Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Tajemnica ludzkich kości odnalezionych w Nosarzewie pozostaje nie odkryta


fot. ilustracyjne


Mławska prokuratura umorzyła postępowanie w sprawie znalezionych w Nosarzewie Polnym ludzkich szczątków. Umorzenie postępowania z powodu braku znamion przestępstwa nastąpiło po uzyskaniu opinii prof. Bronisława Młodzianowskiego – biegłego z zakresu antropologii.

Śledczym nie udało się wyjaśnić w jaki sposób ludzkie kości znalazły się w tym miejscu, ani jaka była przyczyna zgonu. Nie wiadomo nawet dokładnie ilu osób to dotyczy. Wiadomo jedynie, że kości mogą pochodzić sprzed około 60 lat.

– Według opinii prof. Młodzianowskiego są to szczątki co najmniej dwóch osób. Złożone zostały w miejscu pochówku w tym samym czasie, około 60 lat temu. Jedne szczątki noszą ślady urazu szczęki, biegły wyklucza jednak, aby to było przyczyną śmierci –  informuje Krzysztof Molenda Prokurator Rejonowy w Mławie.

Właściciele jednej z nieruchomości w Nosarzewie Polnym dwukrotnie zawiadamiali prokuraturę o odnalezieniu ludzkich kości, które odkryli podczas prac ziemnych. Za każdym razem mławska prokuratura podejmowała czynności z art. 155 KK, czyli nieumyślnego spowodowania śmierci, ale ani jedno ani drugie postępowanie nie doprowadziło do wyjaśnienia zagadki.

Wiadomo jedynie, że znalezione za pierwszym razem, w czerwcu tego roku szczątki należały do dwóch młodych, kilkunastoletnich osób. Biegłemu nie udało się wskazać przyczyny zgonu, ze względu na stan pozostałości. Prof. Młodzianowski wykluczył jednak śmierć na skutek zmian chorobowych, np. zarazy. Przyczyny śmierci kolejnych co najmniej dwóch osób, których szczątki znalezione zostały w sierpniu br. również nie udało się wskazać.

Sprawa niejako pozostaje otwarta. Nie ma bowiem odpowiedzi na pytania, czy to miejsce nie kryje jeszcze jakichś innych mogił, z jakiego powodu w jednym miejscu pochowano co najmniej cztery osoby i najważniejsze – jaka była przyczyna ich śmierci, bo według opinii biegłego śmierć nastąpiła już w okresie powojennym. Może to jednak zagadka dla bardziej dla pasjonatów – historyków niż dla śledczych ?

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
3 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
z bliska
z bliska
5 lata temu

To się robi już bardzo nie wiarygodne, i pokazuje jak bardzo jest nie udolna prokuratura w Mławie, i jak bardzo nie udolny jest ten antropolog z tytułem profesora, /czas go zmienić, i nie tylko jego/ powinno się przewietrzyć mławską prokuraturę, nie takie tajemnice są odkrywane i wyjaśniane w Polsce, ale w Mlawie tajemnice pozostają na zawsze tajemnicami, to już 2 przypadek z terenu miasta i powiatu nie wyjaśniony, bo prokurator MOLENDA zna tylko jedną formułkę UMORZENIE Z POWODU BRAKU ZNAMION PRZESTĘPSTWA, a nie zna formuły żeby za wszelką cenę dochodzić do prawdy, zwlaszcza wtedy kiedy dotyczy to ludzkich szczątków zadaje po raz kolejny pytanie ?- co stało się ze szczątkami ludzkimi znalezionymi na zapleczu starej Mławskiej poczty, uważam że nie udolnośc Mławskiej Prokuratury i tego specjalisty z tytułem Profesora jest porażająca, i swiadczy o zbyt malej wiedzy .

Czesław
Czesław
5 lata temu
Reply to  z bliska

Człowieku, aby pisać to należy znać ortografię. Twój wpis z uwagi na -jak to się kiedyś mawiało byki ortograficzne-poniżej krytyki. Wietrzenie zacznij od siebie to może wraz ze świeżym powiewem uzyskasz wiedzę o pisowni polskiej.

asd
asd
5 lata temu

komuna… szkoda, że nie chcą tego wyjaśnić

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x