Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Ubyło drzew na starym cmentarzu


sliderNa cmentarzu przy kościele św. Wawrzyńca trwają prace związane z usunięciem kilku starych drzew tam rosnących. Przy kilku innych wykonane będą zabiegi pielęgnacyjne. Usunięcie drzew tak, by nie uszkodzić grobów i pomników wymaga użycia specjalnych środków i sposobów. Powyższe działania prowadzone są za zgodą Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.


Usuwanie drzew to również efekt próśb kierowanych do proboszcza parafii św. Stanisława BM przez osoby skarżące się na zanieczyszczanie cmentarza ptasimi odchodami głównie ptaków krukowatych, które z upodobaniem przesiadują między innymi na drzewach rosnących na cmentarzu.

– Corocznie usuwamy z cmentarza kilka drzew. Te działania zawsze poprzedza dość skomplikowana procedura uzyskania zgody konserwatora zabytków i pozwolenia na wycięcie. Pracownik konserwatora zabytków przyjeżdża na miejsce i ocenia zasadność złożonego wniosku, potem wydaje zgodę, bądź nie. Rozumiem uciążliwości dla osób, które zmuszone są często usuwać z pomników zanieczyszczenia. Z drugiej jednak strony nie chcemy pozbawić cmentarza jego zabytkowego wyglądu, który nadają mu między innymi stare drzewa.  Po ich usunięciu zachęcam zawsze, aby nasadzać przy grobach np. niską zieleń, cmentarz nie powinien być betonową pustynią – wyjaśnia ks.Ryszard Kamiński proboszcz parafii św. Stanisława BM.

– Zalegające na pomnikach, ścieżkach i schodach odchody są przyczyną bardzo groźnych chorób takich jak robaczyce, borelioza, gruźlica ptasia, salmonelloza, wszy, pluskwy, pchły … Depczemy po tych odchodach, roznosząc je po swoich domach. Sprzątanie pomników także naraża nas na bezpośrednią styczność z odchodami, a sprzątamy je codziennie. Opisana sytuacja trwa od wielu lat, nie interesuje się nią sanepid ani Wydział Zdrowia Urzędu Miasta – między innymi takie argumenty podnosili mieszkańcy w piśmie kierowanym do proboszcza, przesłanym również do urzędu miasta, starostwa, sanepidu i naszej redakcji.

JK

2016-10-15-09-51-06 2016-10-15-09-53-34 2016-10-15-09-55-45 2016-10-15-09-56-14

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
ramzes
ramzes
5 lata temu

Skoro ks. proboszcz z konserwatorem zabytków tak stara się o „zabytkowy wygląd cmentarza” to dlaczego nie zwracają kosztów naprawy uszkodzonych grobów przez te drzewa i gałęzie? Ksiądz proboszcz za darmo nie odprawia ani pogrzebu, administracja i zakład pogrzebowy bierze swoją dolę a konserwator zabytków sądzę że także ma jakiś budżet na działalność i jakoś nie interesuje ich uszkodzony nagrobek ludzi, których być może nie stać na taką naprawę. W parku usuwano stare drzewa ze względu na niebezpieczeństwo jakie stwarzają a na cmentarzu to nie? Te drzewa są równie stare co w parku, wysokie i każda wichura powoduje nie tylko bałagan ale i uszkodzenia. W parku władze miasta podobno bali się że spadający konar może kogoś zranić, zabić itd. a na cmentarzu nie? Chociaż tam poniekąd jest lepsza sytuacja bo pogrzeb na miejscu może się odbyć.

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x