Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Będzie prawny i finansowy przegląd WODKAN i budowa dróg w formule PPP


slider-budzichowskaMiasto zaplanowało do wydatkowania jeszcze w tegorocznym budżecie kwotę  60 tys zł. na przegląd prawny i finansowy spółki WODKAN oraz 150 tys. zł na doradztwo finansowo – ekonomiczne i prawne w zakresie Partnerstwa Publiczno – Prywatnego (PPP) przy budowie dróg na terenie miasta Mława.


O obydwie te sprawy pytali radni będący w koalicji z burmistrzem Kowalewskim podczas ostatniego, listopadowego  posiedzenia rady miasta. Takie pytania zadawane publicznie przez radnych koalicji to swoisty ewenement.

Tego typu dociekania zwykle mają miejsce podczas posiedzeń komisji, na których rzadko bywa ktoś poza samymi radnymi i urzędnikami. Jest też inna ścieżka, mianowicie ta, o istnieniu której burmistrz Kowalewski wielokrotnie i publicznie pouczał zwłaszcza radnych opozycyjnych, zadających niewygodne pytania na sesjach „w świetle jupiterów” – można, a nawet trzeba przyjść na indywidualną rozmowę z burmistrzem. Być może wytłumaczeniem dlaczego tak się nie stało i tym razem, jest fakt, że w drugiej połowie listopada burmistrz Kowalewski  zniknął na ponad dwa tygodnie z przestrzeni publicznej. Nie pojawił się na kilku ważnych uroczystościach, nie było go też na wspomnianej miejskiej sesji, a przewodniczący rady Leszek Ośliźlok nie podał radnym przyczyny tej absencji. Jest też trzecia opcja: o pewnych tematach radni koalicji mówią publicznie wtedy, gdy jest to do czegoś potrzebne.

O pierwszą sprawę dopytywał radny Lech Prejs.

– Nurtuje mnie tu jedna z pozycji. Mianowicie 60 tys. zł przeznaczone na przegląd prawny i finansowy spółki WODKAN. Może byśmy uzyskali więcej informacji na temat tego punktu – prosił radny.

Z odpowiedzi udzielonej przez wiceburmistrz Janinę Budzichowską wynikało, że miasto jako właściciel spółki WODKAN chce szukać oszczędności i zmniejszenia kosztów spółki, posiłkując się ekspertem zewnętrznym. Taka osoba czy firma zostanie wybrana dopiero gdy radni przeznaczą wnioskowaną kwotę 60 tys. zł., by można było uruchomić procedurę wyboru eksperta.

– Na komisjach gdzie omawiane były te zmiany w budżecie, mówiliśmy o tym. Wielokrotnie, gdy posługujemy się opiniami eksperckimi jesteśmy w pewnych sprawach liderami. Wiecie państwo, że spółka WODKAN troszeczkę teraz w innej rzeczywistości funkcjonuje, ponieważ oczyszczalnię przejął partner prywatny. W uzgodnieniu z panem prezesem (Dusińskim – red.) postanowiliśmy, że w celu optymalizacji kosztów i optymalizacji spółki chcemy posłużyć się usługą eksperta zewnętrznego – wyjaśniała wiceburmistrz.

Z kolei formułę budowy dróg w mieście w formule partnerstwa publiczno – prywatnego  radny Janusz Wiśniewski uznał za sprawę tak istotną, że choć przeznaczenie 150 tys. zł omawiane było na komisji budownictwa, której przewodniczy, poprosił o zapoznanie z nią całej rady.

– To o co teraz wnioskujemy te 150 tys. to jest tzw. kwota podprogowa, żeby rozpocząć procedury, żeby tę wstępną, pierwszą analizę taką jak to przeprowadzić, czy to przeprowadzić. Analizy są kilkuetapowe i gdybyśmy się zdecydowali na ten kierunek może (koszt – red.) być w przyszłości wyższy ale i efekt może być znaczący. W wyniku tej analizy gdyby było wskazanie jakie drogi i na jakich warunkach można wybudować w Mławie,  to wtedy przed rozpoczęciem procedur partnerstwa publiczno prywatnego wystąpimy do wysokiej rady o przyjęcie stanowiska, że taką zgodę wyrażacie – wyjaśniała wiceburmistrz Janina Budzichowska.

