Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Alsen komputery kasy fiskalne Mława
Logo
Katolicka Szkoła Podstawowa w Mławie

Pracownicy administracji i obsługi w tym roku nie dostaną podwyżki


antczakTemat ewentualnych podwyżek najniższych wynagrodzeń dla pracowników administracji i obsługi placówek powiatowych pojawił się podczas obrad  XX sesji rady powiatu, która miała miejsce dnia 28 października w sposób nieplanowany. Przerodził się on w momentami  burzliwą i pełną uwag osobistych polemikę pomiędzy radnym Witoldem Okumskim, a przewodniczącym rady Henrykiem Antczakiem.

Słoneczne ogrody Mława

Dyskusję rozpoczęło pytanie radnego Okumskiego zadane podczas realizacji jednego z punktów porządku obrad poświęconego informacji o stanie realizacji zadań oświatowych w roku szkolnym 2015/2016. Wówczas to radny zadał pytanie w jaki sposób ustosunkował się przewodniczący rady do pisma pracowników administracji i obsługi w sprawie ich wynagrodzeń. Ta wypowiedź zdenerwowała przewodniczącego rady, który uznał że nie jest właściwa w tym punkcie obrad.

– Widzę że pan się w ogóle nie uczy. Zabiera pan głos w sprawach wszystkich jakie przyjdą panu do głowy w tym momencie. Więc jeszcze raz pana proszę, jesteśmy w punkcie to realizujmy punkt. Podjął się pan analizy płac administracji i obsługi analizował je pan pół roku ( w komisji rewizyjnej – red.) i tak mówiąc między nami góra urodziła mysz. Nic z protokołu kontrolnego nie wynikało, oprócz tego o czym wszyscy wiedzieliśmy – mówił Henryk Antczak.

Dyskusję o piśmie złożonym przez pracowników administracji i obsługi do przewodniczącego rady powiatu w lutym 2016 roku podjął na nowo w punkcie sprawozdanie z prac zarządu radny Tomasz Chodubski.

 – Udzielenia odpowiedzi na pismo pracowników jednoznacznej i zamykającej temat właściwie nie było. W tym roku zarząd nie podjął żadnych ruchów, ale jak to będzie wyglądało w przyszłym roku? Nauczyciele, którzy złożyli swoje pismo i uwagi otrzymali odpowiedź. Pracownicy administracji w jakiejś formie odpowiedź powinni otrzymać – pytał radny Chodubski.

Do kwestii ewentualnych podwyżek dla najniżej zarabiających pracowników administracji i obsługi odniósł się starosta, jako że to do zarządu powiatu skierowana została analiza wynagrodzeń w jednostkach organizacyjnych komisji rewizyjnej.

– Po wnioskach komisji rewizyjnej w kwestiach płac dla administracji  i obsługi, taką analizę żeśmy robili i w tym roku nie ma takich możliwości (podwyżki – red.) – mówił starosta Włodzimierz Wojnarowski.

– Zarząd na swoich  posiedzeniach bardzo intensywnie będzie pracował nad utworzeniem projektu budżetu na rok 2017. Liczymy obecnie dochody,nie mamy jeszcze wszystkich informacji. Gdy policzymy wszystkie dochody, które spływają nam z różnych źródeł zewnętrznych, gdybyśmy realizowali wszystkie zadania już zapisane w naszych dokumentach potrzeba by około 70 mln zł, a my cały budżet mamy mniej więcej w takiej wysokości. Musimy też zapewnić wszystkim naszym jednostką możliwość właściwego funkcjonowania. Na zarządzie podjęliśmy taką decyzję, żeby szukać różnych źródeł które stworzą możliwość pozyskiwania różnych środków. O 5% obniżamy wydatki bieżące wszystkich jednostek z przeznaczeniem na podwyżki prac obsługi i administracji – dodał starosta.

Tak więc pracownicy administracji i obsługi, którzy składali w lutym br. wniosek o uregulowanie ich płac w tym roku nie dostaną ani podwyżki, ani odpowiedzi na swoje pismo. Dlaczego? Tłumaczył to przewodniczący rady Henryk Antczak.

– Kilka sesji wcześniej to wyjaśniałem. Próbowaliśmy na petycję odpowiedzieć. Pierwsze nazwisko na które odpowiedzieliśmy – ta pani już nie pracuje. Drugie jest nieczytelne. Jeżeli jest petycja powinien być podany adres do korespondencji. Ja wyobrażałem to sobie tak: komisja rewizyjna która pracuje nad tym projektem, tam był zarzut, że nieprawidłowo są naliczane płace, w wystąpieniu pokontrolnym nic z tych rzeczy się nie znalazło.Natomiast zasugerowałem się wnioskami komisji gdzie pkt. 5 w budżecie na 2017 r. zaplanować środki na kwotowe podwyżki dla pracowników najniżej zarabiających w jednostkach organizacyjnych powiatu i starostwie. Nie ukrywam, że taka informacja, oczywiście jeżeli takie środki się znajdą, oprócz tych obowiązkowych podwyżek 2000 zł, wynikających z podniesienia najniższego wynagrodzenia, dopiero ta informacja w projekcie budżetu może być  odpowiedzią. Pracownicy oczekują konkretnej odpowiedzi, czy dostaną podwyżkę, jeśli tak to jaką. To sprawa raczej dla kierowników tych jednostek, dla rady cały czas się zastanawiam jak ta odpowiedź miałaby wyglądać – mówił Henryk Antczak.

