Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Dzierzgowo. Pracujemy bez wynagrodzenia, nic nikogo to nie obchodzi


dzierzgowoWszyscy nauczyciele Szkoły Podstawowej w Dzierzgowie łącznie z panią dyrektor nie otrzymali wynagrodzenia za pracę, które powinno być wypłacone na 1 listopada br. W Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej żadnej pensji za październik nie dostały dwie opiekunki, a cztery inne osoby otrzymały tylko wynagrodzenie częściowe. W budżetach tych jednostek brak jest wystarczających środków w paragrafach z których wypłacane są wynagrodzenia osobowe.

Jak mogło dojść do takiej sytuacji?

Zarówno szkoła jak i ośrodek pomocy społecznej zwracały się do wójta – szkoła we wrześniu i na początku października, ośrodek pomocy społecznej w połowie października – o zwiększenie budżetu i dokonanie przesunięć środków na wynagrodzenia. Na podjęcie takiej decyzji wójt musiał uzyskać zgodę rady gminy, na jego więc wniosek zwołana została sesja nadzwyczajna w dniu 26 października. Wówczas jednak radni nie przegłosowali uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy. Swoją decyzję uzasadnili brakiem możliwości dokładnej analizy proponowanych przesunięć w budżecie, która zwykle odbywa się podczas posiedzeń komisji poprzedzających sesję zwyczajną. Sesja nadzwyczajna nie jest poprzedzona posiedzeniami komisji.

Tym samym doszło do takiej sytuacji, że choć obydwie placówki mają w budżetach pieniądze na wydatki bieżące, to nie można z nich zapłacić wynagrodzeń, bez konsekwencji prawnych dla kierowników, którzy by taką decyzję podjęli.

Pozostaliśmy bez środków do życia …

Oburzenia tym stanem rzeczy nie kryją nauczyciele. – Pozostaliśmy bez środków do życia. Nie wiedzieliśmy, że 2 listopada nic nam nie wpłynie na konto. Byliśmy u przewodniczącego rady gminy, był zaskoczony, że nie dostaliśmy wypłaty, bo pieniądze są w budżecie. Odesłał nas do pani skarbnik i dyrektora. Skarbnik przygotowała listy płac, ale dyrektor ich nie podpisze. Pracujemy bez wynagrodzenia, nic nikogo to nie obchodzi, choć wszyscy nam współczują – mówią nauczycielki z SP w Dzierzgowie (nazwiska do wiadomości redakcji – red.).

Niektórzy dostali wypłatę, inni nie …

Część pracowników wynagrodzenie jednak otrzymało. W szkole byli to pracownicy administracji i obsługi i nauczyciele pracujący w przedszkolu, w GOPS pracownicy poza opiekunkami. W kwestii braku wynagrodzeń wypowiedziały się panie dyrektor szkoły i kierownik ośrodka pomocy społecznej.

– To dla mnie trudna sytuacja. Większa część nauczycieli w placówce nie otrzymała należnego wynagrodzenia płatnego na 1 listopada. Dotyczy to 19 nauczycieli ( 4 nauczycieli otrzymało wypłaty- przedszkole, oddziały przedszkolne i świetlica szkolna) pracujących w pełnym i niepełnym wymiarze godzin łącznie ze mną jako dyrektorem placówki. Administracja i obsługa wynagrodzenie otrzymały.

Szkołę od strony księgowej obsługuje wydział finansowy w gminie. Przygotował on listy płac, ale gdybym je podpisała to złamałabym dyscyplinę budżetową, gdyż nie mam wystarczających środków na wynagrodzenia w budżecie swojej placówki.

