Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Plbiscyt Najlepszy Radny Miasta Mława bieżącej kadencji
Logo

Czy radni gminy Szydłowo pojadą protestować przeciw kurnikom?


slider-debskNa wrześniowej sesji rady gminy Szydłowo wywiązała się dyskusja na temat planowanej przez inwestora budowy kurników w Dębsku i Marianowie. Społeczny Komitet, który powstał w Dębsku złożył na ręce przewodniczącego rady gminy pismo z apelem o przyspieszenie prac nad studium uwarunkowań i planem zagospodarowania przestrzennego.

KSP Mława nabór

Na obradach rady zjawiło się też dwóch przedstawicieli mieszkańców miejscowości protestujących przeciw powstaniu kurników w tak bliskiej odległości od zabudowań. Przypomnieli, że docelowo ma w tych okolicach powstać 22 kurniki oraz zwrócili się do radnych, aby pomogli mieszkańcom w zablokowaniu tej inwestycji.

– Czy mamy jakąś szansę od was, nie że my protestujemy? Co radni mogą dołożyć do tej walki z kurnikami? Czy radni w ogóle coś chcą zrobić, a jak chcą to co? – pytał Jacek Kalinowski, jeden z mieszkańców.

Przewodniczący rady gminy Grzegorz Rochna poinformował, że rada 20 czerwca 2016 roku podjęła uchwałę w sprawie przystąpienia do zmian w studium zagospodarowania przestrzennego. Przypomniał również, że problem jest mu osobiście dobrze znany.

– Ja sam mam podobny problem na mojej miejscowości. Mam w perspektywie budowę kurników i to bardzo blisko istniejących zabudowań mieszkalnych. Dwukrotnie byłem u senatora Jackowskiego w ubiegłym i w tym roku. Było zapewnienie, że prace nad ustawę odorową trwają – mówił przewodniczący.

Głos w tej sprawie zabrał też wójt Wiesław Boczkowski, konkludując, że dopiero ustawa „odorowa” może dać skuteczne narzędzia do zablokowania tego typu inwestycji.

– Jako wójt nie mogę powiedzieć, że jestem przeciw budowie kurników. Jestem za budową kurników, ale w odpowiednich miejscach, gdzie nikomu nie przeszkadza. Cieszę się, że państwo, mieszkańcy  włączacie się jako strona, składacie wnioski. My jako gmina dopóki nie będzie ustawy odorowej niewiele możemy. Nie mamy instrumentów prawnych żeby zablokować budowę kurników.  Ja dzisiaj nie mogę zagwarantować jako wójt, że to zostanie skutecznie zablokowane. – mówił wójt.

Radna Bogusława Sowińska, angażująca się w działania Komitetu Społecznego przypomniała o efektach spotkań z  mieszkańcami miejscowości Pawłowo, Nieradowo, Dębsk i Marianowo.

 – Wystosowaliśmy petycje, które  trafiły do Premier, RDOŚ,  inspektoratu sanitarnego  i Marszałka Sejmu. Jesteśmy na etapie rejestrowania stowarzyszenia „Czysty Dębsk”. Byliśmy na pikietach,  20 osób złożyło wnioski o uznanie za strony. Planowany jest protest przeciw kurnikom pod Sejmem  – wymieniała podjęte działania i plany radna Sowińska.

Wśród radnych pojawiły się głosy wspierające pomysł manifestacji przed parlamentem.

– Zastanawiam się czy nie jest nawet obowiązkiem rady aby tam jechać? – mówił jeden z radnych.

Na sesji nie padła już inna odpowiedź na pytanie mieszkańców „co radni mogą dołożyć do tej walki z kurnikami”. Czy radni rzeczywiście pojadą do Warszawy?

JK

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

10 - liczba komentarzy w artykule "Czy radni gminy Szydłowo pojadą protestować przeciw kurnikom?"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
z Marianowa
Gość

też jestesmy zainteresowani wyjazdem i protestem

XYZ
Gość

Kiedy jest wyjazd na ten protest do Warszawy ?Mieszkamy w gminie i chcielibyśmy się przyłączyć. Kto jest organizatorem . Gdzie sie zgłaszać do Wójta czy czy radna organizuje autobus. Proszę o więcej informacji. Trzeba działać.

mieszkaniec
Gość

Dla radnych w gminie Szydłowo tylko kasa się liczy, no przecież ludzie pobrali kredyty i muszą jakoś spłacić .

Anka
Gość

Myślę, że radni nie pojadą, choć powinni. To społeczeństwo ich wybrało, więc wiadoma sprawa trzeba pomagać ludziom.

Lenka
Gość

Podobna jazda była z wiatrakami. Pierwszy wiatrak jaki wybudowano – gdzie – oczywiście na polu radnego. Gdyby nie sprzeciw lokalnych stowarzyszeń w gminie byłby las wiatraków (i zapewne na gruntach radnych i ich rodzin). Taka jest Rada, niezmienna od lat, posłuszna, bierna, niezainteresowana sprawami elektoratu. Nic nie zrobiono, gdyby nie obecny rząd , nie zmiana prawa, nic by nie uchroniło mieszkańców, radni nic nie robili, robili sobie tylko „żarty” z problemu. A myślicie, że teraz coś się zmieni?, że coś zrobią ?

wpDiscuz