powstał w związku ze zmniejszeniem kwoty dotacji, która naliczana jest według ilości osób z niej korzystających. We wstępnym szacunku przyjęto, że będzie to 650 osób, faktycznie okazało się, że jest to niecałe 500, a kwota jaką gmina może przeznaczyć na obsługę programu, w tym wynagrodzenia stanowi 2% kwoty dotacji. I ta dotacja była gminie zmniejszona o ponad 107 tys. zł. Ponadto z tych środków zakupione zostały meble, oprogramowanie i opłacone zatrudnienie informatyka.

Wyjaśnienia kierownik Sawickiej nie przekonały radnych.

– Konsultowałam się z ministerstwem, jesteśmy ewenementem. W żadnej gminie nie ma takiego problemu. Może warto wystąpić z wnioskiem o sprawdzenie tego – mówiła radna Magdalena Nowicka. Pomysł ze zwróceniem się do ministerstwa o uzupełnienie środków zaproponował również wiceprzewodniczący rady Marek Tkacz.

Pomysł ten nie spodobał się pani kierownik GOPS.

– W ministerstwie zostanie to odebrane jako nieudolność gminy. Jest to kwestia  4 tys. zł i zamykamy stary rok, a w nowym już nie ma sprawy. Rezygnuję z informatyka, powinno nam wystarczyć, gdy nie zmieni się liczba dzieci – mówiła Danuta Sawicka.

Odniosła się również do głosów, dlaczego akurat osoba z wyższym wynagrodzeniem została przeniesiona do obsługi programu 500+.

– Ja słuchałam szefa. Miałam powiedziane jasno, że ta osoba ma przejść z takim wynagrodzeniem. Dla dobrego imienia tej gminy nie rozdrapujmy tych ran. Nie czuję się osobą winną, która popełniła błąd – wyjaśniała kierownik GOPS.

Ostatecznie radni przyjęli zmiany w budżecie w kształcie zaproponowanym w uchwale.

JK

 

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
50 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Hmm
Hmm
4 lata temu

A kto tam taki ladny pracuje ?

Obiektywny
Obiektywny
4 lata temu

Był gdzieś wpis , że Pan W.B to rodzina Pani dyrektor ze szkoły. Otóż Pan Witold nie ma rodziny w gminie Dzierzgowo. Absolutnie żadnej.

Młody
Młody
4 lata temu

ale się cisza zrobiła. Babki pieczemy?

mrumru
mrumru
4 lata temu
Reply to  Młody

raczej makowce 😀

MM
MM
4 lata temu

Hańba żeby usuwac komentarze zwracam sie do Pana administratora i zadaje pytanie gdzie jest wolnosc slowa tutaj?

Magnus
Magnus
4 lata temu
Reply to  MM

Panie MM, portal Codziennik jest najbardziej otwarty na publikowanie komentarzy. Z autopsji chcę panu powiedzieć, że miałem chęć coś napisać ostrego i napisałem, całe szczęście, że mój komentarz nie pojawił się w komentarzach. Wie Pan dlaczego sie cieszę, panie MM? Dlatego, że gdyby portal to opublikował, to naraziłbym się na konsekwencje prawne. Dziękuję, że Codziennik nie opbublikował moejgo komentarza.

mira
mira
4 lata temu
Reply to  Magnus

Dokładnie, zwł. że często w emocjach się wypisuje… a potem jak człowiek ochłonie to też inaczej na pewne sprawy patrzy. Zawsze przyjemniej natknąć się pod artykułem na konstruktywne opinie niż hejt 🙁

mira
mira
4 lata temu
Reply to  mira

No i oczywiście te kwestie prawne, a nuż kiedyś coś… ta anonimowość w interncie to też kwestia sporna w obecnych czasach

MM
MM
4 lata temu

Hańba złodziejstwo czy wreszcie ktos ogarniety zacznie kierowac ta gmina?

nie mieszkaniec
nie mieszkaniec
4 lata temu

weźcie sie ludzie ogarnijcie z tymi komentarzami, bo tylko mozna z was niezla beke na cala okolice mozna toczyc , buhahaha tyle w temacie.

dzierzgowo
dzierzgowo
4 lata temu

DZIERZGOWIAK ?KOGOŚ RUSZYŁO PRAWDA BOLI TAKIE ŻYCIE

ten który czyta wpisy dzierzgowiakow
ten który czyta wpisy dzierzgowiakow
4 lata temu

