Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Czy radni gminy Szydłowo pojadą protestować przeciw kurnikom?


slider-debskNa wrześniowej sesji rady gminy Szydłowo wywiązała się dyskusja na temat planowanej przez inwestora budowy kurników w Dębsku i Marianowie. Społeczny Komitet, który powstał w Dębsku złożył na ręce przewodniczącego rady gminy pismo z apelem o przyspieszenie prac nad studium uwarunkowań i planem zagospodarowania przestrzennego.


Na obradach rady zjawiło się też dwóch przedstawicieli mieszkańców miejscowości protestujących przeciw powstaniu kurników w tak bliskiej odległości od zabudowań. Przypomnieli, że docelowo ma w tych okolicach powstać 22 kurniki oraz zwrócili się do radnych, aby pomogli mieszkańcom w zablokowaniu tej inwestycji.

– Czy mamy jakąś szansę od was, nie że my protestujemy? Co radni mogą dołożyć do tej walki z kurnikami? Czy radni w ogóle coś chcą zrobić, a jak chcą to co? – pytał Jacek Kalinowski, jeden z mieszkańców.

Przewodniczący rady gminy Grzegorz Rochna poinformował, że rada 20 czerwca 2016 roku podjęła uchwałę w sprawie przystąpienia do zmian w studium zagospodarowania przestrzennego. Przypomniał również, że problem jest mu osobiście dobrze znany.

– Ja sam mam podobny problem na mojej miejscowości. Mam w perspektywie budowę kurników i to bardzo blisko istniejących zabudowań mieszkalnych. Dwukrotnie byłem u senatora Jackowskiego w ubiegłym i w tym roku. Było zapewnienie, że prace nad ustawę odorową trwają – mówił przewodniczący.

Głos w tej sprawie zabrał też wójt Wiesław Boczkowski, konkludując, że dopiero ustawa „odorowa” może dać skuteczne narzędzia do zablokowania tego typu inwestycji.

– Jako wójt nie mogę powiedzieć, że jestem przeciw budowie kurników. Jestem za budową kurników, ale w odpowiednich miejscach, gdzie nikomu nie przeszkadza. Cieszę się, że państwo, mieszkańcy  włączacie się jako strona, składacie wnioski. My jako gmina dopóki nie będzie ustawy odorowej niewiele możemy. Nie mamy instrumentów prawnych żeby zablokować budowę kurników.  Ja dzisiaj nie mogę zagwarantować jako wójt, że to zostanie skutecznie zablokowane. – mówił wójt.

Radna Bogusława Sowińska, angażująca się w działania Komitetu Społecznego przypomniała o efektach spotkań z  mieszkańcami miejscowości Pawłowo, Nieradowo, Dębsk i Marianowo.

 – Wystosowaliśmy petycje, które  trafiły do Premier, RDOŚ,  inspektoratu sanitarnego  i Marszałka Sejmu. Jesteśmy na etapie rejestrowania stowarzyszenia „Czysty Dębsk”. Byliśmy na pikietach,  20 osób złożyło wnioski o uznanie za strony. Planowany jest protest przeciw kurnikom pod Sejmem  – wymieniała podjęte działania i plany radna Sowińska.

Wśród radnych pojawiły się głosy wspierające pomysł manifestacji przed parlamentem.

– Zastanawiam się czy nie jest nawet obowiązkiem rady aby tam jechać? – mówił jeden z radnych.

Na sesji nie padła już inna odpowiedź na pytanie mieszkańców „co radni mogą dołożyć do tej walki z kurnikami”. Czy radni rzeczywiście pojadą do Warszawy?

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
10 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
z Marianowa
z Marianowa
6 lata temu

też jestesmy zainteresowani wyjazdem i protestem

XYZ
XYZ
6 lata temu

Kiedy jest wyjazd na ten protest do Warszawy ?Mieszkamy w gminie i chcielibyśmy się przyłączyć. Kto jest organizatorem . Gdzie sie zgłaszać do Wójta czy czy radna organizuje autobus. Proszę o więcej informacji. Trzeba działać.

mieszkaniec
mieszkaniec
6 lata temu

Dla radnych w gminie Szydłowo tylko kasa się liczy, no przecież ludzie pobrali kredyty i muszą jakoś spłacić .

Anka
Anka
6 lata temu

Myślę, że radni nie pojadą, choć powinni. To społeczeństwo ich wybrało, więc wiadoma sprawa trzeba pomagać ludziom.

Lenka
Lenka
6 lata temu

Podobna jazda była z wiatrakami. Pierwszy wiatrak jaki wybudowano – gdzie – oczywiście na polu radnego. Gdyby nie sprzeciw lokalnych stowarzyszeń w gminie byłby las wiatraków (i zapewne na gruntach radnych i ich rodzin). Taka jest Rada, niezmienna od lat, posłuszna, bierna, niezainteresowana sprawami elektoratu. Nic nie zrobiono, gdyby nie obecny rząd , nie zmiana prawa, nic by nie uchroniło mieszkańców, radni nic nie robili, robili sobie tylko „żarty” z problemu. A myślicie, że teraz coś się zmieni?, że coś zrobią ?

Bogdan
Bogdan
6 lata temu

Tak to jest, jak radni śpią na sesjach, przytakują tyko i podpisuję się pod wszystkim co im kto podsunie. Najważniejszym elementem dla radnego jest kasa i to że wójt ich poklepie po ramieniu

Mieszkaniec przy kurnikach
Mieszkaniec przy kurnikach
6 lata temu

Brawo Jacek takich ludzi nam potrzeba

działania pozorowane
działania pozorowane
6 lata temu

Pani radna dopiero się ocknęła, założenie stowarzyszenia nic już teraz nie pomoże, za późno, trzeba było wcześniej działać. Podobnież Radni 3 lata temu głosowali za zmianami w miejscowych planach Gminy i podobnież uchwalono, ze kurniki maja prawo budować 100 m od zabudowań, później odwołali te ustalenia. Czy wtedy Radzie Gminy taka odległość nie przeszkadzała, teraz wielkie Larum, że kurniki chcą budować, no popatrzcie popatrzcie, jak to poglądy się Radnym zmieniają, teraz nagle planują plan zmienić , tylko co zmienią i za ile lat. ciekawe!

Inwestor
Inwestor
6 lata temu

Do ” działania pozorowane ” Lepiej późno niż wcale, a ty co komentarze pozorowane tylko potrafisz pisać, weź się sam do roboty i coś zrób, a może kurnik pobudujesz.

Poinformowany
Poinformowany
6 lata temu

Informacja dla zainteresowanych: Komitet Społeczny ” Czysty Dębsk ” reprezentuje Stowarzyszenie Zwykłe ” Przyjazna i Bezpieczena 7-ka” także działamy a złośliwości są nie na miejscu.

10
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x