Brak środków powstał z dwóch przyczyn. Po pierwsze w uchwalonym na początku roku budżecie zdjęto szkole 50 tys. zł z wynagrodzeń. Po drugie w sierpniu br. zaszła potrzeba nieplanowanego wcześniej wypłacenia świadczeń dla jednej z nauczycielek z tytułu rozwiązania stosunku pracy i przejścia na emeryturę, a była to kwota ponad 30 tys. zł. W sprawie zwiększenia budżetu szkoły dwukrotnie zwracałam się do wójta pismami z dnia 2 września br. oraz na początku października. Po analizie budżetu szkoły dokonanej wspólnie z panią skarbnik,na początku października wystąpiłam o kwotę 65 tys. zł. Ostatecznie potrzeby placówki do zamknięcia roku kalendarzowego to kwota ponad 83 tys. zł. Już wcześniej podczas rozmów z nauczycielami sygnalizowałam, że może być kłopot z wypłatą wynagrodzeń, ale tak do końca nie wierzyliśmy że tych pieniędzy nie będzie, uważaliśmy, że coś się zadzieje – mówi  dyrektor Marzena Nowicka.

– Na dzień dzisiejszy w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej należnego wynagrodzenia za miesiąc październik nie otrzymały dwie opiekunki, których wynagrodzenie w całości płatne jest ze środków własnych gminy. Części wynagrodzenia nie otrzymały 4 osoby, których wynagrodzenie płacone jest częściowo ze środków własnych gminy, częściowo z dotacji wojewody. Te osoby nie otrzymały tej części wynagrodzenia, która płatna jest ze środków własnych gminy. Zaraz po ostatniej sesji rady gminy zorganizowałam spotkanie z pracownikami i poinformowałam o tym, że te wynagrodzenia  nie będą wypłacone. W tym spotkaniu uczestniczyła też skarbnik gminy. Z wnioskiem o przesunięcie środków w budżecie występowałam do wójta 13 października br. Powodem braku środków w budżecie placówki jest skutek nieprzewidzianych okoliczności tj. zasiłku chorobowego z tytułu ciąży, wprowadzenia zastępstwa na dwóch stanowiskach i wprowadzenie programu 500 Plus – wyjaśnia kierownik Danuta Sawicka.

Co i kiedy w tej sytuacji zrobi rada gminy?

Do takiej sytuacji dojść nie powinno. Skoro tak się jednak stało, to rada gminy winna jak najszybciej przesunąć środki na płace w tych jednostkach, do czego niezbędne jest zwołanie sesji rady. Odrębną sprawą zaś jest analiza, przyczyn zaistniałej sytuacji. Być może sytuację uspokoiłaby nieco jakaś deklaracja ze strony rady gminy. Przewodniczący rady nie uznał jednak za stosowne udzielić odpowiedzi na wysłane faxem pytanie  redakcji, co rada gminy zamierza w tej sytuacji zrobić. A szkoda. Może poznalibyśmy odpowiedź na pytanie, czy na nadzwyczajnej sesji rady gminy radni dobrze wiedzieli, że niepodjęcie uchwały w jakiejkolwiek formie jest równoznaczne z brakiem wypłat dla pracowników.

JK

Z ostatniej chwili

Już po publikacji artykułu z redakcją skontaktował się przewodniczący rady Jarosław Kowalski. Według jego informacji fax z pytaniami redakcji wysłany na adres urzędu gminy w Dzierzgowie do dziś nie trafił do jego rąk, w związku z tym nie mógł odnieść się do zadanych pytań.

Zamiast komentarza.

Terminowa i prawidłowa wypłata wynagrodzenia za pracę jest jednym z podstawowych obowiązków każdego pracodawcy, a nauczyciele i opiekunki na pewno na swoje wynagrodzenie zapracowali. Nie powinni więc zostać skrzywdzeni, a tak się w tym przypadku niestety stało. Sytuację najkrócej można by skomentować cytatem z Mikołaja Reja:

„Ksiądz pana wini, pan księdza,

A nam prostym zewsząd nędza, (…)”

