Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Przedszkole Mały Żaczek ACK Mława nabór na rok 2017/2018
Logo
meblolux

Galeria 13. Jak pisze się ikony?


sliderOd 18 listopada w Galerii 13 gości nowa wystawa. Tym razem jest to cykl fotografii zatytułowany „Od deski do ikony”. Właśnie 18 listopada o godzinie 18 miał miejsce wernisaż tej wystawy, gdzie zebranym z tej okazji mławianom i gościom opiekun galerii Janusz Dębski przedstawił ikonopisarkę Katarzynę Kobuszewską.

Pani Katarzyna to płocczanka, z wykształcenia plastyk, od wielu lat zainteresowana wschodnim malarstwem religijnym. Uczestniczy w wielu krajowych i zagranicznych warsztatach oraz plenerach. Pisze ikony stosując tradycyjne, wielowiekowe kanony – wykonanie podobrazia, proces przenoszenia rysunku, złocenie, technika tempery jajowej.

Na eksponowanych na wystawie fotografiach prześledzić można etapy powstawania ikony, poczynając od podobrazia a kończąc na werniksowaniu. W trakcie wernisażu ikonopisarka ciekawie opowiadała o tym jak ikony powstają, ale również co oznacza używana w nich symbolika i jak je „czytać”. Jak to jest zwyczajem spotkań w „Trzynastce” nie zbrakło występu muzycznego – tym razem w wykonaniu części mławskiej grupy Miasto Wewnętrzne, a także lampki szampana i słodkiego ciasteczka.

JK

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

Jeszcze nie ma komentarzy, bądź pierwszy!

avatar
1500
wpDiscuz