Cukrzyca to plaga XXI wieku
— 01/06/2022Cukrzyca to plaga XXI wieku, zaliczona przez Światową Organizację Zdrowia obok otyłości, nadciśnienia tętniczego czy chorób nowotworowych, do grupy chorób…
Corocznie w okresie październik – marzec następuje wzrost liczby zdarzeń związanych z pożarami w budynkach mieszkalnych i zatruć tlenkiem węgla pospolicie zwanego CZADEM.
Wiąże się to z tzw. okresem grzewczym w blokach oraz ogrzewaniem domów mieszkalnych. Zdarzenia tego typu powodowane są w szczególności wadami instalacji elektrycznych, ich złym stanem technicznym, jak również niewłaściwą eksploatacją oraz złym stanem urządzeń grzewczych. W związku z powyższym warto zwrócić uwagę na podstawowe zasady bezpieczeństwa, które pozwolą nam uniknąć pewnych niebezpiecznych sytuacji. Są to miedzy innymi :
1) Eksploatacja urządzeń elektrycznych .
Zagrożenia występujące podczas eksploatacji urządzeń elektrycznych związane są przede wszystkim ze zbyt dużą ilością ciepła towarzyszącą przepływowi prądu elektrycznego. Niektóre urządzenia konstruowane są w celu wykorzystania ciepła powstającego podczas przepływu prądu elektrycznego ( są to m.in. grzejniki, piece itp.). Urządzenia elektryczne prawidłowo skonstruowane i eksploatowane są całkowicie bezpieczne. Jeżeli jednak eksploatowane są w sposób niezgodny z ich przeznaczeniem mogą być przyczyną pożaru. Częstą przyczyną pożarów są zwarcia instalacji elektrycznych ( zły stan instalacji, złe podłączenia instalacji lub instalacje prowizoryczne ) Natomiast przyczyną szkodliwego nagrzewania się urządzeń elektrycznych jest ich przeciążenie. Przeciążenie instalacji elektrycznych spowodowane jest przyłączaniem do nich zbyt wielu urządzeń.
Przeciążenie to jest szczególnie niebezpieczne gdy instalacja ułożona jest na palnym podłożu.
Aby uniknąć wyżej opisanych zagrożeń należy przestrzegać następujących zasad :
1) Eksploatacja urządzeń gazowych.
Zagrożenia związane z użytkowaniem gazu wynikają przede wszystkim ze złego stanu i braku dbałości o instalacje i urządzenia gazowe. Gaz niesie za sobą nie tylko niebezpieczeństwo pożarowe, ale przede wszystkim wybuchowe. Nieszczelności w instalacjach gazowych są trudne do wykrycia, tymczasem gaz zgromadzony w odpowiedniej ilości tworzy z powietrzem mieszaninę wybuchową. Eksplozję gazu może spowodować praktycznie każde źródło energii : iskra elektryczna, płomień zapałki, wyładowanie elektryczności statycznej. Wybuch natomiast może być przyczyną pożaru, co z kolei niesie ze sobą duże straty materialne oraz zagrożenie dla życia ludzkiego.
Aby bezpiecznie korzystać z urządzeń gazowych należy poznać zasady bezpiecznej eksploatacji tych urządzeń, jak również sposoby ograniczenia zagrożeń. W celu ograniczenia zagrożenia związanego z eksploatacją gazu należy przestrzegać następujących zasad :
W przypadku powstania pożaru pamiętaj o tym, iż:
Jeżeli poczujesz gaz :
Zadbaj o własną drogę ewakuacji .
Tlenek węgla
Problem wzrasta szczególnie w okresie jesienno-zimowym, chociaż do akcji ratowniczo-gaśniczych związanych z tlenkiem węgla strażacy wyjeżdżają w ciągu całego roku. Tlenek węgla w statystykach zatruć zajmuje trzecie miejsce po zatruciach lekami i alkoholem.
CZYM JEST TLENEK WEGLA?
Tlenek węgla dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie wchłaniany jest do krwioobiegu. W układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną 210 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Powoduje uszkodzenia mózgu oraz innych narządów wewnętrznych. Następstwem ostrego zatrucia może być nawet śmierć.
OBJAWY ZATRUCIA TLENKIEM WĘGLA
Osłabienie i znużenie, które czuje zaczadzony oraz zaburzenia orientacji i zdolności oceny zagrożenia powodują, że jest on całkowicie bierny (nie ucieka z miejsca nagromadzenia trucizny), traci przytomność i – jeśli nikt nie przyjdzie mu z pomocą – umiera.
Do grupy największego ryzyka należą:
Cięższym zatruciom ulegają także osoby wykonujące prace związane z dużym wysiłkiem fizycznym.
WPŁYW STĘŻENIA TLENKU WĘGLA W POWIETRZU
NA ORGANIZM CZŁOWIEKA wg. ciop-pib
13000 ppm ZGON po czasie 1 do 3 minut !
7000 ppm zapaść po 1‐2 minutach, ryzyko zgonu po 10 – 15 minutach
3400 ppm zapaść po 5 – 10 minut, ryzyko zgonu po 30 minutach
1600 ppm zapaść w ciągu 20 minut, ryzyko zgonu po 2 godzinach
800 ppm zapaść, utrata przytomności po 2 godzinach
400 ppm ból głowy, mdłości, wymioty, osłabienie mięśni, apatia po czasie 1 – 2 godzin
200 ppm lekki ból głowy po czasie kilku godzin
JAK ZAPOBIEGAĆ ZATRUCIOM CZADEM?
Należy :
Warto w domu lub mieszkaniu zainstalować czujkę dymu oraz czujkę tlenku węgla.
Podstawową funkcją czujki tlenku węgla (czadu) jest wykrywanie czadu i generowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Podnosi ona poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko zaczadzenia, pozwala na szybką reakcję użytkownika w sytuacji zagrożenia życia. Tego typu czujki powinny znaleźć się w pokojach z kominkiem lub piecem kaflowym, w pomieszczeniach z kuchenkami gazowymi, łazienkach z gazowymi podgrzewaczami wody, w kotłowniach, garażach, warsztatach. Czujka odpowiednio wcześnie zasygnalizuje niebezpieczeństwo, wydając bardzo głośny dźwięk. Nawet śpiącego sygnał ten potrafi obudzić i postawić na nogi. Mamy wtedy szansę na opuszczenie zagrożonego obszaru. Nie należy montować czujek przy oknie, kratkach, przewodach wentylacyjnych czy w miejscach zbyt zawilgoconych. Niewłaściwie dobrane ustawienie czujki może negatywnie wpłynąć na jej pracę i skuteczność. Zalecane umiejscowienie czujek, jak również lokalizacje, których należy unikać, znajdują się w instrukcjach dołączonych do ww. urządzeń.
Zdrowie, a nawet życie Twoje i Twoich bliskich może w dużej mierze również zależeć również od tego jak poważnie potraktujesz treść naszych rad.
Kampania społeczna „NIE dla czadu!”, którą kolejny już rok prowadzi Państwowa Straż Pożarna, ma właśnie za zadanie uświadomić istnienie tego zagrożenia.
źródło: PSP Mława