Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Dzierzgowo. Opiekunki i nauczyciele bez wypłaty?


sliderW Dzierzgowie doszło do do sytuacji, że opiekunki w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej nie otrzymały październikowej wypłaty, a wkrótce części wynagrodzeń mogą nie otrzymać nauczyciele, których nadgodziny płatne są na 1. listopada. Na płace w obu placówkach do końca roku potrzeba około 120 tys. złotych. Dlaczego zabrakło pieniędzy na wynagrodzenia?


Nadzwyczajna sesja rady gminy w Dzierzgowie zwołana na wniosek wójta 26 października miała w swoim porządku obrad tylko jeden punkt – zmiany w budżecie. Tych zmian w działach i rozdziałach budżetu było kilkanaście, ale okazało się, że najpilniejszą sprawą była potrzeba zwiększenia budżetu na wynagrodzenia w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej oraz Szkole Podstawowej w Dzierzgowie. Do końca roku zabraknie na wynagrodzenia około 80 tys. w szkole i 43 tys. zł w GOPS.

W przedłożonej radnym uchwale wójt proponował pokrycie niedoboru poprzez przesunięcie środków z zaplanowanych wcześniej zadań, a w przypadku GOPS pozostawienie w budżecie placówki dotacji rządowej w kwocie 24tys. 300 zł na wynagrodzenia asystenta rodziny, które to do czasu wpłynięcia dotacji „pożyczone” były ze środków własnych gminy.

Wyjaśniając przyczyny braku środków na wynagrodzenia w obu placówkach skarbnik Wioletta Kujawa przypomniała, że przy uchwalaniu projektu budżetu na rok 2016 radni podjęli decyzję o zmniejszeniu budżetu przeznaczonego dla szkół.

– W gimnazjum w Dzierzgowie – o 80 tys. zł  i szkół podstawowych w Dzierzgowie i Rzęgnowie – odpowiednio  – o 50 tys. zł i o 30 tysięcy złotych. Wygospodarowane w ten sposób środki przeznaczono na realizację zadań inwestycyjnych – budowę dróg w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. W GOPS-ie brak środków na wynagrodzenia, powstał na skutek nieprzewidzianych okoliczności – zasiłku chorobowego z tytułu ciąży, wprowadzenia zastępstwa na dwóch stanowiskach i zmniejszenia dotacji programu 500+ – wyjaśniała Wioletta Kujawa.

Na rozwiązania proponowane przez wójta w uchwale radni nie wyrazili zgody. Zadziwieni byli przede wszystkim trybem nadzwyczajnym procedowania, a więc bez zwoływania właściwych komisji. Powszechną niezgodę wywołała też propozycja przeznaczenia środków dotacji na asystenta rodziny, które radni po ich powrocie do budżetu zaplanowali przeznaczyć na zadania inwestycyjne. Radnym chodziło przede wszystkim o brak czasu na dokładne zapoznanie się z proponowanymi zmianami.

– To nie jest sprawa na sesję nadzwyczajną. Jest tu za dużo proponowanych zmian. Poza tym, prosiliśmy, a nawet zobowiązaliśmy pana wójta, że wspólnie zastanowimy się nad przeznaczeniem środków „z asystenta rodziny” – mówiła radna Magdalena Nowicka.

Jej stanowisko poparł  przewodniczący komisji rewizyjnej Krzysztof Czerwiński.

– Te zestawienia powinny być przejrzyste. Każda jednostka przecież ma swój budżet. Chcemy, żeby wszystko było jasne i czytelne, a nie prezentowane tylko jako przesunięcie z jednego działu do drugiego – ocenił przedłożony projekt radny.

– Nie zdejmowaliśmy przecież żadnych pieniędzy z GOPS, a okazuje się, że brakuje 20 parę tysięcy na wynagrodzenia. Zdjęliśmy z gimnazjum 80 tys. zl, pani dyrektor twierdziła, że nie będzie problemu, wygospodarowała, w Rzęgnowie mimo że mała szkoła zdjęliśmy 30 tysięcy, w Dzierzgowie zdjęliśmy 50 tysięcy i okazuje się, że brakuje – zdziwiony sytuacją był również przewodniczący rady Jarosław Kowalski.

Zanim jednak radni przegłosowali wniosek przewodniczącego komisji rewizyjnej Krzysztofa Czerwińskiego o rozpatrzenie zmian zaproponowanych w uchwale na posiedzeniu w trybie zwykłym, radna Magdalena Nowicka zgłosiła wniosek o przesunięcie kwoty dotacji wynagrodzeń asystenta rodziny w wys. 24 tys. 300 zł na zadania inwestycyjne w ramach PROW. Wniosek ten radni przegłosowali jednogłośnie, podobnie jak kolejny, zgłoszony przez radnego Czerwińskiego o rozpatrzenie projektu zmian w budżecie w trybie zwyczajnym. Wiadomo jednak, że takie posiedzenie nie może się odbyć w najbliższym czasie, ze względów statutowych procedur. Związane ręce ma również wójt, któremu rada gminy nie udzieliła w tym roku upoważnienia do samodzielnego przesuwania środków między działami budżetu.