Złożone wyjaśnienia w obu sprawach, radni przyjęli do wiadomości już bez dalszej dyskusji.

JK

Formuła PPP w przypadku dróg co do ogólnej zasady jest identyczna jak w przypadku oczyszczalni ścieków. Partner prywatny inwestuje własny kapitał, po to by czerpać z tego tytułu zwykle rozłożone na wiele lat korzyści. W przypadku dróg „odzyskiwanie” włożonego kapitału wraz z zyskiem może odbywać się w formie:

– zapłaty przez miasto w formie pieniężnej części należności, np. za część wykonanych robót budowlanych,

–  opłaty rocznej na pokrycie kosztów utrzymania drogi powiększonej o marżę zysku (w przypadku gdy partner prywatny zarządza drogą),

– tzw. shadow tools – wynagrodzenie płacone przez miasto  w zależności od rzeczywistej liczby użytkowników drogi,

– partner prywatny może otrzymać w najem, dzierżawę albo użyczenie nieruchomości leżące w pasie drogowym, na  działalność gospodarczą

– opłaty za parkowanie samochodów na drogach publicznych w strefie płatnego parkowania,

– opłaty dodatkowe (np. za nieuiszczenie opłat z tytułu parkowania w strefie płatnej).

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
27 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
aaa
aaa
4 lata temu

Shadow *tolls* a nie *tools*.

Przewodniczacy Zarzadu Osiedla Nr 8
Przewodniczacy Zarzadu Osiedla Nr 8
4 lata temu

Bezradny burmistrz miasta.
Zaradny prezydent Ciechanowa,
Zapraszam do lektury:
http://ciechanowinaczej.pl/artykul/ponad-40-mln-zl-na-inwestycje/106914

Adam
Adam
4 lata temu

Ciechanów to dla ciebie dobry kierunek. To co, przeprowadzka? Zrób to dla nas, i tak nie lubisz swojego otoczenia.

Przewodniczacy Zarzadu Osiedla Nr 8
Przewodniczacy Zarzadu Osiedla Nr 8
4 lata temu
Reply to  Adam

Dobre pomysly nalezy powielac, dobre wzorce nalezy wcielac w zycie.
Kocham miasto, w ktorym mieszkam i nie wstydze sie, ze pochodze z Mlawy.
Jesli proponuje mi Pan przeprowadzke do Ciechanowa, to dziekuje za sugestie.
Goraco pozdrawiam Pana

Krzysztof
Krzysztof
4 lata temu

Przeczytałem jeszcze raz powyższy artykuł i utwierdzam się w przekonaniu ,ze to wszystko jakaś ściema. Miasto wydaje pieniądze ekspertyzy dotyczące obniżenia kosztów funkcjonowania WOD- KANU. Przecież to spółka prawa handlowego, zarządzaną przez Zarząd –domniemam, że kompetentny i w pełni władz umysłowych. Podstawowym zadaniem każdego Zarządu jest minimalizowanie kosztów, a więc i szukanie metod ich osiągnięcia. Czyżby Zarząd WOD KANU nie radził sobie z tym. Nie wierzę w to … Czy w gospodarstwie domowym gdy brakuje nam pieniędzy potrzebny jest nam ekspert zewnętrzny? Sami wiemy najlepiej gdzie możemy ograniczyć koszty ,z czego zrezygnować – aby przeżyć… Chyba, że jest coś z nami nie porządku ze zdolnością do prawidłowej oceny otaczającej nas rzeczywistości… to wtedy korzystamy z pomocy PCPR.

