Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Przedszkole Mały Żaczek ACK Mława nabór na rok 2017/2018
Logo

Taka wystawa w Mławie jest po raz pierwszy 


slider„Sport w Mławie – historia i współczesność” – taką wystawę od 8 października można oglądać w Muzeum Ziemi Zawkrzeńskiej. Organizatorzy zaprezentowali na niej mnóstwo ciekawostek oraz oryginalnych dokumentów i eksponatów, pochodzących zarówno ze zbiorów Archiwum Państwowego w Warszawie Oddział w Mławie, ale przede wszystkim ze zbiorów prywatnych grupy mławskich działaczy sportowych.

KSP Mława nabór

Można tu wymienić przede wszystkim trofea, zdjęcia i dyplomy mławskich sportowców poczynając od okresu przedwojennego, a kończąc na rękawicach bokserskich z certyfikatem oryginalności – co prawda nie związanego z Mławą, ale znanego na całym świecie boksera Muhammada Alego.

Zebranym z okazji otwarcia wystawy gościom o zgromadzonych pamiątkach i eksponatach opowiedział jej inicjator Janusz Grochowski. W zebranych na wystawie materiałach, wśród najstarszych znalazły się zdjęcia i dyplomy z okresu międzywojennego dokumentujące osiągnięcia sportowe mławskich cyklistów, klubu „Sokół” oraz futbolistów „Mławianki”.

Znaczną część ekspozycji stanowią różnego rodzaju trofea klubów i sportowców już nam współczesnych, jak Mirosława Karwińskego – mistrza świata w kick boxingu z 1997 r., Michała Łukasiaka – mistrza Polski seniorów w skoku w dal z 2004 r, tenisistów –  Agaty Cioroch, Angeliki Sobieckiej, Wojciecha Chocholskiego i Janusza Dębskiego, judoków – Piotra Karolkowskiego i Piotra Musiała; Jacka Piaseckiego – medalisty mistrzostw świata i Europy juniorów w windsurfingu, biegaczy – Edwarda Staniszewskiego, Henryka Kuciejczyka i Alferda Jóźwiaka oraz sprinterki  Olgi Pietrzak. Wśród klubowych pamiątek możemy zobaczyć trofea MKS-u Mława, Ogniska TKKF-u „ Relax”, „Zawkrza Mława”, „Płetwala” i Klubu Strzelectwa Sportowego „Kaliber”.

Ciekawostką wystawy jest rower, na którym w latach przedwojennych ścigał się czołowy mławski kolarz Zenon Kamiński.

Wystawę zwiedzać można do 31 grudnia 2016 r.

RK

« 1 z 2 »
Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

1 Komentarz w artykule "Taka wystawa w Mławie jest po raz pierwszy "

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
Kolec
Gość

Bardzo ciekawa wystawa, polecam

wpDiscuz