Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Święto Patronów Szkoły w Zespole Szkół Nr 4 w Mławie


sliderO miłości mego kraju niechaj płynie pieśń. I przywoła Króla – Ducha czar,


By o dawnych pokoleniach dzisiaj pamięć nieść, O żołnierzach – braciach z dawnych lat…

                          (frag. Hymnu ZS Nr 4 w Mławie)

Dnia 28 września 2016 r. w Zespole Szkół Nr 4  im. Obrońców Mławy  z Września 1939 r. miała miejsce tradycyjna już  uroczystość ku  czci patronów szkoły. Obchody szkolnego święta uświetnili swoją obecnością członkowie organizacji kombatanckich, funkcjonujących na terenie naszego miasta i powiatu. Młodzież z uwagą i zainteresowaniem wysłuchała informacji ,udzielanych jej  przez ostatnich żyjących świadków historii, „strażników pamięci” naszej wielkiej i małej  ojczyzny .

Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły i odśpiewania hymnu narodowego, następnie głos zabrał  dyrektor  ZS Nr 4 w Mławie Stanisław Matyjasik, który  przypomniał  w swoim przemówieniu  o dramatyzmie wrześniowych wydarzeń 1939-go roku oraz podkreślił obowiązek pamięci  o historii narodu wśród młodego pokolenia .

Szczególnie cenne były dla młodzieży  informacje, których udzielili jej zaproszeni goście , pan Tadeusz  Jasiński, – prezes obwodu mławskiego Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, oraz pan Zygmunt Żerański – prezes Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i  Byłych Więźniów Politycznych. Na zaproszenie szkoły  przybyli także : pan Kazimierz Czaplicki, członek zarządu  Stowarzyszenia Kombatantów Armii Krajowej im. Józefa Piłsudskiego, oraz pani Irena Polakowska , reprezentująca Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej.

Zebrani na uroczystości  z podziwem wysłuchali relacji o aktywnym uczestnictwie naszych sędziwych gości w  różnego rodzaju inicjatywach, mających na celu propagowanie pamięci o bohaterach walk niepodległościowych z okresu II wojny światowej oraz uświadamianie wagi ideałów patriotycznych dla narodu , zmagającego się z agresją najeźdźców,  ale tez budującego sprawiedliwe i szczęśliwe państwo w czasach pokoju.

Miłym akcentem okazało się także wręczenie przez pana Zygmunta Żerańskiego dyplomu uznania za działalność patriotyczną na rzecz regionu  i środowisk kombatanckich  panu Michałowi Nowakowskiemu, nauczycielowi ZS Nr 4.

Kolejnym punktem obchodów była uroczysta akademia, przygotowana przez uczniów „Ekonomika” pod opieką pani Katarzyny Załęskiej – Karbowskiej.  Wsłuchani w słowa patriotycznych pieśni uczestnicy spotkania poddali się nastrojowi zadumy i wzruszenia. Oficjalna  część uroczystości zakończyła się odśpiewaniem hymnu szkoły oraz słowami podziękowania,  które pan dyrektor Stanisław Matyjasik  złożył na ręce gości, nauczycieli oraz uczniów.

Po uroczystym apelu młodzież klas liceum mogła bezpośrednio porozmawiać z zaproszonymi  gośćmi podczas indywidualnych spotkań klasowych.  Nasi goście po raz kolejny podkreślali, jak wiele radości daje im możliwość uczestnictwa w spotkaniach z młodym pokoleniem Polaków. My zaś ze swej strony jesteśmy im bardzo wdzięczni za krzewienie  wiedzy o historii naszej ojczyzny oraz naukę mądrego patriotyzmu.

źródło: ZS nr 4 w Mławie

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x