Czy opiekunki i nauczyciele otrzymają wynagrodzenia na czas?

– Ja przygotuję listy do wypłaty. Ale to zostawiam już do decyzji kierowników jednostek – jeśli kierownik przyjdzie i podpisze tę listę, to jest to dla mnie dyspozycja wypłaty, może tak zrobić, ale wtedy przekroczy budżet, naruszy dyscyplinę finansów publicznych. Jedynym wyjściem jest ciąć wydatki gdzieś w innej jednostce i przesunąć w ramach bieżących wydatków – komentuje sytuację skarbnik Wioletta Kujawa.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
35 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
aron
aron
6 lata temu

Jakby co to kasa za sesje to – dieta,
a po co sie pchaja radni?
Dla kasy – oczywiscie. To nie sa wcale grosze.
Niech radni nie dostaja, zobaczylibyscie wtedy, kto by startowal.

admin
Admin
6 lata temu

W związku z zaistniałą sytuacją prosimy o niewpisywanie dalszych komentarzy pod artykułem.

...
...
6 lata temu

To nie internautów wina ze wójt nie zyje. Szkoda bo byl dobry człowiekiem a ze rządzić nie potrafił to już inna sprawa. Zycie ma się jedno a zdrowie jest najważniejsze i o tym trzeba pamiętać. ..

POLAK..
POLAK..
6 lata temu

właśnie! Dajcie już spokój!!! ..do czego doprowadziło te ,,Wasze,, dochodzenie do prawdy!!ZNISZCZYLIŚCIE CZŁOWIEKA!! PYTANIE DO RADNYCH-CZY JESTEŚCIE Z TEGO DUMNI?

elo
elo
6 lata temu

dajcie już spokój ….

Zdegustowany
Zdegustowany
6 lata temu

Do czego się jeszcze posuniecie drodzy internauci? – wójt nie żyje, a więc?

Zdegustowany mieszkaniec
Zdegustowany mieszkaniec
6 lata temu

Może nadszedł już czas żeby ktoś w końcu zainteresował się całym tym bałaganem, samowolka rządzi ten kto wcześniej wstaje a efekty widoczne gołym okiem. Do czego ludzie na niewłaściwych „stanowiskach” są w stanie się jeszcze posunąć?

Robin Hood
Robin Hood
6 lata temu

Czy to prawda ze nauczyciele dzierzgowskiej podstawówki nie dostali wypłaty na 1-szego? Gdzie są władze gminy oraz państwo radni? Ale co się dziwić,co można było uradzić w ciągu piętnastominutowej sesji za którą kasę się zgarnęło!!!!!!

Rob
Rob
6 lata temu
Reply to  Robin Hood

Ale kasa za sesje to grosze i śmieszne czepianie…

obserwator
obserwator
6 lata temu

Jak zwykle najbardziej ucierpią niewinni pracujący ludzie .
Kierownictwo to wypłaty ma już na kontach i śmieją się wszyscy z tych co nie mają nic do gadania . Panowie radni wy jesteście dla wszystkich i obiektywnie patrzcie na problem, kto stanie za pracownikiem,i będzie go bronił ? , tylko przy wyborach jest potrzebny !!!!!!!!!!

Mały
Mały
6 lata temu
Reply to  obserwator

wydaje mi się ze masz słaby wzrok obserwatorze!!!!! jak chcesz kto dopowiada za ten cały bałagan wystarczy popatrzeć w stronę ug Dzierzgowo.
Jakim prawem niewinni ludzie nie dostali wynagrodzenia za to powinien ktoś odpowiedzieć „głowo”.

Związane ręce ma również wójt
Związane ręce ma również wójt
6 lata temu

słuszne twierdzenie tylko przyczyna jedna. To związanie wynika zapewne z nadmiernej ilości zażywania syropów różnego rodzaju. „dlatego mu się tak trzęsą”

ewa
ewa
6 lata temu

w tej gminie niema w co brząknąć? wójt alk…….. skarbnik nie doucz……..

ktoś
ktoś
6 lata temu

..o tym ze zabraknie na wypłaty dla nauczycieli to radni wiedzieli już dużo wcześniej..:)..więc niech nie udają dziś zdziwionych!! niektórzy Radni mają za długie języki!! 🙁

Zdegustowany mieszkaniec
Zdegustowany mieszkaniec
6 lata temu
Reply to  ktoś

Tylko dlaczego NIKT nie raczył uświadomić nauczycieli o tym że zostaną bez środków do życia, wręcz zostali zapewniani że wypłaty mają zagwarantowane?!!! Współczuję pracować w takich warunkach! Życzę wytrwałości!

