Codziennik Mławski - lokalny portal informacyjny. Piszemy jak jest o wydarzeniach w Mławie i powiecie. Bądź na bieżąco z newsami z Mławy i okolic!

Mławski portal informacyjny codziennikmlawski.pl. Newsy Mława i okolice.
Życzymy wszystkiego najlepszego!
linia
Przedszkole Mały Żaczek ACK Mława nabór na rok 2017/2018
Logo

Tragiczne losy Żołnierzy Wyklętych. Prelekcja dra Zygnera


dsc_0002Kontynuacją uroczystości związanych z odsłonięciem w ubiegłą niedzielę 25 września Pomnika Żołnierzy Wyklętych, była wygłoszona przez dra Leszka Zygnera na sesji rady miasta prelekcja o tragicznych losach i historii tych żołnierzy na naszym terenie. Na tej samej sesji Michał Nowakowski wręczył podziękowania osobom, które przyczyniły się do zrealizowania inicjatywy budowy pomnika.

KSP Mława nabór

Dr Leszek Zygner zwięźle, ale bardzo ciekawie wspomniał i opisał losy najważniejszych oddziałów walczących na okolicznych terenach, wspominając przy tej okazji czołowe postacie  Wiktora Zacheusza Nowowiejskiego „Jeża”, Jerzego Mandycza  i Wacława Grabowskiego „Puszczyka”. Jako ilustrację tragicznych losów Żołnierzy Wyklętych podał przykład opisu znalezionego niedawno w materiałach IPN, dotyczącego oddziału „Puszczyka”. Dokument potwierdza fakt, złożenia donosu przez rodzonego brata jednego żołnierzy „Puszczyka”, po tym jak ten przyszedł prosić go o jedzenie.

Przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Żołnierzy Wyklętych w Mławie Michał Nowakowski wraz z burmistrzem Sławomirem Kowalewskim wręczyli podziękowania osobom, które przyczyniły się do budowy Pomnika Żołnierzy Wyklętych w Mławie.

JK

Udostępnij:
Wydawca portalu codziennikmlawski.pl nie odpowiada za komentarze zamieszczane przez użytkowników. Wszelkie poglądy i treści użytkownicy prezentują w swoim własnym imieniu i na swoją odpowiedzialność. Uwagi do wydawcy prosimy kierować na adres: redakcja@codziennikmlawski.pl

KOMENTARZE

3 - liczba komentarzy w artykule "Tragiczne losy Żołnierzy Wyklętych. Prelekcja dra Zygnera"

avatar
1500
Sortuj:   najnowsze | najstarsze | najwyżej oceniane
Pl
Gość

Zachód oddał Polskę Stalinowi a potem polski rząd londyński siedząc w bezpiecznym miejscu zagrzewał Polaków do beznadziejnej walki, która z góry skazana była na klęskę.
Szkoda ludz, którzy ginęli nie zdając sobie sprawy z gigantycznej manipulacji…

trybik
Gość

Na sesji powinni również otrzymać publiczne podziękowania
Dyrektor MDK
dyrektor MOSIR
osoby nadzorujące wykonywanie remontów czy też inwestycji, które nie są realizowane w czasie
oraz burmistrz za swoją brawurę i bezradność

xx
Gość

Och, radni miejscy na sesjach dokształcają się z historii, a budowniczy pomników otrzymują podziękowania.
Rada Miejska i burmistrz jak widać nie maja i nie widzą problemów w mieście

wpDiscuz