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

84
KOMENTARZE

avatar
1500
Nerwowa
Gość
Nerwowa

do kompetencji dyrektora szkoły należy dbałość o to, żeby nauczyciele pracowali w atmosferze wzajemnego zrozumienia a nie w szkole pełnej podziałów, nieporozumień i konfliktów.Dobra atmosfera w pracy wpływa na jakość pracy nauczyciela co ma przełożenie na wyniki osiągane przez uczniów.
p.dyr.skończyła zarządzanie więc powinna umieć zarządzać środkami przeznaczonymi na funkcjonowanie szkoły w tym również na wypłaty dla nauczycieli..Gdy czytam wypowiedz p, dyr, ze „coś się zadzieję w tej sprawie to pytam panią co? Liczy Pani na cud?Jeśli liczy Pani tylko na cud, to powinna się Pani zastanowić, czy nadaje się na to stanowisko.

mircia
Gość
mircia

MAM NADZIEJE ZE WÓJTEM ZOSTANIE PAN RAFAŁ ON ZARAZ ZROBI PORZĄDEK W TEJ SZKOLE!!!!!!!! GMINIE!!!!! GOPS!!!!!!! itd……. wypowiedzenia będą szły parami .

Z
Gość
Z

A czemu wypowiedzenia mają iść parami? Skoro ktoś dobrze wykonuje swoją pracę to czego ma się obawiać? Może nie oceniajmy wszystkich własną miarą

moni
Gość
moni

Nie liczylbym na to. Ten wójt też miał takie plany i wreszcie siedział cicho. Myślę że najlepsza byłaby osoba obca, która popatrzy na wszystko obiektywnie, a nie z perspektywy znajomości czy jakiś innych zależności.

Nauczy#ielka
Gość
Nauczy#ielka

Popieram:)mam dosc tego p…….a

MS
Gość
MS

To dlaczego nie zmienisz miejsca pracy, albo najzwyczajniej zawodu? Ponadto używanie wulgaryzmów nie służy chyba dzieciom i młodzieży?

vvv
Gość
vvv

Promocja czy autopromocja nic nie wniesie do gminy. Jak będą wszyscy pisać tylko piękne rzeczy to nic się nie zmieni. A tak to może co niektórzy poczytaja sobie i zrozumieją że ludzie widzą więcej niż mogłoby się wydawać. I nie ma co udawać ze nie widzi się chociazby nepotyzmu – wszędzie gdzie nie wejść rodzina (czy jak to tam nazwac) wojta – szkoła, bank, gops, w wodociagach, w gminie babcia, wnuczka, synowa, córka Pana co sprząta itd. I sa apetyty na wiecej. W szkole jeden wielki przekręt. Jak wszyscy będą przymykac na wszystko oko to lepiej nie będzie.

Niepodległy
Gość
Niepodległy

Słusznie! Nadzieja jest tylko w nowo wybranym wójcie, który zrobi porządek i nie będzie związany z „ośmiornicą dzierzgowską”. Czas na wietrzenie salonów!

^^
Gość
^^

Cóż za apelacje. Istnieje coś takiego jak wolność słowa. Mysle, ze nie na promocji Dzierzgowa tu zależy, bo i co tu promować? nie ma w co „brząknąć…” Najwyższa pora by się tym zainteresować!

Mój powiat
Gość
Mój powiat

Nie mam nic wspólnego z promocją Dzierzgowa. Ta gmina ma naturalny, rolniczy rozwój, Potrzeba inicjatyw. konkretnych działań, no i oczywiście odrobinę zaufania!

Mój powiat
Gość
Mój powiat

Opamiętajcie się! Wasza „mała ojczyzna” może być piękna. Dajcie spokój sporom. Znam wielu wspaniałych ludzi zamieszkałych w gminie Dzierzgowo. Wierzę, że język porozumienia, poczucia wspólnoty. zdrowego rozsądku zwycięży.

