Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Nowoczesne technologie. Drony nie tylko do zabawy


sliderChyba już każdy wie czym jest dron. W ostatnich latach urządzenia te bez wątpienia stały się bardzo popularne i znajdują coraz więcej zastosowań.


Większości z nas kojarzy głownie komercyjne zastosowanie dronów. Możliwość robienia zdjęć z góry  jest coraz bardziej popularna chociażby na weselach oraz imprezach masowych. Jest to ciekawa forma dokumentowania takich wydarzeń, bo jak inaczej na jednym zdjęciu zmieścić wszystkich uczestników. Filmy nagrywane dronem często też wykorzystywane są do tworzenia różnego rodzaju spotów reklamowych oraz filmów promujących dany region. Bez wątpienia jest to atrakcyjna forma przekazu.

Jednak bezzałogowe statki powietrzne (drony to jedynie nazwa potoczna) mają znacznie więcej zastosowań. Oczywiście istotna jest jakość takiego sprzętu. Do wykonania zdjęć na przyjęciach lub małych koncertach z pewnością wystarczy dron z „niższej półki”. Natomiast jeśli chodzi o inne zastosowania, zdecydowanie lepiej jest zainwestować w sprzęt profesjonalny, który da nam więcej możliwości i będzie bardziej trwały. Takim dronem można sterować poza zasiągiem wzroku, co zwiększa obszar monitorowania (nawet do 50 km).

Samoloty bezzałogowe coraz częściej wykorzystywane są przez służby ratownicze. Zastosowanie dronów jako urządzeń monitorujących jest doskonałym rozwiązaniem m.in. przy poszukiwaniu osób. Widok z góry umożliwia sprawdzenie większego obszaru w krótszym czasie, dodatkowo samoloty wyposażone są w kamery termowizyjne, które pomogą w poszukiwaniach także w nocy. Jest to o wiele tańsza forma niż konieczność angażowania np. helikoptera wraz z załogą. Użycie takich kamer w samolotach bezzałogowych może być również pomocne w lokalizacji źródła ciepła i tym samym służyć, jako ochrona przeciwpożarowa lasów i nie tylko. Można również szybko ocenić skalę zagrożenia oraz ocenić wielkość szkód.

Drony mogą być przydatne nie tylko służbom ratowniczym, ale również leśnikom oraz rolnikom. Monitoring z góry umożliwia szybsze i dokładniejsze pomiary. Można na bieżąco śledzić zmiany spowodowane warunkami atmosferycznym oraz działalnością człowiek lub zwierzyny. O wiele łatwiejsza staje się również walka z kłusownikami, nielegalną wycinką drzew oraz osobami, które nielegalne wywożą  śmieci. W lasach stosuje się już monitoring, instalowane są kamerki. Jednak taki sprzęt łatwo zlokalizować i skutecznie omijać, o wiele trudniej uniknąć niespodziewanej kontroli dronem. Informacja o takiej możliwości rozniesie się szybko i skutecznie odstraszy osoby, które dopuszczają się takich wykroczeń. Wszelkie nielegalne działania na terenie lasu stają się o wiele bardziej ryzykowne, bo przecież „coś może nade mną latać”. Również w rolnictwie drony okazują się pomocne i coraz częściej wykorzystywane. Co prawda w Polsce jest to bardzo świeża kwestia, ale samoloty bezzałogowe dobrze sprawdzają się przy precyzyjnym oprysku pól, monitorowaniu stanu upraw. Dodatkowo również drony pomogą przy tworzeniu map, pomiarze działek i dokumentowaniu ewentualnych szkód.

Okazuje się, że samoloty bezzałogowe są wykorzystywane również do ściągania zaległych podatków np. niezgłoszone budynki. Według informacji z PAP dnia 27.01.2015 „W latach 2009-2014 katowicki magistrat ściągnął dzięki ortofotomapom dodatkowo 2,3 mln zł podatku od nieruchomości. We Wrocławiu w latach 2013-2014 ujawniono nieprawidłowości w 64 nieruchomościach, co zaowocowało ściągnięciem 1,5 mln zł.”

Profesjonalne samoloty bezzałogowe są jednak dość drogie, również szkolenia na pilotów wymagają sporych funduszy. Aby móc wykorzystywać drony w wyżej wymienionych okolicznościach, konieczne są uprawnienia (UAVO), VLOS loty w zasięgu wzroku oraz BVLOS loty poza zasięgiem wzroku. Powstaje jednak coraz więcej firm zajmujących się świadczeniem usług w  zakresie obsługi i udostępniania sprzętu.

Warto pamiętać, że postęp technologiczny to nie tylko „nowe zabawki”, ale również nowe możliwości. W przypadków dronów, szansa na usprawnienie działań człowieka w zakresie ochrony i ratowania życia, ale również dbania o przyrodę i zabezpieczenie mienia.

Kamila Józefowicz

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
2 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
torki
torki
5 lata temu

też popieram taką formę dla Straży zdecydowanie dla całego kraju długie lata służyła !!!!

tik-tak
tik-tak
5 lata temu

Super sprzęty,szczególnie do lokalizacji pożaru czy tropienia kłusowników w lasach.Pewnie to duży koszt takiego samolotu z pewnością nieliczni będą mogli sobie pozwolić na takie cacko.A tak wogóle to ciekawy artykuł.

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x