Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Logo

Tragiczne losy Żołnierzy Wyklętych. Prelekcja dra Zygnera


dsc_0002Kontynuacją uroczystości związanych z odsłonięciem w ubiegłą niedzielę 25 września Pomnika Żołnierzy Wyklętych, była wygłoszona przez dra Leszka Zygnera na sesji rady miasta prelekcja o tragicznych losach i historii tych żołnierzy na naszym terenie. Na tej samej sesji Michał Nowakowski wręczył podziękowania osobom, które przyczyniły się do zrealizowania inicjatywy budowy pomnika.


Dr Leszek Zygner zwięźle, ale bardzo ciekawie wspomniał i opisał losy najważniejszych oddziałów walczących na okolicznych terenach, wspominając przy tej okazji czołowe postacie  Wiktora Zacheusza Nowowiejskiego „Jeża”, Jerzego Mandycza  i Wacława Grabowskiego „Puszczyka”. Jako ilustrację tragicznych losów Żołnierzy Wyklętych podał przykład opisu znalezionego niedawno w materiałach IPN, dotyczącego oddziału „Puszczyka”. Dokument potwierdza fakt, złożenia donosu przez rodzonego brata jednego żołnierzy „Puszczyka”, po tym jak ten przyszedł prosić go o jedzenie.

Przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Żołnierzy Wyklętych w Mławie Michał Nowakowski wraz z burmistrzem Sławomirem Kowalewskim wręczyli podziękowania osobom, które przyczyniły się do budowy Pomnika Żołnierzy Wyklętych w Mławie.

JK

Udostępnij:
Chcąc jak najlepiej zabezpieczyć i chronić Twoje dane osobowe zgodnie z przepisami RODO, potrzebna nam jest Twoja zgoda na ewentualne ich przetwarzanie. Informujemy jednocześnie, że publikacja komentarza w portalu "Codziennik Mławski" skutkuje wyrażeniem przez Ciebie takiej zgody. Nigdzie nie przekazujemy Twoich danych (IP) i chronimy je jak najlepiej potrafimy, wykorzystując do tego wszelkie możliwe formy. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami oraz z Regulaminem Komentowania na portalu Codziennik Mławski [TUTAJ]
0 0 vote
Oceń artykuł
guest
3 komentarzy
najnowsze
najstarsze najwyżej oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
Pl
Pl
5 lata temu

Zachód oddał Polskę Stalinowi a potem polski rząd londyński siedząc w bezpiecznym miejscu zagrzewał Polaków do beznadziejnej walki, która z góry skazana była na klęskę.
Szkoda ludz, którzy ginęli nie zdając sobie sprawy z gigantycznej manipulacji…

trybik
trybik
5 lata temu

Na sesji powinni również otrzymać publiczne podziękowania
Dyrektor MDK
dyrektor MOSIR
osoby nadzorujące wykonywanie remontów czy też inwestycji, które nie są realizowane w czasie
oraz burmistrz za swoją brawurę i bezradność

xx
xx
5 lata temu

Och, radni miejscy na sesjach dokształcają się z historii, a budowniczy pomników otrzymują podziękowania.
Rada Miejska i burmistrz jak widać nie maja i nie widzą problemów w mieście

3
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x