MS
Gość
MS

Zastanówmy się wszyscy, czy tak ma wyglądać promocja Dzierzgowa w mediach? Czy chcemy, aby nas widziano i postrzegano pod kątem wewnętrznych kłótni i sporów? Co ma na celu wzajemne „obrzucanie się błotem”? Jaka jest korzyść z anonimowego oczerniania innych, zwłaszcza przy braku podstawowych informacji, świadomości i wiedzy na temat pewnych spraw? Czy sieć to właściwe miejsce na tego typu personalne rozgrywki? Zastanówmy się, czy tna taki rozgłosie i autoreklamie nam zależy?

ODP MS
Gość
ODP MS

Święta prawda !!!!!!! Dajcie juz spokój i nie ośmieszajcie nas jako mieszkańców całej gminy!!!

Patriota
Gość
Patriota

A może państwo wezmą się do pracy a nie tylko zabawy i wydumane święta byle nic nie robić

OK
Gość
OK

Przyszłość jest niewiadomą, ale Pan Przewodniczący stwierdził, że kontroli będzie więcej. A faxa z pytaniami od Redakcji znaleźć nie może.

wrrr
Gość
wrrr

No niestety w naszej gminie takie sprytne sekretarki i asystentki są… ani @ odczytać ani faxu obsłużyć. Coś o tym wiem…. że wszystkim czeka się na informatyka, nawet z podłączeniem myszki. Niestety te Panie są nie do ruszenia już. Trudno zeby przewodniczacy, wojt czy sekretarz stał przy faxie.

yol
Gość
yol

No niestety takie mamy w gminie już od wieków asystentki/sekretarki ze ani @ odczytac ani faxu obsłużyć. Wiem coś o tym… ze wszystkim czeka się na informatyka, nawet z podłączeniem myszki. To mozna sie domyslic jak jest w przypadku bardziej złożonych spraw. A trudno zeby wojt, sekretarz czy przewodniczący stali przy faxie. Ciekawe czy w ogole dostał fax – może wnuczka dała babci, a babcia czlonkowi boru, a ten może siedzi na gminnej koparce z faxem w kieszeni i dorabia w godzinach pracy. Nic nowego, wiec nic mnie już nie zdziwi.

OK
Gość
OK

Złotousty Przewodniczący.

>
Gość
>

Grupa radnych bawi się w policjantów. Pod pretekstem telefonów od zaniepokojonych mieszkańców weszli do szkoły o godz. 21.00. Bardzo proszę podajcie do siebie numery telefonów, to będziemy do was zgłaszać uwagi. Temat na dzisiaj: proszę zająć się odśnieżeniem dróg.

bhy
Gość
bhy

Jezu ale wymysły, o 21 to wszyscy już są pod kocykami- wozne, radni, nauczyciele.

bhy
Gość
bhy

Gdzie tak zasypało?

###*
Gość
###*

Następnym razem to z policją powinni wejść! Żeby szkoła funkcjonowała do tak późnych godzin nocnych? To nie jest rzeczą normalną, a jeszcze druga sprawa co się w niej robi?

..
Gość
..

O tej porze, pod osłoną nocy to jedynie można tuszowac swoje machlojki. I dokładnie następnym razem powinni zrobić najazd z policją.

..
Gość
..

Tak jasne… wpadli i świecili laserami po oczach… ma ktos wyobraznie nie ma co…

ola
Gość
ola

Gdzie tak zasypało ze już odśnieżać trzeba?

