Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Kampania „JESTEŚ WIDOCZNY, JESTEŚ BEZPIECZNY” w Wieczfni Kościelnej


slider17. listopada kampania społeczna prowadzona przez samorząd województwa mazowieckiego „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” zawitała do Zespołu Szkół w Wieczfni Kościelnej. Bezpieczne poruszanie się po drogach po zmroku, udzielanie pierwszej pomocy, jazda po specjalnym torze rowerowym, czy wreszcie specjalny symulator jazdy to atrakcje, jakie czekały na ponad 190 uczniów z klas IV-VI szkoły podstawowej oraz I – II gimnazjum miejscowej szkoły. O propagowanym od piętnastu lat haśle kampanii mówił zebranym marszałek Adam Struzik. Wszyscy obecni otrzymali zestawy elementów odblaskowych.


 – Dzisiaj w naszym kraju wypadki drogowe i związane z tym konsekwencje takie jak śmierć ludzi, ilość rannych, ilość później niepełnosprawnych po takim wypadku jest ciągle za duża w stosunku do krajów europejskich. Wyobraźcie sobie, że w Polsce w ciągu roku ginie ponad 3,5 tys ludzi. Wiecie ilu mieszkańców liczy wasza gmina? 4200 obywateli liczy wspólnota gminy Wieczfnia Kościelna. I wyobraźcie sobie, że w ciągu roku prawie cała ta gmina w wypadkach samochodowych zginęła – odwoływał się do wyobraźni uczniów marszałek Adam Struzik.

Potem już dzieci i młodzież próbowały swoich sił na specjalnie przygotowanym przez ciechanowski Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego specjalnym torze rowerowym. Okazuje się, że wcale nie tak łatwo przejechać rowerem po równoważni, czy nie tracąc płynności jazdy przewieźć drewniany element z miejsca na miejsce. W tym czasie inna grupa poznawała lub przypominała sobie zasady udzielania pierwszej pomocy, o której mówili i prezentowali na fantomie mławscy strażacy.

Do wyobraźni dzieci i młodzieży odwoływał się film „…tak, chcę być bezpieczny”, który prezentowali policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Mławie.

JK

„Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny” to akcja samorządu województwa mazowieckiego, Mazowieckiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Meditransu, Automobilklubu Polskiego, mazowieckich WORD-ów oraz Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin. W ramach akcji do mieszkańców Mazowsza trafi 23 tys. zestawów elementów odblaskowych. Każdy z nich składa się z czterech elementów – dwóch opasek odblaskowych zapinanych na rękę oraz dwóch zawieszek z odblaskami, które można przypiąć do ubrania lub tornistra. Dzięki temu z odblasków będą mogły skorzystać nawet cztery osoby, np. dwoje rodziców i dwoje dzieci. Bezpieczeństwo na drodze oraz korzyści z noszenia elementów odblaskowych promować będą imprezy w wybranych szkołach na Mazowszu.

Nowe przepisy prawa o ruchu drogowym nie mówią o tym jak nosić elementy odblaskowe ani jak mają one wyglądać. Wymagają jedynie, aby były widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego. Eksperci podkreślają, że światła samochodu nie oświetlają całej sylwetki pieszego. Są zawieszone nisko (około 25 cm nad ziemią ), a do tego oświetlają drogę niesymetrycznie – więcej światła pada na prawą stronę drogi. Właśnie dlatego elementy odblaskowe należy umieszczać jak najniżej i najlepiej po prawej stronie. Najwłaściwszym miejscem jest więc prawa noga – kolano i kostka. Odblaski mogą być przypięte do nogawek albo butów. Warto mieć element odblaskowy także z tyłu np. na wysokości pleców, aby pieszy był widoczny także dla nadjeżdżających z tyłu. Warto więc zainwestować w kamizelkę odblaskową lub zadbać o odblaski przy plecakach lub tornistrach naszych dzieci.

źródło: UMWM

« 1 z 2 »
Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x