Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Daremne żale, próżny trud – bezsilne złorzeczenia


bez-tytuluPowszechna bezsilność jest przerażająca. Minione ostatnie (co najmniej) dwa tygodnie na naszym mławskim podwórku to czas, który minął pod znakiem bezsilności. Różnorakiej, ale dziś napiszę o tej z warstwy społecznej. To nie jest tak, że bezsilność wyrosła nam tu tylko ostatnio. Obserwuję ją już lat kilka, może nawet kilkanaście, ale to wydarzenia minionych dwóch tygodni powodują, że jakoś ją tak wyraźnie widać, choć stoi zawsze w cieniu. To paskudne uczucie, gdy widzisz, że nie dzieję się tak jak powinno, a zmienić tego nie możesz.


Gdzie ta bezsilność społeczna przejawiła się nam tak wyraźnie ostatnio? Co najmniej dwie sprawy z czołówek medialnych przekazów. Kurniki i sortownia węgla na Wólce.

Proszę popatrzeć – sprawa kurników. Mieszkańcy nie chcą mieć ich  o 100 czy 200 metrów od domu, pewnie tak samo, jak nie chcieliby mieć w tej odległości innej firmy, która hałasuje, czy śmierdzi. I zobaczcie ten łańcuch bezsilności w tej sprawie. Mieszkańcy protestują, w Wiśniewie, Uniszkach, Dąbku i co?  I wszyscy decydenci w tej sprawie są bezsilni. Wójtowie mówią, że z protestującymi się zgadzają, ale potrzebują spec ustawy, bo decyzje wydaje za nich SKO. Radni nie są w stanie szybko uchwalić planów zagospodarowania przestrzennego, choć niektórzy wójtowie i radni pełnią swoje funkcje już którąś kadencję. A do tego WIOŚ, RDOŚ, SKO i sanepid. O potrzebie ustawy odorowej mówią głównie przedstawiciele tych ugrupowań politycznych, które  sprawując władzę przez 8 lat problemu nie widziały. No bezsilność totalna, od gminy po parlament.

Nieco inny skład łańcuszka bezsilności wystąpił w przypadku sortowni węgla na Wólce. Tu bezsilnym okazał się burmistrz, WIOŚ, RDOŚ, nadzór budowlany, wojewoda, PKP, a nawet prokurator. Czy zrobiono wszystko co było można? Może i tak, choć moim zdaniem, jeżeli już burmistrz skierował sprawę do prokuratury, to czemu zabrakło konsekwencji i złożenia zażalenia na decyzję o umorzeniu postępowania? Tak czy inaczej, znów taka armia urzędów okazała się bezsilna wobec uciążliwego dla mieszkańców sąsiada.

Jak wspomniałem nie są to oczywiście jedyne przykłady bezsilności. A co powiecie państwo na bezsilność np. wobec pijanych kierowców, mnogich aktów wandalizmu, czy wywożenia śmieci do lasu? Co takiego dzieje się w instytucjach, które społeczeństwo powołuje, by czuwały nad przestrzeganiem określonych reguł współżycia społecznego, że nie są w stanie ich skutecznie egzekwować? Może tych instytucji jest nazbyt wiele, mają niejasne kompetencje i lubią przysłowiowy „gorący kartofel” podrzucać sobie nawzajem?

Czy zatem na bezsilność społeczną jest jakiś sposób? Może Państwo znacie?

ZygZak

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
3 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Sienkiewicz
Sienkiewicz
6 lata temu

To państwo istnieje tylko teoretycznie … lub inaczej h.. du .. i kamieni kupa

Ktoś...
Ktoś...
6 lata temu

Dobrym przykładam jest także jakikolwiek brak reakcji na ekscesy chuligańskie, dopiero jak dojdzie do dramatu, to odzywają się głosy, że owszem widziałe/a/m bandę rozrabiających chuliganów w tym miejscu i to nie raz.
Dlaczego, gdy widzimy coś niepokojącego, nie zgłosimy tego do do odpowiednich służb, żeby zainteresowały się problemem? jak np zdarzenie z łabędziem na Krajewie?
Dlaczego nie reagujemy w porę, tylko po czasie?
Dlaczego nie reagujemy na pijanych znajomych, członków rodziny wsiadających za kółko?
Dlaczego dajemy przyzwolenie na złe zachowania, a potem biadolimy i jesteśmy bezsilni

UM
UM
6 lata temu

Dodajmy jeszcze bulwersującą sprawę dotyczącą zatrzymania prawa jazdy przez Policję i Sad urzędnikowi UM Mlawy. Brak reakcji pracodawcy jest bulwersujący i działa destrukcyjnie wpływając na odczucia społeczne.

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x