Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Strzeżmy się oszustów


14568106_782176131922058_3903255192963336755_nPomimo policyjnych apeli i ostrzeżeń, złodziejom działającym prostą metoda na tzw. „policjanta” czy „wnuczka” wciąż udaje się okradać starsze osoby. Dlatego warto przypomnieć jak działają przestępcy, okradający starsze osoby.


Złodzieje działający metodą na tzw. policjanta, poszukują swojej potencjalnej ofiary, posługując się często po prostu książką telefoniczną. Wybierają imiona abonentów, które wskazywać mogą na seniora i dzwonią opowiadając historyjkę o prowadzonym postępowaniu, dotyczącym oszustów. Najczęściej chwilę wcześniej starsza osoba odbiera telefon od „wnuczka”, który opowiada o wypadku i konieczności zapłacenia odszkodowania ofiarom zdarzenia. Następnie dzwoni  osoba podające się za policjanta i prosi starszą osobę o pomoc w zatrzymaniu oszusta. Poleca seniorowi przekazanie pieniędzy  poprzez  pozostawienie ich np. w koszu na śmieci. Uprzedza, że po zakończeniu „akcji”, pieniądze zostaną seniorowi zwrócone. Jak łatwo się domyśleć, oszust nigdy więcej nie kontaktuje się ze swoją ofiarą.

Udanych kradzieży pieniędzy, dokonywanych przez oszustów, podających się za wnuczka lub policjanta jest coraz mniej. Seniorzy znając sposoby działania przestępców coraz skuteczniej potrafią uchronić się przed niebezpieczeństwem. Mimo to sprawcy oszustw nie rezygnują z prób okradania starszych osób. Pamiętajmy, że oszust może zadzwonić w każdej chwili, dlatego warto ostrzec bliskie, starsze osoby.  Policja apeluje o ostrożność i przypomina:

NIE WPUSZCZAJ OBCEJ OSOBY DO MIESZKANIA

NIE PRZECHOWUJ W DOMU DUŻEJ ILOŚCI GOTÓWKI LUB KOSZTOWNOŚCI

NIE UFAJ NIEZNAJOMYM

NIE PRZEKAZUJ PIENIĘDZY NIEZNAJOMEJ OSOBIE

JEŚLI ZADZWONIŁ DO CIEBIE OSZUST – POWIADOM POLICJĘ

JEŚLI PADŁEŚ OFIARĄ KRADZIEŻY LUB OSZUSTWA – NATYCHMIAST POWIADOM POLICJĘ

JEŚLI KTOŚ W ROZMOWIE TELEFONICZNEJ PODAJE SIĘ ZA POLICJANTA I PROSI O PRZEKAZANIE PIENIĘDZY – BĄDŹ PEWNY, ŻE DZWONI DO  CIEBIE  OSZUST. POLICJA NIE POSŁUGUJE SIĘ TAKIMI SPOSOBAMI DZIAŁANIA!

źródło: KPP Mława

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x