Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Sołtys to władza. Sołtysa odwołać nie tak łatwo


soltysO tym, że odwołać sołtysa nie jest tak łatwo, a przynajmniej tak od razu, dowiedzieli się niedawno mieszkańcy Krępy  w gminie Lipowiec Kościelny.


Sołtys to najwyższa funkcja i władza we wsi. Stoi na czele najbliższej ludzkim sprawom jednostki – sołectwa. To sołtys ma prawo uczestniczenia w sesjach rady gminy. Do jego obowiązków należy pobór podatków lokalnych (od nieruchomości oraz rolnego). Do najważniejszych zadań sołtysa należy systematyczne zwoływanie zebrań wiejskich. Na Zebraniu Wiejskim mieszkańcy mogą podejmować uchwały o wykonaniu prac na rzecz swojej wsi, wyrażać uwagi i wnioski pod adresem sołtysa i władz gminnych, a także instytucji gminnych, powiatowych i wojewódzkich. To także Zebranie Wiejskie wybiera raz na cztery lata sołtysa i radę sołecką . Rada pełni funkcje doradcze i opiniodawcze względem sołtysa i Zebrania. Każde sołectwo ma swój statut, który reguluje zarówno tryb powoływania władz jak i zakres kompetencji sołectwa i jego organów. I choć sołtys z tytułu wykonywania swoich obowiązków otrzymuje dietę w wysokości, którą ustala rada gminy, to w wielu miejscowościach nie ma chętnych, by tę funkcję pełnić.

Inaczej jest jednak w Krępie. Miejscowość ta stała się znana nie tylko dzięki pięknemu położeniu i walorom przyrodniczym. Przez ostatnie kilka lat toczy się tam walka z inwestorem, który zamierza pobudować w tej miejscowości fermę drobiu. Te plany spowodowały, że mieszkańcy tej miejscowości protestowali przeciw temu, również poprzez aktywne uczestnictwo jako strona w procedurze administracyjnej zmierzającej do wydania pozwolenia na budowę dla planowanej inwestycji.

Ci właśnie mieszkańcy postanowili odwołać swojego sołtysa z tej funkcji. Ponieważ najbliższym czasie nie było zwołanego zebrania sołeckiego, w czerwcu zwrócili się do wójta Jarosława Goschorskiego o zwołanie takiego zebrania, na którym zamierzali odwołać sołtysa. Dlaczego?

Oficjalne uzasadnienie wniosku jest dość enigmatyczne. Wnioskodawcy piszą, że utracili zaufanie do sołtysa. Podnoszą również brak rozliczenia funduszu sołeckiego, brak współpracy z jednostką OSP i działania sołtysa na szkodę mieszkańców.

Okazało się, że kompetencji do zwołania zebrania wiejskiego jednak wójt nie posiada. Skutecznym jednak sposobem okazało się wręczenie obecnemu sołtysowi pisemnego wniosku o zwołanie takiego zebrania podczas sesji rady gminy. Termin tego zebrania sołtys wyznaczył na 4 listopada.

Zebranie, jak czytelnicy się łatwo domyślą nie było ani krótkie, ani spokojne, ale jaki jest jego efekt?

Otóż, mieszkańcy twierdzą, że odwołali sołtysa, sam zainteresowany stwierdził, że brak jest podstaw do jego odwołania, a w związku z tym on takiego głosowania nie zarządzi. Do urzędu gminy wpłynęły aż dwa protokoły z przebiegu tego zebrania. W pierwszym złożonym przez sołtysa Jana Milerskiego, do którego załączone jest oświadczenie sołtysa względem stawianych mu zarzutów. Czytamy tam między innymi: „Uważam postawione mi zarzuty za bezpodstawne i pozbawione merytorycznej argumentacji, tym samym nie spełniające kryteriów wynikających z par. 23 pkt 2 Statutu Sołectwa Krępa. Co za tym idzie nie wolno mi jako sprawującemu funkcję Sołtysa wsi Krępa i działającemu w ramach przyznanych mi uprawnień na zarządzenie głosowania mającego na celu odwołanie mnie z funkcji Sołtysa” .

W protokole z tego samego zebrania sporządzonym przez mieszkańców, podpisanym przez wybranego przez nich przewodniczącego zebrania znajdują się zapisy, że  po odczytaniu wniosku o odwołanie sołtysa, zabraniu głosu przez zainteresowanego,  przeprowadzone zostało w sposób zapewniający tajność głosowanie, w wyniku którego spośród 55 głosujących, 44 głosy padły za odwołaniem obecnego sołtysa

Co na to wszystko wójt?

– Kancelaria prawna obsługująca urząd gminy potwierdziła prawomocność zebrania sołeckiego, na którym odwołano dotychczasowego sołtysa w Krępie. Dla zupełnej pewności zleciłem dodatkowe zbadanie tej sprawy. Moim zdaniem odwołanie sołtysa nastąpiło z przyczyn politycznych, to taka typowa przepychanka pomiędzy dwoma silnymi charakterami. Jeżeli dodatkowa ekspertyza potwierdzi, że dotychczasowy sołtys został prawomocnie odwołany w najbliższym czasie zwołam zebranie sołeckie, na którym będzie trzeba wybrać kolejnego sołtysa – mówi Jarosław Goschorski wójt gminy Lipowiec Kościelny.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
4 1 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Magnus
Magnus
4 lata temu

Ludzie budzą się ze snu i pokazują, że mają siłę zmienić wiele wokół siebie.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x