Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Po ludzku o psich sprawach, opieka, czipowanie, kastracja


slider-psy

fot. archiwum prywatne


Czy powinienem czipować psa? Dlaczego warto uiszczać za niego opłatę? Czy kastracja mojego pupila jest dobrym rozwiązaniem? Poniżej odpowiadamy na te i inne pytania, nad którymi zastanawia się zapewne niejeden właściciel czworonoga.

O co chodzi z tym czipowaniem?

Czipowanie to bezbolesny zabieg polegający na wszczepieniu psu pod skórę czipu wielkości ziarenka ryżu, wykonywany przez wykwalifikowanych lekarzy weterynarii. W Mławie czipowanie psów jest finansowane przez Urząd Miasta. Dla mławian (właścicieli psów) zabieg ten wykonywany jest bezpłatnie od poniedziałku do piątku w godz. 10.00-17.00 oraz w soboty od 10.00 do 14.00 w trzech lecznicach: M-WET przy ul. Wójtostwo 2, M-WET przy ul. Rynkowej 18 i Chiron przy ul. Długiej 20 lok. 9.

Czip ułatwia identyfikację czworonoga, gdy ten się zgubi lub zostanie skradziony. Jest też niezbędny, jeśli chcemy z naszym ulubieńcem wyjechać za granicę – nawet do kraju Unii Europejskiej, gdzie nie jest wymagane posiadanie paszportu przez człowieka (zwierzę paszport mieć musi, a tylko to zaczipowane może się o jego wydanie „ubiegać”). Poza tym od 2018 r. w państwach członkowskich UE mają obowiązywać systemy obowiązkowej rejestracji i identyfikacji psów.

 Dlaczego warto uiszczać opłatę za psa?

Opłata za psa, której regulowanie jest obowiązkiem każdego właściciela czworonoga, to jedynie 30 zł rocznie. Dzięki wpływom z jej tytułu możemy lepiej zadbać o naszych czworonożnych przyjaciół, finansując m.in.:

– miejsca dla bezdomnych psów w schronisku dla zwierząt;

– sterylizację i kastrację zwierząt w schronisku;

– wyłapywanie bezdomnych psów;

– poszukiwanie właścicieli znalezionych na terenie miasta psów;

– usypianie ślepych miotów;

– opiekę weterynaryjną nad psami poszkodowanymi w wypadkach;

– znakowanie zwierząt;

– uzupełnianie woreczków na odchody i sprzątanie miasta.

Opłatę uiszczamy w kasie Urzędu Miasta Mława (ul. Stary Rynek 19) lub na rachunek bankowy urzędu (nr: 51821300082003040099990001). Dziękujemy!

 Kastracja psów – fakty i mity

 Mit: Każda suka musi choć raz urodzić młode.

Fakty: Młode nie są jej potrzebne dla zdrowia i do szczęścia. Pamiętajmy, że ciąża i poród mogą różnie przebiegać i w pewnych wypadkach mogą nawet stanowić zagrożenie dla życia suki.

 Mit: Kastracja jest niebezpieczna i jest przyczyną chorób.

Fakty: Dziś lekarze weterynarii stosują bezpieczne narkozy, sterylne narzędzia i nici. W kilka dni po zabiegu zwierzę już o nim nie pamięta. Kastracja jest zabiegiem prostym i chroni przed wieloma śmiertelnymi chorobami. Wysterylizowane samice nie chorują na ropomacicze lub raka sutków, nie będą miały ciąży urojonych. Samce nie będą narażać się na rany i zakażenia, walcząc z konkurentami. Unikniemy nowotworów jąder, przepuklin i schorzeń prostaty.

 Mit: Szczenięta i kocięta łatwo znajdują domy.

Fakty: Tysiące niechcianych zwierząt corocznie jest porzucanych i uśmiercanych w niehumanitarny sposób.

 Mit: Sterylizacja, kastracja są drogie.

Fakty: Zabiegi te to jednorazowa inwestycja na całe życie zwierzęcia. W ciągu ostatnich lat cena tego zabiegu zdecydowanie spadła. Obecnie wynosi średnio 450-500 zł (zależy od wielkości czworonoga).

[źródło: www.mwet.pl]

 Co robić, gdy spotkam agresywnego psa?

Przede wszystkim nie panikuj. Staraj się zachować nieruchomą pozycję ciała, a przynajmniej nie wykonuj żadnych gwałtownych gestów. Pod żadnym pozorem nie rzucaj niczym w psa. W razie ataku przyjmij pozycję „żółwia” – zasłoń uszy dłońmi i dociśnij ręce do tułowia. Gdy niebezpieczeństwo minie, niezwłocznie powiadom o agresywnym zwierzęciu straż miejską (od poniedziałku do piątku w godz. 7.00-22.00) lub policję (7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę).

źródło:UMM

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x