W Internecie można być tym kim się chce. Niestety większość wybiera bycie de..lem…

aswojak
aswojak
4 lata temu

pięknie się scharakteryzowałeś. a czytać nie musisz

dzierzgowo
dzierzgowo
4 lata temu

DZIERZGOWIAK ? WSZYSTKIE PANIE W GOPS I GMINIE NAJPIERW ZAKUPY POTEM KAWA A HOŁOTA POCZEKA U NIE KTÓRYCH POLIKWIDOWAĆ BARKI PROCENTOWE ŻEBY WÓJTA NIE KUSIĆ JAK SIĘ ZWRÓCI UWAGĘ WIELCE OBRAŻONE POLIKWIDOWAĆ POCIOTY BO TO NAJGORSZE CO MOŻE BYĆ .TYLKO PRACA MOŻE WYZWOLIĆ DO TEJ PORY TYLKO CHODZI SIĘ PO PLOTACH CZY TO DO ZIELONEGO,BANKU PRZEŁOŻENI DAJĄ PRZYKŁAD RESZTA ROBI TO SAMO

omar
omar
4 lata temu
Reply to  dzierzgowo

polikwidować nikt rady nie da. ale pogonić do pracy ostro, to sam się zwolni jak co

ania
ania
4 lata temu

Wszedzie tak samo

aswojak
aswojak
4 lata temu

Takiego bajzlu jak w gops to chyba nie ma nigdzie poza Dzierzgowem. Panie są tak zapracowane że ledwie zdążą w godzinach pracy porobić zakupy w sklepie

marek
marek
4 lata temu

Czemu Pani nie zgłosiła mobbingu . Przecież na tej podstawie przekroczenia budżetu pani złamała prawo. Dziś na pewno ktoś wyciągnie konsekwencje z tego.! Ludzie zapamietajmy ze żyjemy w Państwie prawa reagujmy puki nie jest zapuzno.

dzierzgowo
dzierzgowo
4 lata temu

DZIERZGOWIAK? To skandal co mówi DANUTA S?????A ze słuchała się przełożonego już dość tego co ta Pani robi w GOPSIE tylko potrafi swoim dać i p?????m i jeszcze taki rzeczy wygaduje na posiedzeniu rady to do niej powinna zawitać kontrola z NIK i dobrze przetrzepać myślę że nowy włodarz zrobi z nią porządek zmieni to

xx
xx
4 lata temu
Reply to  dzierzgowo

Jeśli chcecie na wójta pana K to na pewno nic się nie zmieni, a pani S dalej będzie na swoim stołku. Zbyt dobrze się znają żeby NIK miał nasyłać. Pewnie i pani dyrektor szkoły też pozostanie bezkarna

Abc
Abc
4 lata temu
Reply to  xx

Xx pan K. jeszcze nie jest wójtem a ty już wiesz kogo zwolni, kogo zostawi a kogo przyjmie do pracy? Śmieszny jest twój komentarz

śledzik
śledzik
4 lata temu
Reply to  Abc

Niech kazdy chetny zobaczy jak smakuje tak odpowiedzialne stanowisko. Po 2 latach ocenia mieszkancy.
Na terenie gminy nie ma zadnego przemyslu wiec skąd ma być kasa w budzecie na inwestycje czy chocby remont samego budynku gminy, ktory jest w oplakanym stanie.

dzierzgowinka
dzierzgowinka
4 lata temu
Reply to  dzierzgowo

Bardzo dobrze powiedziane… Kontrola w GOPSIE powinna byc i to porzadna. W zadnej gminie nie ma tylu problemow co u nas a w GOPSIE żeby coś załatwić to trzeba samemu znać przepisy i walczyc o swoje bo Panie tam siedzące czekają na gotowe i tylko kawki piją.. a co do przepisów to połowa ich nie zna do końca również o programie 500+

Dzierzgowiak
Dzierzgowiak
4 lata temu

Słyszałem, że ma kandydować Pan W.B. Były kierownik agencji rolnej. Wspaniały człowiek.Może być lekarstwem dla naszej gminy

polaczek
polaczek
4 lata temu
Reply to  Dzierzgowiak

Agencji rolnej to jest jakaś nowa instytucja w Polsce? Lekarstwem ? A z jakiej opcji jest ten pan?

ooo
ooo
4 lata temu
Reply to  polaczek

A bez opcji nie może startować nie wystarczy , że jest przyzwoitym człowiekiem, Jednak nie uważam żeby to był dobry kandydat nam potrzebna jest osoba z zewnątrz.Z nikim nie powiązana ale mądra i wykształcona nie żaden pociot.

UFO
UFO
4 lata temu
Reply to  ooo

tak popieram —— może takiego na marsie znajdziecie szkoda czasu na czytanie tych chorych nic niewnoszących komentarzy
Mądrzy ludzie to już doskonale wiedzo kogo popierać
Już głośno się mówi o jednym i jedynym kandydacie który wart jest naszych głosów.

xx
xx
4 lata temu
Reply to  UFO

Masz oczywiście na myśli Pana sekretarza, jeśli tak to popieram

Za Dzierzgowem
Za Dzierzgowem
4 lata temu
Reply to  polaczek

POsłusznej……,

heniu
heniu
4 lata temu
Reply to  polaczek

z opcji Posady Swoim Ludziom

Za Dzierzgowem
Za Dzierzgowem
4 lata temu
Reply to  Dzierzgowiak

Jeżeli na kaca należy coś zapić to kandydat odpowiedni! Mamy Swoich, obcy nam nie są potrzebni. R.K. to dobry kandydat popieramy!

