Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Święty Andrzej wróży szczęście i szybkie zamęście


andrzejkiWieczór andrzejkowy miał kiedyś swój niepowtarzalny, nieco mroczny i tajemniczy klimat. Nie wiem, czy ktoś pamięta to jeszcze w dobie internetu i telefonii komórkowej, a jeżeli, to chyba raczej to starsze pokolenie.


Dzisiejsze zdobycze techniki odarły związany z tym wieczorem nimb. Bo i na tym polu postęp społeczny przyniósł wysyp ofert dostępnych od ręki i bez wysiłku. No, może tylko nie za darmo. W każdej gazecie co tydzień przeczytasz horoskop, a od ofert wróżek i wróżbitów, jasnowidzów et consortes można dostać oczopląsu.

Czy warto zadawać sobie trud, organizować wieczór przy świecach, kombinować wosk, obierać jabłka, wynaleźć kalendarz z imieninami czy przytargać parę butów? Bo przy użyciu takich właśnie rekwizytów się wróżyło. Strużyny z jabłek rzucane przez lewe ramię miały ułożyć się w pierwsza literę imienia wybranka, poznaniu jego imienia służył też otwierany na chybił-trafił kalendarz. Rzucony za siebie w stronę drzwi but gdy upadł noskiem do nich wróżył zamążpójście. Wróżbę przyszłości stanowiło przede wszystkim „czytanie” z kształtu wylewanego zwykle przez ucho dużego klucza do wody wosku.

Ale nie tylko o rekwizyty chodzi. Zadać sobie tyle wysiłku, dla siebie samego? Potrzebne przecież jest większe towarzystwo, no i oczywiście ktoś, kto znaki losu odgadnąć i objaśnić potrafi. Jak z pracą i pieniędzmi w najbliższym roku będzie? A co z uczuciami – może się zakocham? Kto przyjaciel, a kto wróg? Zdrowie czy choroba? Te same pytania nurtują człowieka niezależnie od czasów w jakich przyszło mu żyć. Zawsze korci uchylić rąbek tajemnicy okrywającej nieznaną przyszłość. Z tych podwalin tradycji andrzejkowych, w dzisiejszych czasach może nieco mniej aktualna jest potrzeba zamążpójścia. Aktualny pozostaje element hucznej i zakrapianej nie koniecznie woskiem zabawy, jako że zbliża się już adwentowe wyciszenie.

Może do wspólnej zabawy w stylu nieco retro zachęci nas andrzejkowy wierszyk?

„Przy zapalonej świecy

Za zamkniętymi drzwiami

Odgadnąć próbujemy

Co ukrył los przed nami.

Wróżymy z butów, jabłek,

Lejemy wosk na wodę

Co nam przyniesie przyszłość?

Kłopoty?

Czy przygodę?

Kto pierwszy znajdzie miłość?

Kto skarby templariuszy?

Kto znajdzie Atlantydę”

ZygZak

Zapisz

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x