Oj
Oj
6 lata temu

Same bzdury, kłamliwe i pokrętne wypowiedzi. O co innego tutaj chodzi. No państwo radni napiszcie prawdę!!!

rrrrr
rrrrr
6 lata temu
Reply to  Oj

… A o co chodzi ???? Jeżeli znasz inną prawdę to napisz… Chętnie po czytamy jak się domyślam kolejne zaprzeczanie przez ciebie faktom

Suwenirek
Suwenirek
6 lata temu
Reply to  Oj

Oj czyżby tobie tez Wójt kupował opony? napisz prawdę

Oj
Oj
6 lata temu
Reply to  Suwenirek

A od czego masz nick „Suwenirek”?

Suwenirek
Suwenirek
6 lata temu
Reply to  Oj

ja oczekuje prawdy od ciebie demontującej pokrętne i kłamliwe wypowiedzi. no oj napisz prawdę!!! A nik czy nick ta jest dobra myśl!!!
Może wyjdzie kto lub co zapyla na nowiuśkiej oponce za gminne kase.

Ktoś
Ktoś
6 lata temu

Hahaha. Wójt nie planuje budżetu. To złośliwość radnych.

ODP ktoś
ODP ktoś
6 lata temu
Reply to  Ktoś

Co za bzdura w ogóle nie masz pojecia w kwestii ogólnie pojmowanego samorządu. Autorem każdego projektu budżetu jest organ wykonawczy , w przypadku gminy – wójt .

code
code
6 lata temu
Reply to  Ktoś

ktoś jest niedouczony albo takiego udaje – brednie

sąsiad
sąsiad
6 lata temu

Nasów mi się myśl jak ten pan zaplanował sobie ze w październiku już zabraknie kasy na wypłaty? A co do konca roku?
Jak pan może wzbudzać takie razonce nastroje w społeczeństwie
Nauczyciele to kwiat dzierzgowskiej inteligencji!!!

xyz
xyz
6 lata temu
Reply to  sąsiad

A mi się wydaje a nawet jestem przekonany ze oprócz wójta za finanse odpowiedzialny jest skarbnik więc czym ta pani się zajmuje a może nie zdąża biedna bo w koncu zaczyna prace podobno około 9 …

sąsiad
sąsiad
6 lata temu

ale wy tam macie wójta!!! To jest zyciowy nieu…….nik. Logika zycia to jest taka ktos kto zrujnował własny biznes to i poradzi sobie ze zrujnowaniem gminy. zatrzymajcie tą ekspansje póki jeszcze nie jest zapoźno — jak można doprowadzić by zabrakło na pensje dla nauczycieli.

rodzic
rodzic
6 lata temu

referendum to jedyny sposób aby pozbyć się tego wrzodu. Czy wy nie widzicie co się wokół nas dzieje? Nawet dzieci w szkole juz o tym mówią jaki mają autorytet w lokalnym włodarzu.

rodzic 2
rodzic 2
6 lata temu
Reply to  rodzic

… No po dniu chłopaka słyszałam od dziecka jaka woń się roznosiła po szkole ale po dniu nauczyciela to już szczyt wszystkiego ledwo siedział a wypowiedź a raczej bełkot nie do zrozumienia … Gdzie do dzieci w takim stanie ,czy ten człowiek nie ma samokryktyki żeby na różnego rodzaju uroczystości przychodzić wiecznie pijanym!

bolek
bolek
6 lata temu

Czy to prawda ze w Dzierzgowie od 3 tygodni trwa zabawa 🙂 gdzie jest wójt )-:

Emil
Emil
6 lata temu
Reply to  bolek

Może na detoksie

janek
janek
6 lata temu

a coz to za piekna Pani

bury
bury
6 lata temu

a na diety radnych wystarczy do końca roku?

obserwator
obserwator
6 lata temu
Reply to  bury

RADNI TO DIETY OBNIZYLI SOBIE I PRZEWODNICZĄCEMU
A W UG I GOPS POCZYNIONE ZOSTAŁY KOLOSALNE PODWYSZKI
EFEKT — brak środków na wynagrodzenia

Nick
Nick
6 lata temu

Ale na cole jest.

ciocia
ciocia
6 lata temu
Reply to  Nick

jest nawet z wkładko dla co poniektórych 

35
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x