MONIKA
Gość
MONIKA

to wszystko aby dokuczać sobie nawzajem!! to co tu czytam JEST ZAŁOSNE!! NAWET JEZELI KTOŚ Z WAS MA RACJĘ,TO ROBICIE Z SIEBIE KOMPLETNYCH DEBILI KŁÓCĄC I WYPOMINAJĄC SOBIE BŁĘDY NA FORUM..I W NAZYWACIE SIEBIE INTELIGENTNYMI LUDZMI???ZNAJĄCYMI SIĘ ŚWIETNIE NA PRAWIE!??NIKT Z WAS NIE ZASŁUGUJE NA TO BY PEŁNIĆ FUNKCJE SPOŁECZNE!!! LUDZIE ,KTÓRZY WALCZĄ W TAKI SPOSÓB-POWINNI BYĆ USUWANI ZE SWOICH STANOWISK!!! MACIE ZERO SZACUNKU DO SPOŁECZEŃSTWA!!! I NIE ZASTAWIAJCIE SIĘ TŁUMACZENIAMI ,ZE WALCZYCIE O PRAWDĘ!! …BO NIKT DZIŚ W TO NIE WIERZY!!

.
Gość
.

Ale nakrzyczalas caps lockiem a wspominałam coś o kulturze. A komentarz moze dac kazdy taki jaki uważa za słuszny. Mamy wolność słowa i po to jest forum, żeby można było dyskutować. A od zawsze nie wszyscy mają jednakowe zdania na jakiś temat.

MONIKA
Gość
MONIKA

no tak…jak to prosto wygłaszać swoje zdanie anonimowo…zdanie ,oczywiście ,każdy może mieć swoje,ale czy warto tak się błaźnić na forum??Gołym okiem widać,że to wymiana oskarżeń miedzy Radnymi Gminy -a Szkołą….

.
Gość
.

Monika sie ujawniła. Monika nie jest anonimowa.

Kościuszko
Gość
Kościuszko

Mamy bardzo pracowitą kadrę nauczycielską pracują od 8 do 22 nawet miliard zł będzie mało za te nadgodziny za które bierze się po 70 zł. A co do kontroli jeśli ma czyste sumienie to czego się boi.

Ciekawski
Gość
Ciekawski

Zajęcia lekcyjne trwają aż do 22.00?

Mieszkaniec
Gość
Mieszkaniec

Ja to uważam że po 200 bo to taka stała kwota w tej gminie. Tylko podziwiać za wytrwałość nauczycieli, pracować w takiej „niezdrowej” atmosferze.!

..
Gość
..

Nikt nikogo nie zmusza do pracy w żadnej atmosferze! Mogą pracować z Przasnyszu w zdrowej atmosferze.

>
Gość
>

Bo w Dzierzgowie muszą być same „swojaki”.

>
Gość
>

OOOO. PRZASNYSZAK SIĘ ODEZWAŁ. PODOBA SIĘ W PRZASNYSZU? LUDZIE ŻYCZLIWI I MILI DLA INNYCH.

..
Gość
..

Wręcz przeciwnie. Nic tam nie ma zeby się mogło spodobać. Nikt też niczym nie zaskoczy. Tacy są wyjątkowi Ci co tu pracują ze reszty jestem nawet nie ciekawy.

>
Gość
>

Może i miliard mało, ale przez opieszałość radnych wypłaty dla nauczycieli trzeba będzie zapłacić z odsetkami.

Znajomy
Gość
Znajomy

Chyba siedzą, kawę piją i nadgodziny wyrabiają. Druga wypłata im się uzbiera, przeliczcie to, nic dziwnego że pieniędzy zabrakło.

Znajomy 2
Gość
Znajomy 2

Nikt nie bronił Ci się uczyć, gdyby tak było to teraz tez mógłbyś ” siedzieć,kawe pić i nadgodziny wyrabiać”

moni
Gość
moni

Że niby są tacy wykształceni? Niestety w mniejszości. A niektórzy w ogole nie powinni uczyć. Niektórzy to nawet mieli problemy z materiałem w podstawówce a teraz wielkie ciało pedagogiczne. A dyrektorce jest na rękę ze są niepelnosprytni bo gdzie popchnie tam pójdą i wcisnie każdy kit. Oczywiście i na szczęście nie wszyscy są tak ubodzy intelektualnie.