Przewodniczacy Zarzadu Osiedla Nr 8
Przewodniczacy Zarzadu Osiedla Nr 8
4 lata temu
Reply to  Krzysztof

Spolka Wod-Kan posiada wieloletnie doswiadczenie w zarzadzaniu swoja struktura , wiec jak to jest, ze przez tyle lat nie dokonala optymalizacji kosztow. Wcale sie nie zdziwie, jak okaze sie, ze siec wodociagowa wraz z aparatura okaze sie na tyle przestarzala, ze miasto nie stac na remont.
Miasto jednak i na to znajdzie rozwiazanie. Tym rozwiazaniem bedzie PPP, jako innowacyjne i „odwazne” rozwiazanie w kompleksowym zarzadzaniu, umozliwiajacym remont calej sieci zrealizowanej nie z pieniedzy Partnera Prywatnego wywodzacego sie zza granicy, ktorego siedziba firmy miesci sie malym pokoiku, z kapitalem 100000 tysiecy zlotych, ale z pieniedzy mieszkancow.
Lecz co to interesuje wlodarza ktory skryl sie w Trzcinach nad rzeka Wkra.

Rumcajs
Rumcajs
4 lata temu

Też mi się wydaje, że tu znów chodzi o PPP tak samo jak z oczyszczalnią.
Burmistrz,
drodzy mieszkańcy
szafuje na lewo i prawo nie tylko fałszywymi uśmiechami, całowaniem rączek oraz niskimi ukłonami z „miłym” powitaniem,
ale i naszymi pieniędzmi.
Pracowników w UM jak przysłowiowych mrówek, ale bez wymaganych kompetencji, bo nawet na stanowiskach dyrektorów są osoby bez wymaganego konkursu, a więc wszystko oddaje się PPP za friko, żeby nie mieć kłopotu, ale tym samym miasto traci zamiast zarabiać.
Jeszcze dokłada się przed oddaniem forsę na jakieś ekspertyzy.
Mławianie, powstańcie z letargu i zacznijcie w końcu myśleć i działać.

Krzysztof
Krzysztof
4 lata temu

I po co ta ściem… ? Im bardziej skomplikowane układy finansowo – własnościowe tym łatwiej różnej maści kombinatorom zbić kapitał na majątku publicznym. Miasto wpychając podstawowe działy gospodarki komunalnej do partnerstwa publiczno prywatnego, pozbawi się wpływu na funkcjonowanie tych działów, a jednocześnie jest doskonałym źródłem zasilania kapitału prywatnego. W tej sytuacji czyż nie lepiej byłoby ogłosić transparentny przetarg na sprzedaż spółek komunalnych – do budżetu wpłynęły by przynajmniej konkretne pieniądze. Jak widać nie! To byłoby zbyt proste. Jest zbyt duża determinacja na zrobienie kasy -trzeba zaryzykować, może pewne trzyliterowe instytucje państwowe nie zainteresują się przepływami pieniądza publicznego…

Andrzej
Andrzej
4 lata temu

Panowie [Ktoś] i [Przewodniczący Zarządu Osiedla Nr 8], co robicie takiego by zmienić ten stan rzeczy w miescie, który jest od lat?
Niech każdy z was omówi, zreferuje, wkaże, przedstawi, udowodni, że składaliście jakiekolwiek zapytania, wnioski, apele, projekty do budzetu miasta na 2017 rok.
Nie przypominam sobie by pan Ktoś a tym bardziej pan Przewodniczący Zarządu Os… zabierali głos w sprawach istotnych dla miasta Mława. Ja was nie widzę, inni też nie
Nie macie żadnych zasług!

oSa
oSa
4 lata temu
Reply to  Andrzej

Szanowny Andrzeju, posługując się twoim tokiem myślenia – to najpierw ty powinieneś pochwalić się swoimi działaniami, wnioskami, apelami i projektami do budżetu zanim wytkniesz brak działań innym, bowiem praktyka burmistrza wskazuje, że wszelkie wnioski i apele są mu nie potrzebne. Któż bowiem lepiej wie czego potrzeba miastu i jego mieszkańcom niż on sam. Ileż jest w mieście rad? młodzieżowa, kultury, sportu ma być seniorów, czy ktoś słyszał żeby jakich ich wniosek przeszedł? Jedyny który przeszedł wbrew burmistrzowi to budżet obywatelski na wólce, ale i tu burmistrz odwrócił kota ogonem niby głosując na ten projekt. po co więc ta gadka o zasługach?

