Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
kursy operatorów maszyn ziemnych budowlanych i drogowych Mława
Logo
Szpulka pasmanteria Mława dodatki krawieckie

Tragiczne losy Żołnierzy Wyklętych. Prelekcja dra Zygnera


dsc_0002Kontynuacją uroczystości związanych z odsłonięciem w ubiegłą niedzielę 25 września Pomnika Żołnierzy Wyklętych, była wygłoszona przez dra Leszka Zygnera na sesji rady miasta prelekcja o tragicznych losach i historii tych żołnierzy na naszym terenie. Na tej samej sesji Michał Nowakowski wręczył podziękowania osobom, które przyczyniły się do zrealizowania inicjatywy budowy pomnika.Dr Leszek Zygner zwięźle, ale bardzo ciekawie wspomniał i opisał losy najważniejszych oddziałów walczących na okolicznych terenach, wspominając przy tej okazji czołowe postacie  Wiktora Zacheusza Nowowiejskiego „Jeża”, Jerzego Mandycza  i Wacława Grabowskiego „Puszczyka”. Jako ilustrację tragicznych losów Żołnierzy Wyklętych podał przykład opisu znalezionego niedawno w materiałach IPN, dotyczącego oddziału „Puszczyka”. Dokument potwierdza fakt, złożenia donosu przez rodzonego brata jednego żołnierzy „Puszczyka”, po tym jak ten przyszedł prosić go o jedzenie.

Przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Żołnierzy Wyklętych w Mławie Michał Nowakowski wraz z burmistrzem Sławomirem Kowalewskim wręczyli podziękowania osobom, które przyczyniły się do budowy Pomnika Żołnierzy Wyklętych w Mławie.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]

3
KOMENTARZE

avatar
1500
Pl
Gość
Pl

Zachód oddał Polskę Stalinowi a potem polski rząd londyński siedząc w bezpiecznym miejscu zagrzewał Polaków do beznadziejnej walki, która z góry skazana była na klęskę.
Szkoda ludz, którzy ginęli nie zdając sobie sprawy z gigantycznej manipulacji…

trybik
Gość
trybik

Na sesji powinni również otrzymać publiczne podziękowania
Dyrektor MDK
dyrektor MOSIR
osoby nadzorujące wykonywanie remontów czy też inwestycji, które nie są realizowane w czasie
oraz burmistrz za swoją brawurę i bezradność

xx
Gość
xx

Och, radni miejscy na sesjach dokształcają się z historii, a budowniczy pomników otrzymują podziękowania.
Rada Miejska i burmistrz jak widać nie maja i nie widzą problemów w mieście