mnb
mnb
4 lata temu
Reply to  Dzierzgowiak

Kochana: nie rozumiem tego co chcesz osiągnąć. akurat TY doskonale widzisz co się dzieje w gminie – przykro jest ze ludzie mogą być tacy fałszywi

Dzierzgowiak
Dzierzgowiak
4 lata temu
Reply to  mnb

Napisałem-słyszałem,a nie słyszałam..czytaj uważnie!!

klient
klient
4 lata temu

Oj cos tu mi nie pasuje

gostek
gostek
4 lata temu

wreszcie kierownik gops powiedział prawdę.
A najłatwiej było powiedzieć, że rada wszystkiemu winna
ciekawe kiedy usłyszymy całą prawdę o szkole
niech ktoś poniesie odpowiedzialność za to ze w tych jednostkach zabrakło kasy na wynagrodzenia

Husajn
Husajn
4 lata temu
Reply to  gostek

Jak długo jeszcze wszystko będzie uchodzić płazem ? Przez tyle lat uchodziło i uchodzi… Dlaczego nikt nie może nic zrobić w tej sprawie? no ludzie ile jeszcze potrwa ta maskarada w szkole?! Takie rażące błędy i nie ma żadnych wniosków ani konsekwencji?

Tomasz
Tomasz
4 lata temu

Cudze chwalicie, Swego nie znacie, Sami nie wiecie, Co posiadacie.

Oxx
Oxx
4 lata temu

Dla mnie najlepszy kandydat to Pan sekretarz .Jeśli myślicie tak jak ja to proponuję się zebrać i prosić pana M żeby startował.Zna się na samorządzie jak mało kto i jest bardzo uczciwym człowiekiem.

E....
E....
4 lata temu

To ile zarabia pracownik, ze budzetu malo i malo

ZR
ZR
4 lata temu

Faktycznie ewenement. Chyba jedyna gmina w polsce

milo
milo
4 lata temu

No cóż widać nasza gmina składa się z samych ewenementów .Czekamy na nowego włodarza ,może jakaś zmiana ,może ktoś zupełnie obcy się zgłosi bo widać ,że swojacy za bardzo uzależnieni od koneksji ciocia wujek itd. Wiem,że myślicie o Panu RK na wójta z całym szacunkiem,ale będzie nadal ten sam bałagan co w chwili obecnej.Namawiam na kogoś zupełnie obcego.

Trs
Trs
4 lata temu
Reply to  milo

A skąd ta pewność, że jeśli wójtem zostanie pan Rafał to będzie bałagan? Ktokolwiek wie o jakichś przekrętach z Jego udziałem? Raczej nie. Powodzenia Panie Rafale.

xxx
xxx
4 lata temu
Reply to  Trs

popieram Trs

Swojak
Swojak
4 lata temu
Reply to  Trs

Ależ nikt nie mówi o przekrętach tylko o uzależnieniach towarzyskich i koneksji rodzinnych,które niestety nie ułatwiają pracy, dlatego też jestem zwolennikiem kandydatta spoza gminy

Abc
Abc
4 lata temu
Reply to  Swojak

Nie wszyscy może wiedzą że kandydat na wójta spoza gminy to rodzina z wysoko postawioną osobą w szkole. Więc chyba nie glosujmy na niego skoro są spokrewnieni.

ciocia za buga
ciocia za buga
4 lata temu
Reply to  milo

obcego? tzn. nie bardzo to rozumiem
chyba ze jakiegoś Niemca albo Brytyjczyka może być i USA bo to jest obcy
a nie rozśmieszaj mnie ze ktoś poza gminy niema „uzależnień: np. z panią dyrektor SP

Ela
Ela
4 lata temu
Reply to  ciocia za buga

To ty nie pisz bzdur chyba,że uwarzasz ,że wszyscy w powiecie znają panią dyrektor. Myślę że właśnie panK. albo inny swojak bardzo dobrze znają się z panią dyrektor .Dla mnie może być i z USA byle w końcu gmina przestała być pośmiewiskiem w powiecie

Booo
Booo
4 lata temu
Reply to  milo

Tak masz rację niestety twz. swojaki nigdzie się niesprawdzają,bo niestety zawsze mają wobec kogoś dług wdzięczności ,który trzeba spłacić , także osoba z zewnątrz naszej gminy i tylko taką poprę!!!!

Dzierzgowiak z krwi i kości
Dzierzgowiak z krwi i kości
4 lata temu
Reply to  Booo

idąc twoim tokiem myślenia to ja proponuje dode.
A mój dziadek powtarza że już komuna minęła a tu proszę (długi, wdzęczności,) człowieku daj na wstrzymanie.

Cccc
Cccc
4 lata temu

A co nieprawdę Boo napisał tzw. swojaki zawsze mają na względzie dobro swoich. Najlepszy kandydat to ten który sam zapravuję ns swój szacunek a nie z poręki cioci lub wujka i nie ma to nic wspólnego z komuną . A o nepotyżmie słyszałeś? To właśnie domena swojaków

50
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x