Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Henryk Antczak kandydat do Rady Powiatu Mławskiego wybory samorządowe 2018
Logo
Czarnecka Bielska
Szpulka Mława tkaniny pasmanteria dodatki krawieckie nowo otwarty sklep

Po ludzku o psich sprawach, opieka, czipowanie, kastracja


slider-psy

fot. archiwum prywatne

Marek Kiełbiński kandydatna burmistrza Mławy PiS

Czy powinienem czipować psa? Dlaczego warto uiszczać za niego opłatę? Czy kastracja mojego pupila jest dobrym rozwiązaniem? Poniżej odpowiadamy na te i inne pytania, nad którymi zastanawia się zapewne niejeden właściciel czworonoga.

O co chodzi z tym czipowaniem?

Czipowanie to bezbolesny zabieg polegający na wszczepieniu psu pod skórę czipu wielkości ziarenka ryżu, wykonywany przez wykwalifikowanych lekarzy weterynarii. W Mławie czipowanie psów jest finansowane przez Urząd Miasta. Dla mławian (właścicieli psów) zabieg ten wykonywany jest bezpłatnie od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-17.00 oraz w soboty od 10.00 do 14.00 w trzech lecznicach: M-WET przy ul. Wójtostwo 2, M-WET przy ul. Rynkowej 18 i Chiron przy ul. Długiej 20 lok. 9.

Czip ułatwia identyfikację czworonoga, gdy ten się zgubi lub zostanie skradziony. Jest też niezbędny, jeśli chcemy z naszym ulubieńcem wyjechać za granicę – nawet do kraju Unii Europejskiej, gdzie nie jest wymagane posiadanie paszportu przez człowieka (zwierzę paszport mieć musi, a tylko to zaczipowane może się o jego wydanie „ubiegać”). Poza tym od 2018 r. w państwach członkowskich UE mają obowiązywać systemy obowiązkowej rejestracji i identyfikacji psów.

 Dlaczego warto uiszczać opłatę za psa?

Opłata za psa, której regulowanie jest obowiązkiem każdego właściciela czworonoga, to jedynie 30 zł rocznie. Dzięki wpływom z jej tytułu możemy lepiej zadbać o naszych czworonożnych przyjaciół, finansując m.in.:

– miejsca dla bezdomnych psów w schronisku dla zwierząt;

– sterylizację i kastrację zwierząt w schronisku;

– wyłapywanie bezdomnych psów;

– poszukiwanie właścicieli znalezionych na terenie miasta psów;

– usypianie ślepych miotów;

– opiekę weterynaryjną nad psami poszkodowanymi w wypadkach;

– znakowanie zwierząt;

– uzupełnianie woreczków na odchody i sprzątanie miasta.

Opłatę uiszczamy w kasie Urzędu Miasta Mława (ul. Stary Rynek 19) lub na rachunek bankowy urzędu (nr: 51821300082003040099990001). Dziękujemy!

 Kastracja psów – fakty i mity

 Mit: Każda suka musi choć raz urodzić młode.

Fakty: Młode nie są jej potrzebne dla zdrowia i do szczęścia. Pamiętajmy, że ciąża i poród mogą różnie przebiegać i w pewnych wypadkach mogą nawet stanowić zagrożenie dla życia suki.

 Mit: Kastracja jest niebezpieczna i jest przyczyną chorób.

Fakty: Dziś lekarze weterynarii stosują bezpieczne narkozy, sterylne narzędzia i nici. W kilka dni po zabiegu zwierzę już o nim nie pamięta. Kastracja jest zabiegiem prostym i chroni przed wieloma śmiertelnymi chorobami. Wysterylizowane samice nie chorują na ropomacicze lub raka sutków, nie będą miały ciąży urojonych. Samce nie będą narażać się na rany i zakażenia, walcząc z konkurentami. Unikniemy nowotworów jąder, przepuklin i schorzeń prostaty.

 Mit: Szczenięta i kocięta łatwo znajdują domy.

Fakty: Tysiące niechcianych zwierząt corocznie jest porzucanych i uśmiercanych w niehumanitarny sposób.

 Mit: Sterylizacja, kastracja są drogie.

Fakty: Zabiegi te to jednorazowa inwestycja na całe życie zwierzęcia. W ciągu ostatnich lat cena tego zabiegu zdecydowanie spadła. Obecnie wynosi średnio 450-500 zł (zależy od wielkości czworonoga).

[źródło: www.mwet.pl]

 Co robić, gdy spotkam agresywnego psa?

Przede wszystkim nie panikuj. Staraj się zachować nieruchomą pozycję ciała, a przynajmniej nie wykonuj żadnych gwałtownych gestów. Pod żadnym pozorem nie rzucaj niczym w psa. W razie ataku przyjmij pozycję „żółwia” – zasłoń uszy dłońmi i dociśnij ręce do tułowia. Gdy niebezpieczeństwo minie, niezwłocznie powiadom o agresywnym zwierzęciu straż miejską (od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-22.00) lub policję (7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę).

źródło:UMM

Udostępnij:
Henryk Antczak
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

KOMENTARZE

1500