Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Ośrodek Szkolno – Wychowawczy z półwieczną tradycją


sliderSpecjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Janusza Korczaka w Mławie w środę 12 października obchodził 50 – lecie powstania. Z tej okazji na wspólne świętowanie okrągłego jubileuszu Ośrodek zaprosił uczniów i rodziców, absolwentów, a także gości: władze samorządowe województwa, powiatu i miasta, radnych, kierowników powiatowych, miejskich i gminnych jednostek organizacyjnych oraz przyjaciół placówki. Jubileusz był także okazją do oficjalnego przecięcia wstęgi w wyremontowanym i adaptowanym na pracownie szkolne i specjalistyczne gabinety poddaszu budynku szkolnego.


Po oficjalnej części uroczystości przedszkolaki, uczniowie klas podstawowych i gimnazjalnych, najstarsi uczniowie klas zawodowych, a także nauczyciele Ośrodka wystąpili w prezentacjach artystycznych. Najmłodsi zatańczyli taniec country, a nieco starsi poleczkę. Widzom bardzo spodobał się również  barwny i dynamiczny układ taneczny zatytułowany „Tęcza”. Zabawnym akcentem kończącym część artystyczną była inscenizacja wiersza „Rzepka” Juliana Tuwima, w wykonaniu uczniów i nauczycieli Ośrodka.

O historii placówki opowiedziała emerytowana nauczycielka Ośrodka Małgorzata Sztando, przytaczając kilka spośród licznych zabawnych zdarzeń i przygód jakie zapisały się w pamięci nauczycieli tam pracujących. Podkreślała, że szkoła to nie tylko budynek, ale najważniejsi są ludzie.

– Nasza szkoła nigdy nie była jedynie miejscem czy instytucją, ale rodziną stworzoną przez pokolenia zarówno uczniów, ich rodziców, nauczycieli, pracowników niepedagogicznych, którzy oddali temu serce i swoje umiejętności, entuzjazm. Bo zbudować szkołę to nie wszystko. Trzeba jeszcze stworzyć w niej dom i spowodować by on miał w sobie duszę. A nasza szkoła była i jest takim wspólnym przedsięwzięciem i wspólnym domem – mówiła Małgorzata Sztando.

Protoplastą Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego był Państwowy Zakład Wychowawczy mieszczący się przy ul. Kościuszki 16, który został powołany do życia 1 września 1967 roku. W placówce objęto nauczaniem i opieką dzieci uznawane dotychczas za niezdolne do nauki.

Zajęcia lekcyjne oraz wychowawcze odbywały się w budynkach internatu byłego Liceum Pedagogicznego. Pomimo trudnych warunków naukę szkolną w roku 1967 rozpoczęło 85 uczniów. Kadrę pedagogiczną stanowiło wówczas zaledwie 10 nauczycieli i wychowawców. Placówka z każdym rokiem cieszyła się coraz to większym zainteresowaniem władz oświatowych. Systematycznie wzrastała też liczba wychowanków. W roku 1975 do placówki uczęszczało już 199 uczniów, a w roku 1977 utworzono pierwsze klasy zawodowe, w których uczyli się absolwenci Zakładu oraz innych szkół specjalnych. Po jedenastu latach funkcjonowania (z dniem 1. stycznia 1978 roku), decyzją Kuratorium Oświaty i Wychowania w Ciechanowie, placówka została przekształcona w Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy

W kwietniu 1978r., podczas uroczystości jubileuszu X-lecia działalności placówki, Ośrodek otrzymał imię Janusza  Korczaka  oraz  sztandar, ufundowany  przez  Spółdzielnię Inwalidów w Mławie. Dziś Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy jest nowoczesną placówką, obejmującą kształceniem dzieci i młodzież z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym, znacznym i głębokim, dzieci z zaburzeniami i ze spektrum autyzmu, oraz niepełnosprawnościami sprzężonymi. Oferuje wiele atrakcyjnych zajęć dydaktycznych, wychowawczych, opiekuńczych i specjalistycznych.

JK

« 1 z 4 »
Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
As
As
5 lata temu

A gdzie to ostatnio bywa pan miłościwie panujący starosta? nie ma go na żadnej uroczystości? czyżby chory i się leczy?

wrażliwa
wrażliwa
5 lata temu

Panie skarbnik, uważaj Pan, żeby kolega palca nie uciął nożycami. Bardzo nieostrożnie mieć nadmierne zaufanie

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x