Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Mława pamięta o swoich kolejarzach


sliderW sobotę 26 listopada, z inicjatywy Społecznej Grupy budowy tablicy pamiątkowej mławskich kolejarzy, z okazji 150 rocznicy utworzenia linii kolejowej zwanej w tamtych czasach Żelazną Drogą Nadwiślańską taka właśnie tablica odsłonięta została na frontonie wólczańskiego kościoła.Poświęcony został również pamiątkowy proporzec.


Z perspektywy czasu wyraźnie widać jak wielką rolę dla rozwoju gospodarczego, społecznego jak też i kulturalnego miał fakt, że przez Mławę przebiegała linia kolejowa, której wówczas końcową stacją była Mława, jako stacja graniczna, łączącą drogi kolejowe o różnej szerokości torów.

Dla Mławy kolej to nie tylko służby techniczne, ale również ochrona zdrowia, orkiestra kolejarska czy szkoła. Kolej przez prawie półtorej wieku dawał zatrudnienie wielu mławskim rodzinom. Stąd też inicjatywa upamiętnienia mławskiej braci kolejarskiej.

Ufundowanie tablicy upamiętniającej mławskich kolejarzy to inicjatywa społeczna, a na czele grupy inicjatywnej stanęli Kazimierz Lewandowski oraz Irena Osipowicz. Podczas mszy św. odprawionej w kościele pod wezwaniem św. Jana Kantego na Wólce poświęcony został proporzec, a następnie odsłonięta tablica pamiątkowa.

– Wybór ten nie jest przypadkowy, gdyż kościół znajduje się w centrum dzielnicy, w terenie zamieszkałym. Znajdująca się tablica będzie stale widoczna na przykład podczas niedzielnych nabożeństw. Przemawia również za tym fakt, że wielka ilość mieszkańców dzielnicy to kolejarze oraz członkowie ich rodzin. … Przez celebrację mszy św. odsłonięcie tablicy pamiątkowej i poświęcenie proporca, czcimy pamięć wszystkich żyjących i zmarłych kolejarzy Mławskiego Węzła Kolejowego i członków ich rodzin – mówił w kościele Kazimierz Lewandowski.

Tablica poświęcona przez proboszcza ks. Janusza Cegłowskiego  umieszczona została na frontonie kościoła pw. św. Jana Kantego na Wólce. Zawiera napis o następującej treści – „Pamięci Kolejarzy jednostek służbowych Mławskiego Węzła PKP pełniących służbę w latach 1876 – 2016. Społeczeństwo Mławy. Św. Katarzyno Patronko Kolejarzy Polskich miej Ich w swojej opiece”.

Proporzec został przekazany pod opiekę Zespołowi Placówek Oświatowych nr 2 na Wólce.

JK

« 1 z 2 »

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
4 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Gość
Gość
7 lata temu

Szkoda że nie wspomiano o naczelniku MKD , który robił wszystko, żeby kolejka funkcjonowała, o kierownik MKD, inicjatywa szlachetna,

lolek
lolek
7 lata temu

Pewnie do Chin zawiózł śmieci.

...
...
7 lata temu

On tak bardzo lubi kolejarzy, jak Mławską Kolej Wąskotorową hehe . Ciekawe, dlaczego przez cały tydzień nie było burmistrza w ratuszu. Sciany mówią, że burmistrz gdzieś pojechał,. ale nikt nie chciał zdradzić dokąd włodarz się udał.

lolek
lolek
7 lata temu

A co się dzieje z burmistrzem (nie było go na uroczystości – a tak lubił przecinać wstęgi, czyżby nie lubił kolejarzy?

4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x