Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Razem zagłosujmy za skwerem przy ulicy Dworcowej


Park jak dawniej, ale z kinem plenerowym, estradą, siłownią i placem zabaw – to wszystko może powstać na ulicy Dworcowej w ramach budżetu obywatelskiego. Projekt to wspólna inicjatywa mieszkańców Wólki. O wsparcie naszego pomysłu prosimy jednak wszystkich mławian. Pomysłodawcą i autorem projektu jest Marcin Ogrodowczyk, absolwent Technikum Architektury Krajobrazu, obecnie student Architektury Krajobrazu i mieszkaniec Wólki. Projekt wspierają zarządy osiedla nr 8 i 9 na Wólce.


komora-3

Wizja rewitalizacji skweru parkowego przy ulicy Dworcowej – „Komora”.

Skwer znajduje się tuż obok niższej z kamienic dawnej Komory Celnej na działce o powierzchni ok. 3300 m2.

Teren jest silnie zdegradowany, przez dziesięciolecia nie prowadzono tu żadnych prac, które umożliwiłyby korzystanie przez okolicznych mieszkańców czy podróżnych kolei z tego wartościowego niegdyś fragmentu mławskiej zieleni,  teren w początkowym okresie należał do otoczenia budynków Komory Celnej. Był pierwotnie bardzo atrakcyjnie urządzony, oprócz drzew i krzewów były tu alejki spacerowe i ławki. Działało też tutaj pierwsze w Mławie kino. Część starszych mieszkańców pamięta jeszcze zabawy taneczne organizowane w tym miejscu na specjalnie przygotowanej estradzie. Tyle zostało w pamięci Wólczan.

Obecnie teren porośnięty jest samosiewami i odrostami drzew i krzewów z pierwotnych nasadzeń, jest zachwaszczony, zaśmiecony i zapomniany. Może być jednak znów ładnym i atrakcyjnym miejscem wypoczynku i rekreacji dla wszystkich mławian i gości.komora-4

Proponowane zagospodarowanie tej części dawnego założenia o charakterze parkowym ma na celu przywrócenie atrakcyjności tego miejsca dla mieszkańców Mławy.

Można to osiągnąć poprzez:

– gruntowne uporządkowanie terenu ze zbędnej roślinności i śmieci

– wprowadzenie wokół skweru nowych alejek gruntowych podobnych jak w Parku Miejskim

– w otwartych i nasłonecznionych przestrzeniach byłyby trawniki, a pod koronami drzew odpowiednie krzewy i byliny zadarniające, które wymagałyby minimum pielęgnacji

– przy alejkach proste ławki na betonowych podstawach i niewysokie lampy parkowe w technologii LEDkomora-1

– między alejkami bliżej wejścia od ulicy Dworcowej zestaw urządzeń siłowni plenerowej dla dorosłych

– w głębi terenu w części bardziej nasłonecznionej duży plac  zabaw dla młodszych dzieci  i urządzenia sprawnościowe w formie mini parku linowego dla nieco starszych pociech

– w części południowej byłaby półkolista scena czy też estrada. Można ją wykonać na poziomie gruntu w formie placu z kostki brukowej lub wylewki z gładkiego betonu, albo jako nieco podniesioną estradę wykonaną z betonu lub desek kompozytowych.

– scenę czy estradę można dodatkowo uzupełnić o funkcję kina plenerowego. Wystarczy na rogach sceny zamontować dwa maszty lub latarnie z mocowaniem do płóciennego ekranu

komora-2– wokół sceny proponuję ustawienie stałych ławek takich jak przy alejkach, ale w formie półkola

Zdajemy sobie sprawę, że zakres proponowanych działań  jest dość szeroki i będzie kosztowny. Możliwe jest jednak jego wykonanie, jeśli weźmiemy pod uwagę zaangażowanie i pomoc mieszkańców  Wólki, a wiemy , że wielu Wólczan jest gotowych poświęcić swój czas i wysiłek by pomóc w realizacji tego pomysłu.

Liczymy na poparcie naszego projektu nie tylko ze strony mieszkańców Wólki, ale też wszystkich Mławian.

Ankiety do wypełnienia można pobrać ze strony urzędu miasta link tutaj lub skontaktować się w tej sprawie z Kamilem Przybyszewskim tel. 515 460 949.

GŁOSUJEMY TYLKO DO 7 PAŹDZIERNIKA !!!

