Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Szkoła w Wyszynach obchodziła Święto Niepodległości


sliderJedna z najmniejszych szkół podstawowych w powiecie bardzo uroczyście zorganizowała obchody rocznicy Odzyskania Niepodległości. Rozpoczęła je msza św. odprawiona w intencji Ojczyzny w kościele parafialnym w Wyszynach Kościelnych. Poczty sztandarowe Stowarzyszenia Piłsudczyków w Ciechanowie, szkół podstawowych w Stupsku i Morawach oraz straży pożarnych, goście i dzieci przemaszerowały następnie pod pomnik – głaz usytuowany przy szkole, a upamiętniający walki pod Mławą w 1939 roku.


W okolicznościowym wystąpieniu wójt gminy Stupsk Jacek Świderski przypomniał bohaterskie walki o to, aby Polska mogła być wolna i niepodległa.

– Stając pod symbolicznym głazem, gdzie we wrześniu 1939 roku mieścił się sztab obrony Mławy, jeszcze raz wspomnijmy i uczcijmy tych bohaterów, którzy ginęli za Polskę mając na ustach  te niezwykłe słowa:  Bóg, Honor, Ojczyzna  – apelował wójt.

Uczestnicy uroczystości złożyli pod pomnikiem wiązanki kwiatów i zapalili znicze. Uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości miał miejsce już w murach szkolnych. Uczniowie szkoły podstawowej przygotowali wzruszający program artystyczny o polskiej drodze do niepodległości. Starannie wybrane wiersze i pieśni i piosenki patriotyczne prowadziły nas do roku 1918, kiedy to Polska jako państwo znów pojawiła się na arenie międzynarodowej. Krótkie, niemal żołnierskie przemówienie wygłosił przy tej okazji dyrektor szkoły Jacek Wiśniewski.

 – Dziś w dziewięćdziesiątą ósmą rocznicę odzyskania niepodległości, należy sobie uzmysłowić, iż patriotą nie jest się tylko podczas wielkich zagrożeń, ale jest się nim także na co dzień. Wtedy gdy szanuje się symbole narodowe, kiedy dba się o język, kiedy jest się wiernym służbie – tak o obowiązkach współczesnego patriotyzmu mówił dyrektor Wiśniewski. Dodatkową atrakcją święta była przygotowana przez Pawła Podlasińskiego, założyciela Muzeum Historii Ziemi Ciechanowskiej ekspozycja części jego zbiorów militarnych. Eksponaty pochodziły z okresu pierwszej i drugiej wojny światowej. Ciekawostką było również, że eksponaty można było wziąć do ręki, co nie zdarza się zbyt często przy takich wystawach. To oczywiście ogromna frajda dla uczniów szkoły podstawowej, które już wcześniej zapoznały się z wystawą.

Gospodarze uroczystości bardzo cieszyli się z licznego przybycia zaproszonych gości. Wśród nich znaleźli się między innymi starosta mławski, wójt gminy Stupsk, miejscowy proboszcz, radni gminy Stupsk, dyrektorzy szkół podstawowych w Stupsku i   Morawach, dyrektor KOMR w Dąbku, komendant posterunku policji w Szydłowie, komendant straży gminnej, prezesi i naczelnicy Ochotniczych Straży Pożarnych z gminy Stupsk, koła gospodyń wiejskich, rodzice, nauczyciele i inni zaproszeni goście.

JK

« 1 z 3 »

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x