Przewodniczący Zarządu Osiedla Nr 8
Przewodniczący Zarządu Osiedla Nr 8
4 lata temu

Literówka-Kaleng- winno być: Kalend

Przewodniczący Zarządu Osiedla Nr 8
Przewodniczący Zarządu Osiedla Nr 8
4 lata temu

Co roku wnioskujemy do władz miasta, by w budżecie znalazły się pieniądze na niezbędne inwestycje na terenie osiedli, które od wieków czekają na zrealizowanie. Burmistrz obiecuje, ale co z tego jak to wszystko jest odkładane do greckich Kaleng, czyli na święte Nigdy.
Dizwi sie burmistrz, że na zebraniach osiedlowych jest tak niska frekwencja, bo ja się nie dziwię.
Mieszkańcy po prostu mają dość obietnic i tej całej demagogii oraz bajek na dobranoc.
Z użytkownikiem „Ktoś” zgadzam się w pełni- to prawda, ze miasto czeka smutny koniec.
Choć nie tracę nadziei, że to się zmieni i że obecna władza zostanie rozgoniona na cztery wiatry.

Ktoś...
Ktoś...
4 lata temu

Wszystko w mieście niedługo w formule PPP
Teraz
– drogi i parkingi
– oczyszczalnia ścieków
Niedługo
– PEC
– wodociągi
Śmieci u Chinoli
Tak, brakuje mi tu Ratusza, zlikwidować Burmistrza i wprowadzić PPP, na co nam taki burmistrz, który wszystko od siebie odpycha naszym kosztem.
Gdzie jest burmistrz????? który wprowadza tak wielkie innowacje, a sam się chowa.
Radni z ramienia naszej władzy popisali się w końcu zadawaniem pytań na sesji, kto im te pytania przygotował? – bo sami ich nie wymyślili. Chcą teraz zdobyć poparcie społeczeństwa na następną kadencję?
Ludzie to kupią? – może i kupią, przecież wybierają już od kilku lat radnych bezradnych, którzy nie dbają o interesy miasta i jego mieszkańców.
Smutny koniec tego miasta, oj smutny…

Przewodniczący Zarządu Osiedla Nr 8
Przewodniczący Zarządu Osiedla Nr 8
4 lata temu

Przewodniczący Zarządu Osiedla Nr 815 godz. 5 min. temu
Drodzy użytkownicy, czas na fakty i małe porównania!
Stawki opłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych przyjęte w innych gminach:
Żuromin- segregowane 8 zł od osoby. Zmieszane-11 złotych od osoby.
Brodnica- seg-10,80 zł od osoby. Zmieszane- 17 złotych od osoby.
Nidzica- seg- 10 zł od osoby. Zmieszane-`16 złotych od osoby.
CIECHANÓW!!!- seg- 9,50 od osoby. zmieszane- 16 złotych.
Przasnysz-seg- 8 zł od osoby. Zmieszane-12 złotych.
Pułtusk-seg-5,20 zł od osoby. Zmieszane-10,35 od osoby.
Płońsk-seg-11 zł od osoby. Zmieszane-15 zł od osoby.
Płock-seg-11 zł od osoby. Zmieszane-16 złotych od osoby.
Osrołęka-seg-9 zł od osoby. Zmieszane-13,50 od osoby.

...
...
4 lata temu

Pewne przemyślenia nie daja mi spokoju. Otóż, jeśli władze wszystko chcą urządzić na nowo w formule PPP, to po co zabiegać o kolejną kadencje?

Przewodniczący Zarządu Osiedla Nr 8
Przewodniczący Zarządu Osiedla Nr 8
4 lata temu

Łupią jak tylko mogą. Ludzie mają pewną granicę tolerancji i akceptacji na przeróżne rzeczy. Lecz granica którą niebawem przekroczą rajcy z włodarzem na czele jest bliska.
Niech jeszcze raz przemyślą komu służą i co komu naobiecywali przed wyborami.
Obecnie wychodzi na to, że to my mamy im służyć, nie na odwrót.

