Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Media Expert Mława
Logo
meblolux
Szpulka Mława tkaniny pasmanteria dodatki krawieckie nowo otwarty sklep

Miejska Biblioteka Publiczna ma już 70 lat


sliderOkrągły jubileusz siedemdziesięciolecia istnienia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mławie stał się okazją do chwili refleksji nad jej rolą w życiu mławian i przypomnienia jej rozwoju i dokonań na przestrzeni tych kilkudziesięciu lat. Takie właśnie spotkanie miało miejsce 24 listopada, a przy tej okazji okazało się, iż jubileusz 30-lecia pełnienia funkcji dyrektora obchodzi również Maria Świtoń, doskonale znana mieszkańcom Mławy, obecna szefowa tej placówki.

Słoneczne ogrody Mława

Biblioteka jest jak apteka z książkami – takiego porównania użyła dyrektor Maria Świtoń, podkreślając rolę książki i biblioteki w życiu człowieka, niezależnie od jego wieku. Przerywnikiem w barwnej opowieści o historii placówki przedstawianej przez panią dyrektor były występy gimnazjalistki Wyspianum Olgi Sobolewskiej, która dla zebranych w bibliotece gości zaśpiewała, zagrała na skrzypcach i recytowała wiersze.

Obecna Miejska Biblioteka Publiczna powstała w 1946 roku i zaczynała od skromnego księgozbioru w ilości 364 woluminów. W kolejnych latach rozwijała się, otwierając dwie istniejące do dziś filie – na Wólce i przy ulicy Sienkiewicza, oferuje obecnie około 100 tys. pozycji książkowych, w ciągu roku z usług biblioteki korzysta ponad 4 tys. osób. Patronem biblioteki od 1960 roku jest Bolesław Prus. Maria Świtoń przypomniała tu fakt pobytu pisarza i oglądania zaćmienia słońca w Mławie, co mogło być inspiracją dla jednej ze scen w powieści „Faraon”.

Dziś biblioteka udostępnia nie tylko książki. Do dyspozycji czytelników jest  m.in. prasa codzienna, tygodniki, materiały audio – wizualne oraz kartoteka regionalna. Biblioteka umożliwia tzw. wypożyczenia między-biblioteczne. Można też zamawiać sobie książki przez internet, a dla osób niewidomych i słabo widzących jest do dyspozycji „Czytak Plus” –   nowoczesne urządzenie do odtwarzania książek w postaci cyfrowej. Biblioteka to również Centrum życia kulturalnego miasta. Mieszkańcy Mławy doskonale znają wystawy,akcje,  konkursy, lekcje biblioteczne czy spotkania z ciekawymi i znanymi ludźmi.

Na zakończenie spotkania nie zabrakło gratulacji na ręce dyrektor Marii Świtoń, składanych przez władze samorządowe miasta i powiatu, i dyrektorów zaprzyjaźnionych i współpracujących szkół i palcówek nie tylko z Mławy.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

6
KOMENTARZE

1500
bibliotekarz

A Pani Dyrektor to już wiekowa. nie powinna ustąpić miejsca młodszym. tyle ludzi jest bez pracy…

Jarząbek

Co masz do ludzi starszych?
Ty też będziesz starszy i wtedy też ktoś powie, że jesteś wiekowy i tylko na śmietnik się nadajesz – miło Ci będzie?
Pani dyrektor biblioteki jest osobą starszą, ale za to pełną pasji i w bibliotece naprawdę dużo się dzieje, czyż to nie jest wystarczające, żeby zajmowała to stanowisko nadal mimo swojego wieku?
Jesteś wstrętny w swych ocenach, nie każdy bezrobotny, można wręcz powiedzieć, że mało który bezrobotny nadaje się do pracy w bibliotece.
Młody to nie zawsze znaczy dobry, czasami lepszy jest starszy ale z odpowiednimi kwalifikacjami, dużym doświadczeniem i pasją.

Z R ..

Jarzabek daj spokój może ma obiecany stołek a tu blokują he he

ZR

Trafnie ktoś napisał otwierasz lodówkę a tam urzedniko -przewodnicząco -radny. Otwierasz bibliotekę a tam kto?…..

Ktoś...

Burmistrz SK nigdy nie doceniał ani tej placówki, ani ludzi tam pracujących..
Jest to jedyne miejsce w Mławie PODLEGŁE włodarzowi, w którym tętni życie kulturalne. MDK z obecną dyrektor nie dorasta MBP pod żadnym względem. Tyle spotkań i imprez co organizują Panie bibliotekarki ze swoją dyrektor na czele MDK nie jest w stanie chyba zorganizować, a zatrudnienie w MDK to pewnie koło 20 -25 osób.
Nie ma co porównywać.
Piękna rocznica i wspaniały personel tej placówki. Jestem czytelnikiem tej biblioteki od wielu lat i mam wielki szacunek do pań tam pracujących, które niejednokrotnie świetnie potrafią doradzić czytelnikowi jaką lekturę wybrać. 🙂

oSa

jubileusz ładny, ale burmistrz chyba nie docenia tej placówki, przysłał delegację z trzeciego rzędu? a starosta choć to miejska placówka sami się ruszył, to ładnie …