Zubi
Gość
Zubi

A za ponadgodziny pracy nauczycieli będzie wynagrodzenie? Pracują do 22 w szkole! Dlaczego ?…. tylko współczuć pracy w takich warunkach!

ola
Gość
ola

Pracują siła woli do 22

Zubi
Gość
Zubi

Tylko dlatego, że brak kompetencji pewnej osobie…

vvv
Gość
vvv

Komu? Bo w szkole akurat sporo osob bez kompetencji. Ale pewnie z Przasnysza.

Zubi
Gość
Zubi

Trafne spostrzeżenie

....
Gość
....

ZAPĘDZACIE SIĘ LUDZIE W TYCH OSKARŻENIACH!!! PRZYSTOPUJCIE TROCHĘ,BO ŻAL NA TO WSZYSTKO PATRZEĆ..

ana
Gość
ana

Już wpędzili…

Zubi
Gość
Zubi

Dodatkowe wynagrodzenia powinny być za ponadgodziny pracy nauczycieli, bo pracują do godziny 22:00 w szkole! Brak słów, tylko współczuć… pracy w takich warunkach!

Anonim
Gość
Anonim

Jak coś pozytywnego w gminie się działo, to sukces miał wielu ojców, jak coś nie tak, to winna dyrektorka. W szkole był już SANEPID, grupa radnych nasłała dwie kontrole z Kuratorium, dzisiaj jest PIP. Co dalej? Chyba chcecie kogoś do grobu wpędzić?

rfcbj
Gość
rfcbj

Przez taki czas wielkiego bałaganu to i tak mało tych kontroli.

Absolwent
Gość
Absolwent

Nie rozumiem oburzenia szanownego gremium pedagogicznego zewnętrznymi kontrolami. Pracuję w firmie, w której wszelkiego typu audyty są standardem, w ramach ogólnie mówiąc poprawienia jakości. Z przykrością muszę jednak stwierdzić, że niestety szkoła w Dzierzgowie, nigdy nie słynęła i niestety ciągle nie słynie z wysokiego poziomu nauczania, w porównaniu np. do sąsiedzkiej byłej już szkoły w Brzozowie, gdzie taka „kultura zarządzania” nigdy nie miała miejsca.

Mieszkaniec
Gość
Mieszkaniec

Dziwne absolwencie że nie zauważyłeś bo ta kultura zarządzania jak napisałeś pracuje teraz w dzierzgowskiej SP

₩rry!
Gość
₩rry!

Tylko, że za kulturę zarządzania odpowiada organ prowadzący, a wiec Pani Dyrektor Szkoły Podstawowej w Dzierzgowie. A ta kultura niestety ale pozostawia wiele do życzenia.

>
Gość
>

Organ Prowadzący to Urząd Gminy.

>
Gość
>

Kultura została zamknięta.

Zainteresoany
Gość
Zainteresoany

Najwyraźniej to za mało. Zawsze można zamknąć jeszcze jedną szkołę… A miały być takie oszczędności hahaha teraz na wynagrodzenia nie starcza, SP w Dzierzgowie tak roztrwania pieniądze!

OK
Gość
OK

Dlaczego państwo radni nie podjęliście głosowania na zwołanej w październiku nadzwyczajnej sesji w tej sprawie? Aaaaa, pewnie nie wiedzieliście po co się zebraliście.

gość
Gość
gość

Pani Dyrektor SP po raz kolejny błyszczy znajomością przepisów i zasłania się wypłatą odprawy, tak jakby nauczyciel mógł poinformować o odejściu na emeryturę dzień przed… . Dwa z tego co się orientuje środki na odprawy nauczycieli są zwracane gminom z rezerw Ministerstwa?

OK
Gość
OK

A to w Dzierzgowie o odejściu na emeryturę nie można podjąć decyzji z dnia na dzień?

gość
Gość
gość

Każdego pracownika obowiązuje coś takiego jak okres wypowiedzenia.