Art. sponsorowany

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
24 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
ziutek
ziutek
5 lata temu

Do której jutro można głosować?

321
321
5 lata temu
Reply to  ziutek

do tej burej.

Ktoś...
Ktoś...
5 lata temu
Reply to  ziutek

„Jeszcze tylko do godziny 16:00 w piątek 7 października 2016 r. można glosować na wybrany projekt Mławskiego Budżetu Obywatelskiego na 2017 rok. Zachęcamy do aktywności! To od Państwa zależy, która spośród siedmiu inicjatyw zostanie zrealizowana!”

Niestety tylko do 16.00

Kolec
Kolec
5 lata temu

Świetny pomysł na zagospodarowanie tego terenu. Popieram i wypełniam ankietę.

po sąsiedzku
po sąsiedzku
5 lata temu

mam nadzieję, że Wam się uda!! Trzymam kciuki za ten projekt

Ktoś...
Ktoś...
5 lata temu
Reply to  po sąsiedzku

Nie ma co trzymać kciuków, trzeba się ruszyć i wypełnić ankietę i wrzucić ją do urny w UM, jak wszyscy będziemy tylko trzymać kciuki to burmistrz przepchnie swoje, dziś będąc po ankiety widać było urzędasów wrzucających ankiety do urn, a więc chcąc przepchnąć ten projekt wszyscy powinniśmy się zmobilizować. Moja już jest nw urnie, parę ankiet już mam wypełnionych i podpisanych przez znajomych, jutro ruszam z kolejnymi ankietami w teren mimo nieciekawej pogody, a więc drodzy mieszkańcy do roboty, bo inaczej burmistrz wygra.

po sąsiedzku
po sąsiedzku
5 lata temu
Reply to  Ktoś...

Jasne, ale nie jestem niestety mieszkańcem Mławy, tylko po sąsiedzku, pozostaje mi tylko kibicować.

Ktoś...
Ktoś...
5 lata temu
Reply to  po sąsiedzku

To dzięki 🙂
Życzliwi kibice też pożądani

Czesiu
Czesiu
5 lata temu

Ta lumpownia powinna być odłączona od Mławy skoro im tak źle jest. Niech się sami o siebie martwią tak jak to było zanim tą kolonię przyłączono do miasta.

Ktoś...
Ktoś...
5 lata temu
Reply to  Czesiu

Ty jesteś lump

Ktoś...
Ktoś...
5 lata temu

Już formularz w urnie, oczywiście z zaznaczeniem nr 4, teraz jeszcze przelecieć się po znajomych i sąsiadach z drukami i w piątek odnieść wypełnione (mam 25 druków)

Ktoś...
Ktoś...
5 lata temu
Reply to  Ktoś...

Dziś kolejne 11 trafiło do urny, oczywiście piszę o tych wrzuconych tylko przeze mnie, a wypełnionych przez znajomych, a co tam…
Szkoda tylko, że taka paskudna pogoda

Prawak
Prawak
5 lata temu

Popierwam, będzie bardziej przydatna i dla wszystkich, niż np. Orkiestra Dęta tylko dla wybranych.
Większe wspólne dobro popłynie ze skweru, który nigdzie nie zniknie, niż z instrumentów, które po imprezie zostaną schowane nie wiadomo gdzie.
Moje pieniądze – dla nas wszystkich!

spidy
spidy
5 lata temu
Reply to  Prawak

jak będzie parki i estrada to i orkiestra będzie miała gdzie zagrać, bo na razie na Wólce może grać chyba tylko na peronach 🙂

123
123
5 lata temu

Freddy Mercury, kilkanascie lat temu wstecz spiewal slynny utwor: Show must go on”- w mysl slow tej piosenki, postepuja wladze Urzedu Miasta.
My mieszkancy powiedzmy: Yes, We Can- udowadniajac, ze potrafimy walczyc o zwyciestwo dobrego projektu przy ulicy Dworcowej.
Pokazmy, ze Przedstawienie Burmistrza i jego aktorow jest skonczone

maruda
maruda
5 lata temu
Reply to  123

Popieram, tylko lepiej by było, żebyś od razu tłumaczył na j. polski, nie wszyscy są tak światli jak Ty i mogą nie zrozumieć przesłania, bo nie znają angielskiego albo są leniwi i nie chce im się szukać tłumaczenia 🙂

