Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Przedszkole Mały Żaczek ACK Mława nabór na rok 2017/2018
Logo

Dzierzgowo. Opiekunki i nauczyciele bez wypłaty?


sliderW Dzierzgowie doszło do do sytuacji, że opiekunki w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej nie otrzymały październikowej wypłaty, a wkrótce części wynagrodzeń mogą nie otrzymać nauczyciele, których nadgodziny płatne są na 1. listopada. Na płace w obu placówkach do końca roku potrzeba około 120 tys. złotych. Dlaczego zabrakło pieniędzy na wynagrodzenia?

KSP Mława nabór

Nadzwyczajna sesja rady gminy w Dzierzgowie zwołana na wniosek wójta 26 października miała w swoim porządku obrad tylko jeden punkt – zmiany w budżecie. Tych zmian w działach i rozdziałach budżetu było kilkanaście, ale okazało się, że najpilniejszą sprawą była potrzeba zwiększenia budżetu na wynagrodzenia w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej oraz Szkole Podstawowej w Dzierzgowie. Do końca roku zabraknie na wynagrodzenia około 80 tys. w szkole i 43 tys. zł w GOPS.

W przedłożonej radnym uchwale wójt proponował pokrycie niedoboru poprzez przesunięcie środków z zaplanowanych wcześniej zadań, a w przypadku GOPS pozostawienie w budżecie placówki dotacji rządowej w kwocie 24tys. 300 zł na wynagrodzenia asystenta rodziny, które to do czasu wpłynięcia dotacji „pożyczone” były ze środków własnych gminy.

Wyjaśniając przyczyny braku środków na wynagrodzenia w obu placówkach skarbnik Wioletta Kujawa przypomniała, że przy uchwalaniu projektu budżetu na rok 2016 radni podjęli decyzję o zmniejszeniu budżetu przeznaczonego dla szkół.

– W gimnazjum w Dzierzgowie – o 80 tys. zł  i szkół podstawowych w Dzierzgowie i Rzęgnowie – odpowiednio  – o 50 tys. zł i o 30 tysięcy złotych. Wygospodarowane w ten sposób środki przeznaczono na realizację zadań inwestycyjnych – budowę dróg w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. W GOPS-ie brak środków na wynagrodzenia, powstał na skutek nieprzewidzianych okoliczności – zasiłku chorobowego z tytułu ciąży, wprowadzenia zastępstwa na dwóch stanowiskach i zmniejszenia dotacji programu 500+ – wyjaśniała Wioletta Kujawa.

Na rozwiązania proponowane przez wójta w uchwale radni nie wyrazili zgody. Zadziwieni byli przede wszystkim trybem nadzwyczajnym procedowania, a więc bez zwoływania właściwych komisji. Powszechną niezgodę wywołała też propozycja przeznaczenia środków dotacji na asystenta rodziny, które radni po ich powrocie do budżetu zaplanowali przeznaczyć na zadania inwestycyjne. Radnym chodziło przede wszystkim o brak czasu na dokładne zapoznanie się z proponowanymi zmianami.

– To nie jest sprawa na sesję nadzwyczajną. Jest tu za dużo proponowanych zmian. Poza tym, prosiliśmy, a nawet zobowiązaliśmy pana wójta, że wspólnie zastanowimy się nad przeznaczeniem środków „z asystenta rodziny” – mówiła radna Magdalena Nowicka.

Jej stanowisko poparł  przewodniczący komisji rewizyjnej Krzysztof Czerwiński.

– Te zestawienia powinny być przejrzyste. Każda jednostka przecież ma swój budżet. Chcemy, żeby wszystko było jasne i czytelne, a nie prezentowane tylko jako przesunięcie z jednego działu do drugiego – ocenił przedłożony projekt radny.

– Nie zdejmowaliśmy przecież żadnych pieniędzy z GOPS, a okazuje się, że brakuje 20 parę tysięcy na wynagrodzenia. Zdjęliśmy z gimnazjum 80 tys. zl, pani dyrektor twierdziła, że nie będzie problemu, wygospodarowała, w Rzęgnowie mimo że mała szkoła zdjęliśmy 30 tysięcy, w Dzierzgowie zdjęliśmy 50 tysięcy i okazuje się, że brakuje – zdziwiony sytuacją był również przewodniczący rady Jarosław Kowalski.

Zanim jednak radni przegłosowali wniosek przewodniczącego komisji rewizyjnej Krzysztofa Czerwińskiego o rozpatrzenie zmian zaproponowanych w uchwale na posiedzeniu w trybie zwykłym, radna Magdalena Nowicka zgłosiła wniosek o przesunięcie kwoty dotacji wynagrodzeń asystenta rodziny w wys. 24 tys. 300 zł na zadania inwestycyjne w ramach PROW. Wniosek ten radni przegłosowali jednogłośnie, podobnie jak kolejny, zgłoszony przez radnego Czerwińskiego o rozpatrzenie projektu zmian w budżecie w trybie zwyczajnym. Wiadomo jednak, że takie posiedzenie nie może się odbyć w najbliższym czasie, ze względów statutowych procedur. Związane ręce ma również wójt, któremu rada gminy nie udzieliła w tym roku upoważnienia do samodzielnego przesuwania środków między działami budżetu.

Czy opiekunki i nauczyciele otrzymają wynagrodzenia na czas?

– Ja przygotuję listy do wypłaty. Ale to zostawiam już do decyzji kierowników jednostek – jeśli kierownik przyjdzie i podpisze tę listę, to jest to dla mnie dyspozycja wypłaty, może tak zrobić, ale wtedy przekroczy budżet, naruszy dyscyplinę finansów publicznych. Jedynym wyjściem jest ciąć wydatki gdzieś w innej jednostce i przesunąć w ramach bieżących wydatków – komentuje sytuację skarbnik Wioletta Kujawa.

JK

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

35 - liczba komentarzy w artykule "Dzierzgowo. Opiekunki i nauczyciele bez wypłaty?"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
aron
Gość

Jakby co to kasa za sesje to – dieta,
a po co sie pchaja radni?
Dla kasy – oczywiscie. To nie sa wcale grosze.
Niech radni nie dostaja, zobaczylibyscie wtedy, kto by startowal.

admin
Admin

W związku z zaistniałą sytuacją prosimy o niewpisywanie dalszych komentarzy pod artykułem.

...
Gość

To nie internautów wina ze wójt nie zyje. Szkoda bo byl dobry człowiekiem a ze rządzić nie potrafił to już inna sprawa. Zycie ma się jedno a zdrowie jest najważniejsze i o tym trzeba pamiętać. ..

POLAK..
Gość

właśnie! Dajcie już spokój!!! ..do czego doprowadziło te ,,Wasze,, dochodzenie do prawdy!!ZNISZCZYLIŚCIE CZŁOWIEKA!! PYTANIE DO RADNYCH-CZY JESTEŚCIE Z TEGO DUMNI?

elo
Gość

dajcie już spokój ….

wpDiscuz