Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Spotkanie informacyjne o reformie oświaty. Tłumów nie było


sliderMławskie I Liceum Ogólnokształcące 28 listopada gościło przedstawicieli Mazowieckiego Kuratorium Oświaty, którzy poprowadzili trzy spotkania informacyjne poświęcone planowanej reformie oświaty.


Oddzielnie spotkali się dyrektorzy szkół i placówek oświatowych wszystkich szczebli i rodzajów z terenu powiatu, nauczyciele z tych szkół oraz rodzice. O ile dyrektorzy szkół i placówek zjawili się na tym spotkaniu dość licznie, o tyle nauczycieli z terenu całego powiatu było tylko około czterdziestu, a rodziców zainteresowanych tematem była siedmioosobowa garstka.

Każde z tych spotkań miało podobny scenariusz: zastępca Dyrektora Delegatury MKO w Ciechanowie Iwona Zdunek wspomagana przez wizytatorów Jolantę Jasińską, Annę Maliszewską i Wojciecha Zaborowskiego po przedstawieniu prezentacji multimedialnej ukazującej zmiany, prowadzące do wyeliminowania  z systemu gimnazjów, prosili zebranych o wyrażenie opinii o przedstawionym materiale i prowadzili dyskusję z zebranymi.

Według założeń reformy gimnazja byłyby w latach 2017 – 2019 wygaszone i znikną ostatecznie z systemu oświaty. Nowa struktura szkolnictwa będzie obejmowała:

– 8-letnią szkołę podstawową,

– 4-letnie liceum ogólnokształcące,

– 5-letnie technikum,

– 3-letnią branżową szkołę I stopnia,

– 3-letnią szkołę specjalną przysposabiającą do pracy,

– 2-letnią branżową szkołę II stopnia,

– szkołę policealną.

Planowane reformy budzą zaniepokojenie zarówno nauczycieli, obawiających się o dalsze zatrudnienie, jak i rodziców. Niepokoje te wybrzmiały w wielu zadawanych z sali pytaniach. Najwięcej dość szczegółowych pytań padło na spotkaniu z nauczycielami.

– Kiedy będą podstawy programowe i podręczniki w szkołach podstawowych?

– Co z nauczycielami szkół wiejskich pracującymi na części etatu? Czy ich dojazdy do innych placówek będą zwracane?

– Co stanie się z dotychczas używanymi podręcznikami?

– Jak w szkołach branżowych wyglądać będą zajęcia praktyczne, których połowa ma odbywać się poza szkołą?

– Czy mogą być klasy integracyjne?

– Jak i czy będą funkcjonować klasy wielozawodowe?

– W jaki sposób sposób będzie prowadzony nadzór zewnętrzny nag organami prowadzącymi szkoły?

– Czy dotychczasowy nauczyciel szkoły podstawowej będzie uczył w klasach szóstych wszystkich przedmiotów?

– Dlaczego nie wprowadza się w reformie limitu uczniów i sztucznie generuje wyż demograficzny?

Na większość z tych szczegółowych pytań nauczyciele nie otrzymali konkretnej odpowiedzi.

Według wyjaśnień przedstawicieli kuratorium odpowiedź na większość z nich znana będzie dopiero 30 listopada, kiedy to minister edukacji przedstawi projekt podstawy programowej i siatkę godzin.

– To spotkanie powinno odbyć się przed 15-tym października, kiedy opracowywany był projekt ministerialny i trzeba było zgłaszać uwagi. Na tym etapie bardziej powinni dziś być tu posłowie. A informacje trzeba przekazywać, dopiero gdy prezydent podpisze ustawę, bo ta reforma może mieć całkowicie inny kształt i oby miała – ocenił ideę spotkania nauczyciel mławskiego liceum Tomasz Chodubski.

Kuratorium zapewniało, że na każdym etapie będzie dalej prowadzona akcja informacyjna. Zwracali też uwagę na rolę samorządów będących organami prowadzącymi szkoły, których zadaniem jest dostosowanie sieci szkół do zmiany struktury szkolnej oraz przepisy łagodzące skutki wprowadzanych zmian dotyczących zatrudnienia nauczycieli. Zachęcali również do korzystania ze strony www.reformaedukacji.men.gov.pl i zadawania szczegółowych pytań ekspertom branżowym MEN.

– Musicie państwo pilnować tego, żeby pytać dyrektorów, dyrektorzy z kolei muszą pytać organy prowadzące. Proszę o spokój w podejmowanych działaniach. Na pewno poradzicie sobie w każdej szkole z reformą – mówiła dyrektor Zdunek.

Spotkanie raczej nie spełniło oczekiwań obecnych na nim nauczycieli. – Nie dowiedzieliśmy się nic nowego. Szkoda było czasu – mówili opuszczając spotkanie.

JK

 

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
8 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
rodzic
rodzic
7 lata temu

Ze spotkania wynikało, że reformę wprowadza MEN a za reformę będą odpowiadały samorządy, a poza tym nic nie wiadomo bo wszystko jest projektem. Gdyby nie to , że reforma dotyczy naszych dzieci to spotkanie można było potraktować jako żart.

anglista
anglista
7 lata temu

Informacja dotarła do szkół w czwartkowe popołudnie, dyrektorzy mieli tak naprawdę jeden dzień by poinformować zainteresowane strony. Nie bez znaczenia są tu również godziny w jakich zorganizowano spotkanie. Większość zainteresowanych była wtedy w pracy. Strategia typowa dla „dobrej zmiany”.

ani mrumru
ani mrumru
7 lata temu
Reply to  anglista

anglista, masz rację. „Kuratorium zapewniało, że na każdym etapie będzie dalej prowadzona akcja informacyjna.” Oby nie w ten sposób. Myślę, że zainteresowanych przyszłoby więcej, gdyby chociaż po prostu wiedzieli.

Ja
Ja
7 lata temu

Dziwicie się, że tłumów nie było. A gdzie był CodziennikMławski, by poinformować, że takie spotkanie będzie miało miejsce?

Igor
Igor
7 lata temu
Reply to  Ja

O nadchodzącym wydarzeniu media zwykle informują odpowiednio wczesnie organizatorzy… którym chyba powinno zależeć na frekwencji więc cóż no…

sorka
sorka
7 lata temu
Reply to  Ja

Żadne z mławskich mediów nie zapowiadało tego spotkania, więc pewnie organizatorzy ich o to nie poprosili tak myślę, to po co się czepiać że nie zapowiedzieli? Nauczyciele taką informację mieli od dyrektorów. Zresztą byłam na tym, szkoda czasu. żadnych konkretów, nic nie wiadomo na pewno. Ni to konsultacje ni to informacje

Emmka
Emmka
7 lata temu

Hmmm, a skąd tłumy rodziców? Sama chętnie zadałabym kilka pytań. z tym ze informacja o tym spotkaniu pojawiła się w naszej szkole w piątek po południu, zawieszona pod stosem innych ogłoszeń, ledwo widoczna…

Mario
Mario
7 lata temu

I na takich spotkaniach widać, kto się tak naprawdę tą „reformą” interesuje i kogo to obchodzi…

8
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x