Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Miejska Biblioteka Publiczna ma już 70 lat


sliderOkrągły jubileusz siedemdziesięciolecia istnienia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Mławie stał się okazją do chwili refleksji nad jej rolą w życiu mławian i przypomnienia jej rozwoju i dokonań na przestrzeni tych kilkudziesięciu lat. Takie właśnie spotkanie miało miejsce 24 listopada, a przy tej okazji okazało się, iż jubileusz 30-lecia pełnienia funkcji dyrektora obchodzi również Maria Świtoń, doskonale znana mieszkańcom Mławy, obecna szefowa tej placówki.


Biblioteka jest jak apteka z książkami – takiego porównania użyła dyrektor Maria Świtoń, podkreślając rolę książki i biblioteki w życiu człowieka, niezależnie od jego wieku. Przerywnikiem w barwnej opowieści o historii placówki przedstawianej przez panią dyrektor były występy gimnazjalistki Wyspianum Olgi Sobolewskiej, która dla zebranych w bibliotece gości zaśpiewała, zagrała na skrzypcach i recytowała wiersze.

Obecna Miejska Biblioteka Publiczna powstała w 1946 roku i zaczynała od skromnego księgozbioru w ilości 364 woluminów. W kolejnych latach rozwijała się, otwierając dwie istniejące do dziś filie – na Wólce i przy ulicy Sienkiewicza, oferuje obecnie około 100 tys. pozycji książkowych, w ciągu roku z usług biblioteki korzysta ponad 4 tys. osób. Patronem biblioteki od 1960 roku jest Bolesław Prus. Maria Świtoń przypomniała tu fakt pobytu pisarza i oglądania zaćmienia słońca w Mławie, co mogło być inspiracją dla jednej ze scen w powieści „Faraon”.

Dziś biblioteka udostępnia nie tylko książki. Do dyspozycji czytelników jest  m.in. prasa codzienna, tygodniki, materiały audio – wizualne oraz kartoteka regionalna. Biblioteka umożliwia tzw. wypożyczenia między-biblioteczne. Można też zamawiać sobie książki przez internet, a dla osób niewidomych i słabo widzących jest do dyspozycji „Czytak Plus” –   nowoczesne urządzenie do odtwarzania książek w postaci cyfrowej. Biblioteka to również Centrum życia kulturalnego miasta. Mieszkańcy Mławy doskonale znają wystawy,akcje,  konkursy, lekcje biblioteczne czy spotkania z ciekawymi i znanymi ludźmi.

Na zakończenie spotkania nie zabrakło gratulacji na ręce dyrektor Marii Świtoń, składanych przez władze samorządowe miasta i powiatu, i dyrektorów zaprzyjaźnionych i współpracujących szkół i palcówek nie tylko z Mławy.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
6 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
bibliotekarz
bibliotekarz
5 lata temu

A Pani Dyrektor to już wiekowa. nie powinna ustąpić miejsca młodszym. tyle ludzi jest bez pracy…

Jarząbek
Jarząbek
5 lata temu
Reply to  bibliotekarz

Co masz do ludzi starszych?
Ty też będziesz starszy i wtedy też ktoś powie, że jesteś wiekowy i tylko na śmietnik się nadajesz – miło Ci będzie?
Pani dyrektor biblioteki jest osobą starszą, ale za to pełną pasji i w bibliotece naprawdę dużo się dzieje, czyż to nie jest wystarczające, żeby zajmowała to stanowisko nadal mimo swojego wieku?
Jesteś wstrętny w swych ocenach, nie każdy bezrobotny, można wręcz powiedzieć, że mało który bezrobotny nadaje się do pracy w bibliotece.
Młody to nie zawsze znaczy dobry, czasami lepszy jest starszy ale z odpowiednimi kwalifikacjami, dużym doświadczeniem i pasją.

Z R ..
Z R ..
5 lata temu
Reply to  Jarząbek

Jarzabek daj spokój może ma obiecany stołek a tu blokują he he

ZR
ZR
5 lata temu

Trafnie ktoś napisał otwierasz lodówkę a tam urzedniko -przewodnicząco -radny. Otwierasz bibliotekę a tam kto?…..

Ktoś...
Ktoś...
5 lata temu

Burmistrz SK nigdy nie doceniał ani tej placówki, ani ludzi tam pracujących..
Jest to jedyne miejsce w Mławie PODLEGŁE włodarzowi, w którym tętni życie kulturalne. MDK z obecną dyrektor nie dorasta MBP pod żadnym względem. Tyle spotkań i imprez co organizują Panie bibliotekarki ze swoją dyrektor na czele MDK nie jest w stanie chyba zorganizować, a zatrudnienie w MDK to pewnie koło 20 -25 osób.
Nie ma co porównywać.
Piękna rocznica i wspaniały personel tej placówki. Jestem czytelnikiem tej biblioteki od wielu lat i mam wielki szacunek do pań tam pracujących, które niejednokrotnie świetnie potrafią doradzić czytelnikowi jaką lekturę wybrać. 🙂

oSa
oSa
5 lata temu

jubileusz ładny, ale burmistrz chyba nie docenia tej placówki, przysłał delegację z trzeciego rzędu? a starosta choć to miejska placówka sami się ruszył, to ładnie …

6
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x