– Pan przewodniczący ( Henryk Antczak – red.) zdeprecjonował sądzę pracę komisji rewizyjnej. Komisja zajmowała się analizą wynagrodzeń w jednostkach organizacyjnych, proszę nie zmieniać tematyki pracy komisji rewizyjnej. Komisja nie miała w uchwale rady powiatu rozpatrzenia pisma pracowników administracji i obsługi. Mała dokonać analizy wynagrodzeń w jednostkach organizacyjnych i z tego zadania się wywiązała – ripostował radny Witold Okumski.

JK

Art. 10. Ustawy z dnia 5 września 2014 roku o petycjach stanowi, że należy ją rozpatrzeć bez zbędnej zwłoki, jednak nie później niż w terminie 3 miesięcy od dnia jej złożenia. W przypadku wystąpienia okoliczności niezależnych od podmiotu rozpatrującego petycję uniemożliwiających rozpatrzenie petycji w terminie, o którym mowa w ust. 1, termin ten ulega przedłużeniu, nie dłużej jednak niż do 3 miesięcy, licząc od upływu terminu, o którym mowa w ust. 1.

 

Udostępnij:
Media Expert Mława
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

14
KOMENTARZE

1500
aIn

Kompletny brak szacunku dla ludzi!!!Jak można nie odpisać na pismo ,tłumacząc się brakiem danych adresowych. Panie Przewodniczący! Nazwiska pod petycją są czytelne,tylko to jest lekceważenie. Proszę mi wierzyć ,że na najniższych stanowiskach pracują też inteligentni ludzie i nie pozwolą sobie ,aby ich traktować,jak podrzędną jednostkę .A tu nie chodzi o podwyżki tylko o doliczenie do wynagrodzenia wysługi lat i premii. Nie wierzę ,że nie można znaleźć pieniędzy w budżecie .Potrzebne są tylko chęci.Trzeba umieć dysponować wydatkami.Człowiek zarabiający najniższą krajową to potrafi,a…

Mazi

Ponaglam moją prośbę dotyczącą moich poprzednich postów…

Jarząbek

Mazi, najlepiej zrobisz jeśli nie będziesz czytać, po co psuć sobie zdrowie czymś co denerwuje – to bez sensu. Więcej dystansu do wszystkiego Ci życzę i przestań czytać to co ludzie piszą w komentarzach. Myśl pozytywnie a świat będzie pełen kolorów. 🙂

Do Rady Miasta

Moze Pan Przewodniczący skończy jakies dodatkowe studia internetowe z zakresu tajników korespondencji służbowej. Informacji o konkretnych kierunkach i renomowanych uczelniach udzieli mu zięć.

Mazi

Proszę czytać ze zrozumieniem mój poprzedni post…

Marek

Chyba do rady powiatu. Jest różnica!

Mazi

Bardzo proszę o nie komentowanie artykułu przez osoby nie posiadające mózgu…Miłego dnia.

As

Mózg mam. Ale dziś czytam że będzie budowana nowa hala sportowa w powiecie. to złe wieści dla podwyżki pracowników administracji i obsługi, bardzo złe

Mazia

Z którego psychiatryka uciekłeś?

torki

domagają się pieniędzy tak jak Gosiewska od skarbu państwa tylko za co ??

oSa

Ale jaja! pod pismem do rady podpisały się osoby, których nikt nie zna. Po prostu marsjanie. Nic dziwnego że Pan przewodniczący jest bezradny i nie wie do kogo odpisać. Najlepiej nie odpisać wcale ni nie mieć problemu. Gdyby jednak byli tam pracownicy hali sportowej to mógły się dowiedzieć od zięcia

Mario

Panie Przewodniku Antczak, jak następnym razem nie będziesz Pan wiedział, jak odpisać na petycję i gdzie ją wysłać – zgłoś się do mnie. Podsunę Ci kilka dobrych adresów.

Benek

Tak na marginesie. Od ustalania wynagrodzeń dla pracowników podległych placówek, a więc i od podwyżek odpowiedzialny jest Starosta Mławski. Jeżeli pracownicy zarabiają mniej niż wynosi najniższe wynagrodzenie, w co nie wierzę, to kierownicy jednostek są zobligowani do wyrównania płac. O co właściwie w tym wszystkim chodzi?

WJ

Zarabiamy najniższą krajową ze wszystkim-stażowym, premią. Przychodzi nowy pracownik i dostaje tyle samo co wieloletni, a za rok nawet nieco więcej. to sprawiedliwe? a co jakby zdarzyło się zabrać premię? nie dostaniemy nawet najniższej pensji