Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Plbiscyt Najlepszy Radny Miasta Mława bieżącej kadencji
Logo

Najniższe wynagrodzenia oferuje branża elektroniczna i handlowa


slider-zeranskiSpada bezrobocia w powiecie mławskim. Według statystyk Powiatowego Urzędu Pracy na koniec sierpnia 2016 r. osiągnęła ona historycznie niski poziom 10,3 proc. Oznacza to, że obecnie zarejestrowanych pozostaje nieco ponad 3000 osób.

KSP Mława nabór

 – To najniższa stopa bezrobocia jaką osiągnęliśmy. W urzędzie pracy na koniec września zarejestrowanych pozostaje 3007 osób, z tego 1664 kobiety. W samym 2016 roku w 2016 stopa bezrobocia spadła o 2,3 %. Oznacza to, że około 800 osób podjęło w tym czasie pracę – mówi Witold Żerański dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Mławie.

Nie wszystkie statystyki dają jednak powody do zadowolenia. Zmieniła się struktura osób bezrobotnych zarejestrowanych w PUP. Ponad 40 proc. osób zarejestrowanych są to osoby bez zawodu. Spośród nich 26,5 proc. posiada wykształcenie gimnazjalne i niższe, 14,2 proc. wykształcenie średnie, ale bez wyuczonego zawodu. Ponad 10 proc. to absolwenci szkół wyższych, dla których jest niewiele ofert pracy, nie ma ich praktycznie wcale dla absolwentów kierunków humanistycznych, za to są oferty pracy dla absolwentów kierunków politechnicznych.

– W roku 2016 w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym obserwujemy duży rozwój na terenie powiatu, ofert pracy jest prawie 700 więcej, na koniec września było ich 2829, w tym zrealizowano już 2226. Od połowy sierpnia tego roku mamy duży ruch zatrudnieniowy w firmach branży elektronicznej, związany z rozwojem LG. Branża złożyła zapotrzebowanie na 380 stanowisk pracy. PUP przedstawił propozycje 1220 osobom. Z tego 474 osoby otrzymały skierowania do tych firm. Tak niski procent podjęcia uwarunkowany jest głównie brakiem możliwości dojazdu na 3 zmiany oraz wcześniejszą współpracą z branżą elektroniczną – mówi Witold Żerański.

– Wśród osób bezrobotnych zarejestrowanych w PUP prawie 57 % to mieszkańcy wsi, brak dojazdu utrudnia im podjęcie pracy. Ostatnio mławski PKS zawiesił kolejne połączenia, ludzie ze Szreńska, Radzanowa chcieliby pracować, ale brak dojazdu nie daje im tej  możliwości – dodaje dyrektor.

Na mławskim rynku pracy powoli kształtuje się trend podnoszenia wynagrodzeń. Z analizy ofert pracy składanych do urzędu wynika, że najniższe wynagrodzenia (najniższą krajową) oferuje zatrudnianym pracownikom branża elektroniczna oraz handlowa.

– Obecnie pracodawcy chcą pozyskać pracownika oferują już wyższe wynagrodzenia niż minimalne, jedynie branża elektroniczna i handlowa nadal oferuje to najniższe. Na przykład oferty WIPASZ-u . to ok. 2200, w CEDROBIE oferują nawet 3300 zł. – przedstawia oferty pracy dyrektor Żerański.

Na potrzeby branży elektronicznej urząd pracy regularnie organizuje giełdy pracy z udziałem przedstawicieli zainteresowanych firm.

– Oprócz giełd pracy planujemy organizację w dniu 20 października targów pracy w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy. Są już zainteresowane firmy, zachęcam więc wszystkie osoby bezrobotne i poszukujące pracy do udziału w targach. Odbędą się one 20 października w sali 206 w godzinach 10 – 13 – mówi dyrektor Witold Żerański.

JK

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

3 - liczba komentarzy w artykule "Najniższe wynagrodzenia oferuje branża elektroniczna i handlowa"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
xxx
Gość

Myślicie że na kasie są lepsze zarobki? Wynagrodzenie takie same, praca również ciężka bywa a na dodatek popędzają by szybciej obsługiwać klientów. Wiem że cos robić w życiu trzeba ale każdy jest tylko człowiekiem i należy mu się także jakieś poszanowanie.

Byla pracownica kerfura
Gość

Nie tylko na wykladaniu towaru jest taka stawka.ja pracowalam na dziale miesnym tez mialam 7 zl.pracy bardzo duzo i to ciężkiej. Robilam to samo co panie zatrudnione przez kerfur albo i jeszcze wiecej bo zawsze sie wysluguja tymi na zlecenie.i one mialy najnizsza a ja polowe najnizszej.niepolecam tam pracy

Byly pracownik kerfura
Gość

A w kerfurze na wykladaniu towaru 7 zl na godzine i umowa zlecenie.

wpDiscuz