OK
Gość
OK

A to ten okres wypowiedzenia wynosi rok?

gość
Gość
gość

3 miesiące to okres, który pozwala wszcząć postępowania przesunięcia/wygospodarowania środków, szczególnie jeżeli mają one być zwrócone gminie. To tylko jeden punkt problemów szkoły- odprawa nauczyciela, która jest sytuacją jednostkową, zdarzająca się raz na kilka lat. Niestety problemy całej gminy piętrzą się od lat.

OK
Gość
OK

Najlepiej umyć ręce i zrzucić winę na innych. Pan Przewodniczący udzielił szczerej, rzeczowej i wyjaśniającej wszystko informacji. Jak zwykle. Istotne dokumenty nie mogą się przebić do przewodniczącego. Pogratulować.

postronny
Gość
postronny

Jaki ten Pan Przewodniczący Rady wspaniały na Wójta go.

mmm
Gość
mmm

Uważasz że bardziej się nadajesz to startuj. Już jeden myślał że jest lepszy od innych i zabłysnąć w ARiMR.

pinacolada
Gość
pinacolada

Taki był gospodarz w gminie… niech mu ziemia lekka będzie…. że gmina na skraju bankructwa, Ale podwyżki pracownikom gminy zdążył dac i to wcale nie małe. Teraz muszą się martwić Ci co zostali i posprzątać ten bałagan. A Panie nauczycielki mogłyby wykazać trochę kultury – dzień przed pogrzebem wojta polecialy natapirowane do gminy po wyplaty… pewnie twierdzac ze glodem przymieraja. Tak jakby nie mogły tego załatwić w poniedziałek.

pinacolada
Gość
pinacolada

Obruszyly sie zainteresowane… prawda w oczy kole….

ana
Gość
ana

tacy wspaniałomyślni Radni chcieli rządzić sami gminą a już w kolejnym ich posunięciu widać, że brak u nich wiedzy na temat znajomości prawa i robią co chcą, aby dokopać jednej osobie krzywdzą kolejny raz dużo osób, przez ich bezmyślność coraz więcej ludzi zostaje skrzywdzonych, do czego jeszcze musi dojść żeby Panowie Radni i przede wszystkim jedna Pani Radna zrozumieli swoje błędy.

pinacolada
Gość
pinacolada

Dobrze ze znasz się na prawie to wiesz że Rada jest organem stanowiącym. Jeśli Ci się to nie podoba to swoje żale musisz skierować do ustawodawcy. Rada to nie jedna osoba podejmujące decyzję. Poza tym wiele spraw działo się w gminie o których rada dowiadywala się po fakcie, ponieważ wójt tak jak niektórzy wypowiadajacy się nie potrafią zrozumieć funkcji i kompetencji organu rady gminy i wójta. Rada nikogo nie krzywdzi, po prostu nie ma kasy bo wójt za zgodą skarbnika gminy bez wiedzy rady ‚żyli nad stan’. Dyrektorka szkoły ciągnie pieniądze z gminy garściami a rodzice nawet są nieświadomi jakie… Czytaj więcej »

Gościu.
Gość
Gościu.

Bzdury. O sesji nadzwyczajnej radni pewnie też dowiedzieli się po czasie. Gadać o kołach do samochodu dostawczego, albo o obcięciu drzew przy szkole to każdy może się rozwodzić w nieskończoność, a sprawą wypłat nie można się zająć.

cla
Gość
cla

A jaki koszt był tych opon i do jakiego typu pojazdu zostały kupione wiesz? Żeby się wypowiadać to wypadałoby coś więcej w sprawie wiedziec… a zeby wygospodarowac pieniadze to niestety co niektorzy musza, a raczej musial sie tlumaczyc z nieuzasadnionych i nie trafnych decyzji. To wlasnie przez szereg takich decyzji, nieprzedyskutowanych na radzie gminy zaistniała taka sytuacja. Zresztą wielkie halo nie dostali wypłaty za październik a jest 9 listopad, w dodatku nagła śmierć wójta i w gminie również ta kwestie trzeba ogarnąć. Wypłaty dostana tylko chwila cierpliwosci potrzebna. Ale najlepiej fotografować cierpiace miny.