Rumcajs
Rumcajs
4 lata temu

Panie Przewodniczący:
OBIECANKI CACANKI, A GŁUPIEMU RADOŚĆ.
Władze miejskie wraz ze swoimi rajcami normalnie kpią sobie w żywe oczy ze swoich wyborców ,
a rekiny lokalnej mławskiej finansjery z naiwnych mieszkańców, którzy zawierzyli swoje losy wypromowanemu przez siebie włodarzowi

Przewodniczacy Zarzadu Osiedla Nr 8
Przewodniczacy Zarzadu Osiedla Nr 8
4 lata temu
Reply to  Rumcajs

Zupelnie ma Pan racje.
Od siebie dodam, ze festiwal obietnic wyborczych niebawem sie zacznie na dobre.
W czasie przyszlym to od mieszkancow zalezy na kogo zaglosuja i kto bedzie w rezolutny sposob zarzadal miastem, by korzysci finansowe plynely do skarbca miasta, a nie jak to teraz wladze czynia, byly transferowane na zagraniczne konta obcych nam spolek.

123
123
4 lata temu

Bezimienni mówią i zewsząd donoszą, że w sprawie podwyżki za ścieki szykuje się sprawa w WSA.

Z daleka
Z daleka
4 lata temu

I tak na koniec dzisiejszej dyskusji dodam, to o czym kolkanaście wieków wstecz pisał Cyceron: „„Najszlachetniejszym motywem, który skłania nas do uczestnictwa w życiu publicznym, jest determinacja, by nie być rządzonym przez podłych ludzi”

Z daleka
Z daleka
4 lata temu

„Nie wolno pozwolić żadnej jednostce ani grupie jednostek, żeby skupiła w swoich rękach zbyt dużą władzę; polityka jest profesją, a nie zajęciem dla dyletantów”- Mieszkańcy, weżcie to sobie do serca, kiedy będzie w następnych wyborach wrzucać swoje głosy do urn wyborczych.

Z daleka
Z daleka
4 lata temu

Zadaniem obecnej ekipy trzymajacej władzę w tym mieście jest tylko ochrona i rozwijanie interesów zagranicznych koncernów oraz tyłków lokalnych satrapów. Interesy mieszkańców, nie istnieją. Tak to

Rzymski komediopisarz Publiusz Terencjusz Afer napisał: „Ze wszystkich moich przyjaciół jestem jedynym, jaki mi pozostał”

Nie łudźcie się, że wśród radnych, czy innych urzędników macie przyjaciół, orędowników w waszych sprawach- Nie łudźcie!

Przewodniczący Zarządu Osiedla Nr 8
Przewodniczący Zarządu Osiedla Nr 8
4 lata temu

Drogi miejskie w w formule PPP, oczyszczalnia w formule PPP- za dużo tego, a będzie jeszcze wiecej.
Jeśli już tak władze zmierzają w kierunku tej formuły, to może niech ratusz będzie zarządzany na ten sposób, z „Publiczno-Prywatnym Burmistrzem”- choć burmistrza wpisującego się w ten nowy trend mamy w tym miescie.

Obiektywny
Obiektywny
4 lata temu

Czyżby ktoś miał ochotę „doić” nas za wodę? Pięknie. Za użytkowanie dróg też można nałożyć dodatkową opłatę na mieszkańców….Czemuś biedny, boś głupi, czemuś głupi, boś biedny….Obudź się Mławo.

Przewodniczący Zarządu Osiedla Nr 8
Przewodniczący Zarządu Osiedla Nr 8
4 lata temu
Reply to  Obiektywny

W tym kierunku zmierzamy. Jeśli burmistrz zrzeknie się wszystkiego, to czym będzie zarządzał ?
Bo eśli chce rządzić tylko w „świetle jupietrów” to idealnie te rządzeniu mu wychodzi.

Jarząbek
Jarząbek
4 lata temu

Sodoma i Gomora.
To co się wyprawia w tym mieście to istna Sodoma i Gomora, tyle tylko, że na skutek niegodziwych działań nie mieszkańców, ale władz miejskich

nr 8 ciechanów czeka !
nr 8 ciechanów czeka !
4 lata temu
Reply to  Jarząbek

juro z

27
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x