Ktoś...
Ktoś...
5 lata temu

Jest bardzo dużo korzyści, tylko potrzeba ZORGANIZOWANIA samych mieszkańców tak Wólki jak i innych mławskich dzielnic, żeby przepchnąć ten właśnie projekt.
Na pewno burmistrz zorganizuje swoich pracowników, radnych i innych popleczników do przepchnięcia innego projektu, ale nas mieszkańców chyba stać na to, żeby właśnie iść do UM i zagłosować na ten jeden jedyny słuszny projekt, który będzie służył mieszkańcom Wólki, czasami podróżnym, a z pewnością będzie piękną wizytówka nie Wólki, ale właśnie Mławy, dla przyjezdnych.
Udowodnijmy ekipie rządzącej tym miastem, że jest nas dużo, że trzeba się z nami liczyć, że umiemy walczyć o swoje, że koniec manipulacji.

spidy
spidy
5 lata temu
Reply to  Ktoś...

nie wiem jakie plany ma burmistrz, ale może pomyślmy sami o sobie, dla siebie i za nasze OBYWATELSKIE podatki. Miasto to my-mieszkańcy, więc wspomóżmy dobre inicjatywy na razie naszym głosem, a jak projekt przejdzie – pomóżmy go zrealizować, bo kasy może zabraknąć,żeby wszystko kupić t.zn. zlecić wszystkie roboty i zakupić materiały, nie mówiąc już o projektach i pozwoleniach branżowych…

obi
obi
5 lata temu

Powinniśmy wszyscy razem oddać głos na ten projekt. Żule i menele maja też prawo do miejsca kulturalnego spożywania alkoholu! Mieszkańcy ponadto powinni zrobic dodatkowa zrzutke na ogrzewanie w zimę bo gdzie oni maja spać?

spidy
spidy
5 lata temu
Reply to  obi

Żule i menele mają już swoje ulubione miejsca, przeważnie blisko sklepów,nie mogą czekać z uzupełnieniem płynów. Ogrzewanie? Mają w gratisie załączone do flaszeczki. Poza tym każdy z nich gdzieś jednak mieszka, jeśli nie – trafi do „żłobka” choćby na jedną noc, ale nie zamarznie. Zauważyłem też pewną prawidłowość, może to specyfika Wólki choć nie sądzę. „Miejsca spożycia” to przeważnie miejsca ukryte, bramy, zarośla i klatki schodowe. Amatorzy „sprintu z flaszką” nie lubią pić na widoku, a gdzie ich „moc” czy „niemoc” dopadnie to już jest inna sprawa. Wracając do tematu artykułu, zagospodarowanie terenu zgodnie z przedstawionymi założeniami może przynieść same korzyści nie tylko dla Wólki. Mieszkańcy tej zapomnianej przez Ratusz dzielnicy nie będą musieli już jeździć do „centrum” żeby pochodzić po parku.Zwolnią się miejsca w busach, na parkingach i kolejkach do urzędów.

Ops
Ops
5 lata temu
Reply to  obi

Obi popieram. żule i menele na razie śpią i walą gorzałę na ławeczkach przy ratuszu i w starym i zielonym rynku. wniosek słuszny, niech idą na Wólkę

Jarząbek
Jarząbek
5 lata temu

Czemu drugi taki sam artykuł?? nie można było wczorajszego odświeżyć? aktualizować?
Nie podoba mi się to, ale jeszcze raz powtórzę:
Tak, pokażmy burmistrzowi gest Kozakiewicza, niech wie, że następne wybory mogą wszystko zmienić, niech się zacznie liczyć z mieszkańcami , ze zwykłymi Kowalskimi8, a nie tylko z tymi którzy wynieśli go na piedestał.
Zorganizujmy się wszyscy, pokażmy, że jesteśmy silni nie tylko przed ekranem komputera.
Zgadzam się z przedmówcą:
WÓLKA TO TEŻ MŁAWA,
dlatego wszystkim mławianom winno zależeć na pozytywnym postrzeganiu tamtego rejonu przez osoby spoza powiatu, np. podróżnych, turystów

no i co dalej
no i co dalej
5 lata temu

bardzo dobry pomysł. Wolka to też Mława.

luminat
luminat
5 lata temu
Reply to  no i co dalej

Tak dobry. Przyłączyć wreszcie Wólkę do Mławy. Tylko jak na nią się dostać przez tory?

24
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x