Elka
Gość
Elka

A ty pracujesz za darmo Panie opiekunki caly miesioc ciezko pracujo i co za darmo?A dzieci ma ?Bo ja tak i chce zeby szkola funkcjonowala normalnie i zajmowala sie nauko dzieci .Opona to 600zl duzo kwota?Warta awantury ??Dlaczego Rada swoje diety bierze 200zlrazy 15 moze splolecznie niech pracujo?

cla
Gość
cla

Aż nie wiem co napisać odnośnie tego komentarza…. ta składnia, gramatyka i ciekawe spostrzeżenia…. to zasługa opiekunek z tej szkoły zapewne?!

₩rry!
Gość
₩rry!

Zapewne Pani tak głośno krzycząca na sesji wraz z Panią dyrektor siedzą i wymyślają takie cięte riposty

mieszkaniec
Gość
mieszkaniec

Sesję normalną czy nadzwyczajną zwołuje Przewodniczący Rady Gminy, Rada nikogo nie krzywdzi, tylko kto nie pozwolił na przesunięcie środków. Ciekawe bardzo jak w swoich budżetach domowych postępują ze środkami czy je przemieszczają czy nie.

mmm
Gość
mmm

To może wysłać do szkoły kontrole zeby sprawdziła jak Dyrektorka szkoły dysponuje środkami? I dlaczego jej zabrakło? … najlepiej iść i wyklocac się o przesunięcie środków. Proszę sprawdzić sobie wysokość subwencji na ucznia, zwłaszcza uczniów z orzeczeniami, a szkoła nawet w połowie nie realizuje tych zaleceń na które idą ogromne pieniądze. Pytanie: co się dzieje z tymi pieniędzmi? Na to pytanie domyślam się rada również szuka odpowiedzi.

123
Gość
123

Trzeba mieć jeszcze co przemieszczać.

xxxxx
Gość
xxxxx

Rada wprowadziła takie oszczędności, zabierając środki z oświaty, nie mają co przemieszczać, niech myślą tacy mądrzy przecie.

:)
Gość
:)

sesje nadzwyczajną zwołuje Przewodniczący Rady Gminy na wniosek Wójta

,,,,,,,,
Gość
,,,,,,,,

Bardzo śmieszne, łaskawcy, pozwolili jeszcze na składanie wniosków Wójtowi.

cla
Gość
cla

To nie łaska. Wszystko jest prawnie regulowane. Kolejna osoba wypowiadając się a nie znajaca zasad działania poszczególnych organów w gminie.

Mieszkanka
Gość
Mieszkanka

Zgadzam sie .Kazdy pracuje na swoje wynagrodzenie Panowie Radni tez za sesje po 200zl dostajo

.
Gość
.

No i dostaną pewnie to wynagrodzenie, Ale może trochę zrozumienia… był 1 listopad, później takue wydarzenia a nie inne. Dyrektorka dostała środki i ich nie ma. Gmina to nie bank, że jak brak Ci kasy to idziesz kladziesz dowod i wychodzisz z kasa. Moze warto sie zainteresowac dlaczego nie starczylo na wynagrodzenia? Mozna sie oczywiscie zasłaniać kolejnymi wydatkami, ale czy slusznymi?

wrrr
Gość
wrrr

Rada dała tyle pieniędzy na szkole ile wynikało z obliczeń ze potrzeba. A to Dyrektorka teraz na siłę chcę udowodnić ze dostała za malo. I bardzo dobrze ze się Rada za to wreszcie wzięła bo i tak długo Dyrektorka robiła gminę w trabę.